Vállalkozó nyugdíjasok

ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓEgyes idős személyek nem munkaviszonyt létesítettek, esetleg nemcsak alkalmazottként dolgoztak, hanem más forrásból is próbáltak javítani bevételeiken: vállalkozhattak, bérbe adhattak ingatlant, albérlőnek kiadták az egyik szobájukat, eladtak valamilyen ingatlant (házat, telket, ker

ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓ

Egyes idős személyek nem munkaviszonyt létesítettek, esetleg nemcsak alkalmazottként dolgoztak, hanem más forrásból is próbáltak javítani bevételeiken: vállalkozhattak, bérbe adhattak ingatlant, albérlőnek kiadták az egyik szobájukat, eladtak valamilyen ingatlant (házat, telket, kertet stb.). Ilyen esetben B típusú adóbevallást kell készíteniük, ami az A típusúval szemben némileg bonyolultabb. A bérbe adóknak például itt a bevételeken kívül a kiadásokat is fel kell tüntetniük. A korábbi gyakorlattól eltérően már nem élhetnek az átalánykiadások lehetőségével – ez azt jelenti, hogy a keresetből csak az adott ingatlan bérbeadásával összefüggő tényleges költségeket lehet levonni. Aki csak egy szobát adott ki, vagy az ingatlant nem egész évben adta bérbe, és így 500 eurónál kevesebb bevételre tett szert, azt be sem kell vallani. Ha a bérbeadásból származó jövedelem meghaladja ezt az összeget, abból már adózni kell, viszont le lehet számítani belőle 500 eurónyi adómentes részt. Az adóbevallásban már ezzel a tétellel csökkentett összeget kell feltüntetni. Aki több ingatlant ad bérbe, a lakások, házak számától függetlenül csak egyszer számíthatja le az 500 eurós tételt.

Ha a nyugdíjas ingatlan eladásából bevételre tett szert, ugyancsak adóznia kell. Valamely ingatlan eladásából származó jövedelem csak akkor mentesül az adó alól, ha a vételtől számított 5 év után adják el. Egy átmeneti intézkedés szerint a 2010-ig szerzett lakás vagy ház eladásából származó bevételből nem kell adót fizetni, ha az eladó közvetlenül az eladás előtt legalább 2 évig ott állandó lakhellyel rendelkezett. Ha valaki korábban adja el az ingatlant, adót fizet, melyet az ingatlan beszerzési és eladási ára közötti különbözetként számítanak ki. Le lehet vonni mindent, amit az ingatlanba fektetett, vagyis az ingatlant eladó személy csak a haszonból adózik.

Ha olyan ingatlant adott el valaki, melyet szüleitől vagy házastársától örökölt, az eladásából származó bevétel mentesül az adó alól. Feltétel azonban, hogy az ingatlan legalább 5 évig volt az örökhagyó tulajdonában. Ha az ingatlant még 2010 előtt szerezte, az eladásból származó bevételből nem kell adózni, ha az örökhagyónak ott legalább 2 évig volt állandó lakhelye. Ha nem egyenes ágon való öröklésről van szó, az ingatlan eladása esetén szintén van lehetőség adómentességre – attól függően, az örökös mennyi ideig birtokolta, illetve milyen hosszú ideig rendelkezett ott állandó lakhellyel.

Azoknak a nyugdíjasoknak, akiknek adótúlfizetést állapítanak meg, azt az adóhatóság az adóbevallás benyújtásának utolsó határidejétől számított 40 napon belül visszafizeti. Ez azt jelenti, hogy legkésőbb május elején kapják vissza a pénzüket. (sza, p-a)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?