Tudnivalók, ha munkahelyet váltunk

ÚJ-SZÓ– ÖSSZEFOGLALÔu Ha ott kívánjuk hagyni munkahelyünket, írásban fel kell mondanunk. A munkatörvénykönyv alapján több lehetőségünk van, az egyik a megegyezés alapján történő felmondás.

ÚJ-SZÓ– ÖSSZEFOGLALÔ

u Ha ott kívánjuk hagyni munkahelyünket, írásban fel kell mondanunk. A munkatörvénykönyv alapján több lehetőségünk van, az egyik a megegyezés alapján történő felmondás. Ez azt jelenti, hogy a munkaadó belegyezik, hogy egy kitűzött dátummal elengedi alkalmazottját, akkor nem szükséges letölteni a törvény előírta felmondási időt. A munkaadónak azonban joga van hozzá, hogy ne engedje el azonnal az alkalmazottat. Így az köteles kitölteni a felmondási időt. Azok esetében, akik öt évnél kevesebbet dolgoztak a cégnél, ez két hónap, a többieknél három. Ha a munkaadó nem enged el megegyezéssel, tehát életbe lép a felmondási idő, de az alkalmazott ezt mégsem tölti ki, a munkaadónak joga van levonni egyhavi bért. Abban az esetben, ha azért akarjuk otthagyni munkahelyünket, mert a munkáltató nem fizette ki bérünket, jogunk van azonnal, felmondási idő nélkül távozni, de az írásbeli felmondást ebben az esetben is be kell nyújtani.

u Végkielégítésre csak akkor jogosult az alkalmazott, ha nem önmaga kéri a munkaszerződés felbontását. Azaz, ha önszántunkból távozunk, nem keletkezik jogigény a végkielégítésre. Nem jár végkielégítés akkor sem, ha határozott időre szóló munkaszerződésünk volt.

u Le kell adnunk valamennyi munkaeszközt, a nevünkre íratott, de a munkaadó tulajdonában lévő tárgyat. Amikor ezeket az eszközöket átvettük, született egy írásos protokoll, a leadásukkor ezt a protokollt meg kell szüntetni, vagy jelezni benne, hogy mindent visszaszolgáltattunk.

u A szabadság arányosan van elosztva az évre. Azaz, ha például júliusban távozunk a munkahelyünkről, akkor a januártól június végéig számított időszakra nem a teljes évi szabadság jár, hanem annak arányos része. Ha ezt nem sikerül kimerítenünk, a megmaradt szabadságot a munkáltató köteles kifizetni.

u Az új munkahelyen az éves szabadságunknak szintén arányos részére vagyunk jogosultak. Szabadságot viszont csak 60 nap elteltével kérhetünk.

u Az új munkahelyen a legfontosabb teendő a munkaszerződés aláírása. A Szociális Biztosítóba és az egészségbiztosítóba többnyire a munkáltató jelenti be az alkalmazottat, neki ezzel már nem kell foglalkoznia.

u A munkahelyek többsége általában megszab háromhónapos próbaidőt. Próbaidőt nem szükséges megszabni, de ha a munkáltató belefoglalja a szerződésbe, akkor a három hónap már kötelező érvényű. Ez idő alatt bármelyik fél, mind a munkáltató, mind a munkavállaló, bármikor megszüntetheti a munkaviszonyt, indoklás nélkül.

u Ha az alkalmazott a próbaidő alatt megbetegszik, akkor a próbaidő annyival meghosszabbodik, amennyi ideig a betegszabadság tartott. A munkáltató a betegség alatt nem mondhat fel az alkalmazottnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?