A támogatás megítélésének alapfeltétele, hogy az igénylő első- vagy másodfokú nappali tagozatos főiskolai képzésben vegyen részt egy szlovákiai székhelyű tanintézményben. Korhatár nincs, a kérelmező lehet 26 évesnél idősebb is.
Tudnivalók a főiskolai ösztöndíjról

Amint valaki sikeresen elvégzi az elsőfokú nappali tagozatos képzést, ezen a fokozaton újra már nem jogosult ösztöndíjra. Az a diák, aki az elsőfokú képzés során megszerezte a Bc. címet, legközelebb már csak a másodfokú képzésben igényelhet ösztöndíjat. Ha másodfokon képzi magát, újra kaphat támogatást.
Továbbá, az igénylő az adott fokozaton nem tanulhat a megszokottnál hosszabb ideig. Ha valaki egészségügyi okokból nem tudja betartani a standard tanulmányi időt, az nem befolyásolja az ösztöndíj megítélését. Aki évfolyamot ismétel, és ezért például 4 helyett 5 évig tanul, az utolsó évfolyamban már nem jogosult ösztöndíjra. A tanulmányok megszakítása esetén nem feltétlenül szűnik meg a jogosultság.
A kérvényt azon a főiskolán vagy karon kell benyújtani, amelyre a diák beiratkozott. Az intézménynek lehet saját nyomtatványa, tanácsos azt használni. Aki külföldön tanul, az az ottani egyetemen próbálhat ösztöndíjat intézni. Aki egyszerre több főiskolára jár, csak az egyiken igényelhet ösztöndíjat. A kérelmet az akadémiai év folyamán bármikor be lehet nyújtani. Az iskola általában 30 napon belül válaszol. Az ösztöndíjat azzal a dátummal hagyják jóvá, amikor a kérvényt benyújtották.
Szükség van igazolásokra a család anyagi helyzetéről és a közösen elbírált személyekről. A konkrét összeg meghatározásakor figyelembe veszik az egy háztartásban élő személyek összbevételét. Nem árt tudatosítani: a nagyszülők, nagynénik, nagybácsik nem minősülnek közösen elbírált személyeknek.
Néhány fiatal abban a reményben, hogy így nagyobb eséllyel pályázhat az ösztöndíjért, elköltözik a szüleitől, ideiglenesen átjelentkeznek egy távolabbi címre, pl. a nagymamához, és kérik, hogy egyedülálló személyként bírálják el őket, azaz hogy esetükben ne a közösen elbírált személyek egy főre jutó jövedelmét vegyék alapul. „Az, hogy valaki nem él a szüleivel, nem jelenti automatikusan, hogy egyedülálló személynek minősül. Bizonyítania kell azt is, hogy van elegendő, legalább a létminimum 12-szeresének megfelelő bevétele. Ha erre nem képes, a szüleivel közösen bírálják el, függetlenül attól, hogy velük lakik-e, vagy sem” – hívta fel a figyelmet az oktatási minisztérium. Az egyes iskolák követelhetnek igazolást az illetékes községi hivataltól, hogy az ösztöndíjért folyamodó fiatal nem él a szüleivel, valamint kérhetnek közjegyző által hitelesített becsületbeli nyilatkozatot arról, hogy a szülők anyagilag nem támogatják. Szükség lehet tulajdonlapra vagy bérleti szerződésre is – attól függően, hol lakik. Ugyancsak igazolni kell, hogy van rendszeres, a havi rezsiköltségeket fedező bevétele.
(sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.