ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓHa egy orvosi – legyen az a körzeti orvos vagy szakorvos – vizsgálat eredményében kételkedünk, megkereshetünk egy másik orvost is.
Nemcsak a lakhelyünk szerinti orvost választhatjuk
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Ha egy orvosi – legyen az a körzeti orvos vagy szakorvos – vizsgálat eredményében kételkedünk, megkereshetünk egy másik orvost is. Azonban figyelem: a felkeresett másik orvos ezt elutasíthatja, ugyanis az egészségbiztosítók ennek a második vizsgálatnak költségeit nem minden esetben térítik meg.
Duplicitások
Az Általános Egészségbiztosító az ilyen vizsgálatot duplicitásnak tartja. A törvény ezt a kérdést nem rendezi, az Általános Egészségbiztosító azonban, noha dupla vizsgálatnak tartja, kifizeti a második vizsgálat költségeit is.
A Dôvera úgyszintén, de csak akkor, ha a páciens kérése valóban indokolt. A biztosító szerint a betegek leginkább arra panaszkodnak, hogy például az orvos meg sem nézi a torkát, de rögtön torokgyulladást diagnosztizál. További gyakori panasz, hogy az orvos nem tájékoztatja megfelelően a beteget a diagnózisról, nem magyarázza el a betegség mibenlétét, gyógyításnáak módját, vagy nem informálja kellőképen a rá váró vizsgálatokról, annak lefolyásáról.
Az Union biztosító csak akkor téríti egy másik orvostól kért vizsgálat díját, ha azt az „eredeti” orvos kéri. A fent leírtak azonban csak arra az esetre vonatkoznak, ha a páciens például két körzeti orvos, vagy két ugyanazon szakiránnyal rendelkező orvos vizsgálatát kéri. Ha egy körzeti orvos után felkeres egy specialistát, akkor a biztosítók minden további nélkül megtérítik ennek költségeit.
Orvosváltás
Mint ahogy szakorvost és biztosítót, úgy körzeti orvost (a gyermekorvost is beleértve) is válthatunk. Körzeti orvost félévente egyszer. Ezt nem kell megindokolni. A körzeti orvossal szerződést kötünk. Nem kell a lakhelyünk szerinti körzeti orvost választanunk, a saját döntésünk, hogy melyik orvoshoz szeretnénk tartozni. Mielőtt azonban orvost váltunk, érdemes utánajárni, hogy a kiválasztott orvos elfogad-e paciensének. Ha ugyanis a lakhelyünk szerint nem tartozunk a körzetébe, nem köteles elfogadni állandó páciensnek, ugyanigy a szakorvos sem (természetesen sürgős esetben mindegyik köteles ellátást nyújtani, de ettől még nem válunk a betegévé, ha ő nem fogad el). Ebben az esetben a lakhelyünk szerinti orvosok között kell választanunk, bár ez kisebb községekben, ahol csak egy orvos van, nyilván gondot jelent. Amelyik körzethez a lakhelyünk szerint tartozunk, az az orvos köteles minket páciensévé fogadni. A körzeteket a megye határozza meg, vitás esetben ide fordulhatunk panasszal.
Az egészségügyi kártyánkat, a „kartotékot” kikérhetjük az orvostól, vagy ő köteles elküldeni a másik orvosnak. Nem teheti meg, hogy a kártyát „visszatartja”. Az egészségbiztosítót már az új orvos értesíti, a páciensnek ezzel kapcsolatban nincs teendője. (sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.