A cigarettacsikkek a városok látképeinek állandó részei (Fotó: bezfiltrov.spakeko.sk)
Jelentős támogatást igényelhetnek a települések a cigarettacsikkek eltüntetésére – magyarlakta városok is csatlakoztak
Sokan azt hiszik csak esztétikai probléma, valójában viszont a mikroműanyag-szennyezés egyik legelterjedtebb forrása. Az önkormányzatoknak anyagi gondot is okoznak az eldobált cigarettacsikkek: a közterületek takarítása pénzbe kerül. Egy dohányipari kezdeményezés részeként viszont a települések több ezer eurót is kaphatnak csikkgyűjtők kihelyezésére és az utcák tisztítására.
A SPAK-EKO szervezet által elindított Szlovákia cigarettafilterek nélkül kampány célja, hogy felhívja a figyelmet a csikkek szennyező hatásaira, miközben konkrét megoldásokat kínál az önkormányzatoknak.
Az anyagi támogatást a lakosság számával arányosan ítélik meg, egy 20 ezres város nagyjából évi 10 ezer eurót kaphat.
A szervezet tájékoztatása szerint 24 település csatlakozott a projekthez, köztük Komárom, Érsekújvár és Nagykürtös is.
Keszegh Béla, Komárom polgámestere megkeresésünkre elmondta, már hosszabb ideje együttműködnek a szervezettel. Az anyagi támogatást nem különítik el specifikusan, hanem a kommunális hulladék kezelését egészítik ki vele.
Mi örülünk, hogy plusz bevételhez jutunk, hiszen a köztisztaságra akármennyit el lehetne költeni. Gondoljunk csak arra, hogy a köztéri kukák rendszerint tönkremennek, például vandalizmus miatt
– fogalmazott.
Maga a SPAK-EKO a legnagyobb dohánygyárak kezdeményezése. A JTI Slovak Republic, s.r.o., a Philip Morris Slovakia s.r.o., a British American Tobacco (Czech Republic), s.r.o. és az Imperial Tobacco Slovakia a.s. közösen hozta létre a szervezetet. Érdekesnek tűnhet, hogy a gyártók próbálnak aktívan fellépni a termékükből származó szennyezés ellen, de ezt nyilván nem jó kedvükből teszik. Bevett gyakorlat az EU-ban, hogy a környezeti hatások csökkentésének felelősségét az előállítóra hárítják.
Az a megoldás, hogy a felelősséget áthárítják magára a dohányiparra – amely alapvetően a mi kezdeményezésünk alapelve is – az EU országaiban a legelterjedtebb
– fogalmazta meg ennek kapcsán Miroslav Jurkovič, a SPAK-EKO ügyvezető igazgatója.
Egyelőre önkéntes alapon működik a kezdeményezés. A SPAK-EKO viszont már tárgyal a környezetvédelmi minisztériummal, hogy hajlandóak kiterjeszteni támogatási rendszerüket az egész országra, amennyiben a tárca is ezt látja járható útnak. Szlovákiának ugyanis jövőre mindenképpen csökkentenie kell egyes műanyagtermékek környezetterhelését egy 2019-es irányelv értelmében. Arról, hogy hogyan érjük el a meghatározott célokat, legkésőbb decemberben döntést kell hozni.
Csikkek nélküli köztereket
A városok és községek érdeklődése az együttműködés iránt nőtt, különösen a közelmúltban indított Szlovákia cigarettafilterek nélkül kampánynak köszönhetően.
„Nyilvánvaló, hogy a közterületek tisztításának vagy a hulladéktárolók vásárlásának támogatása manapság vonzó segítség az önkormányzatok számára” – tette hozzá Jurkovič.
Néhány résztvevő település esetében a támogatás a közterületek tisztítási költségeinek közel egyharmadát fedezi.
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulásával (ZMOS) együttműködik a SPAK-EKO. Jozef Božik, a szervezet elnöke elmondta, hogy proaktív megoldásokban is gondolkodnak: olyan rendszert szeretnének, hogy a helyiek megjelölhessék, hová lenne érdemes további hulladéktárolókat telepíteni.
A csikket a városra pöccintjük, de miért?
Még ma is jelentős azoknak a dohányosoknak az aránya, akik gond nélkül eldobják a cigarettájukat bárhová.
Az önkormányzatokkal való együttműködésünk során gyakran tapasztaljuk, hogy az eldobott csikkek nagy része csak néhány méterre van egy kukától
– mondta Jurkovič.
A szervezet felmérése szerint a dohányosok 42 százaléka véli úgy, hogy a csikkek csak esztétikai problémát okoznak. Több mint harmaduk pedig semmilyen gondot nem lát abban, hogy a természetben végezze az elszívott cigaretta.
- Egy cigarettafilter lebomlási ideje 15 év.
- A felszabaduló mikroműanyagok hosszú távon szennyezik a talajt és a vizeket.
- Az eső és szél által a csatornákba kerülő csikkek dugulásokat okoznak, amelyek drága tisztítást igényelnek.
A cigarettacsikkek egyébként újrahasznosíthatók kellő kreativitással. Szlovákiában is indult már olyan startup, ami a csikkeket aszfaltozásra használná fel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.