ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓA Radičová-kormány a gyermekgondozási segélyről szóló törvényen is változtatott. Nézőpont kérdése, kinek jó ez és kinek nem, elképzelhető, hogy ha újra Fico-kormány alakul, ezt már „visszacsinálja” úgy, ahogy az ő kormánya alatt működött.
Nagyobb védelem a kisgyerekes szülőknek, öt évre kitolható a gyes
ÚJ SZÓ-INFORMÁCIÓ
A Radičová-kormány a gyermekgondozási segélyről szóló törvényen is változtatott. Nézőpont kérdése, kinek jó ez és kinek nem, elképzelhető, hogy ha újra Fico-kormány alakul, ezt már „visszacsinálja” úgy, ahogy az ő kormánya alatt működött. Akkor ugyanis különböző összegű volt a segély: 256 euró volt azoknak, akik a szülés előtt legalább 270 napig fizették a betegbiztosítást, és 164,22 euró azoknak, akik nem fizették, általában a munkanélküliek. Ezen a Radičová- kormány munka-, szociális-, és családügyi minisztere, Jozef Mihál változtatott. Idén januártól egységesítette a gyermekgondozási segély összegét, 190,1 euróra. Azzal a kompromisszummal, hogy akiknek még tavaly a Tomanová-féle törvény alapján járt a 256 euró, azoknak az idén is megmaradt, a gyermek 20 hónapos koráig. Tehát ha valakinek a gyermeke például 2010. december elsején született, akkor az még jövő év augusztus elsejéig kapni fogja a gyermek után a 256 eurós gyermekgondozási segélyt, utána már csak az alacsonyabb, egységesített összeget.
Jövő januártól a gyermekgondozási segély összege emelkedik, 194,70 euróra.
Ikreknek nagyobb összeg
Azok a szülők, akiknek ikrei születtek, további 25 százalékot kapnak gyermekgondozási segélyként. azaz, ikrek esetében jelenleg 237,60 eurót, hármas ikrek esetében 285,10 eurót. Jövő januártól ikrek esetében 243,70 euró (194,70 +48,70).
Dolgozhat
a gyesen lévő szülő
Ez radikális változás a Fico-kormány törvényéhez képest, kérdés, hogy ha esetleg Robert Fico újra hatalomra kerül, nem változtatja-e meg úgy, ahogy az ő idején működött. A Fico-kormány alatt ugyanis a gyermekgondozási szabadságon lévő kismama nem dolgozhatott, a Radičová-kormány lehetővé tette. Vállalhat tehát munkát a gyesen lévő szülő, anélkül, hogy elveszítené a gyermekgondozási segélyre való jogosultságát.
Öt évre kitolható a gyes
A munkatörvénykönyv szeptembertől életbe lépett módosítása, noha például a szakszervezetek szerint sokkal több rosszat hoz a munkavállaló számára, mint a Fico-féle törvény, azt elismerik, hogy a kisgyerekes anyákat jobban védi és kedvező rendelkezéseket tartalmaz számukra. Egyik ilyen, hogy a háromévi gyermekgondozási szabadság öt évre kitolható. Ez nem úgy értendő, hogy ötéves lesz a gyes, hanem hogy a három évet a szülőnek nem kell egyszerre letöltenie, hanem ha úgy dönt, megszakíthatja egy időre, visszamegy dolgozni, majd újra gyesre mehet. Nem biztos, hogy a munkaadó örül ennek, de a szülőnek a törvény szerint joga van hozzá.
A várandós nő és
a próbaidő
A próbaidő alatt bárkit, bármikor, indoklás nélkül el lehet bocsátani. Az új munkatörvénykönyv szerint azonban a várandós nők kivételt képeznek. Az ő esetükben a munkaadó köteles megindokolni, még próbaidő alatt is, hogy miért bocsátja el.
A gyes után béremelés
A gyermekgondozási szabadságról visszatérő szülőt a munkáltató köteles ugyanabba a munkakörbe, funkcióba visszavenni, ahol a gyes előtt dolgozott. Ha időközben az ugyanolyan beosztásban lévő, ugyanolyan munkakörben dolgozó kollégák bére emelkedett, akkor a munkaadó köteles a gyesről visszatérő szülő számára is ugyanolyan szintre emelni a bért. (sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.