Májustól nő az anyasági és a gyes

Januártól változik néhány állami juttatás összege: magasabb lesz az anyasági támogatás, a táppénz, a baleseti járadék.

Januártól változik néhány állami juttatás összege: magasabb lesz az anyasági támogatás, a táppénz, a baleseti járadék. Ugyanakkor nőnek a vállalkozók járulékterhei is, havonta legkevesebb 5,90 euróval mélyebben kell majd a zsebükbe nyúlniuk.

Törvényből kifolyólag mindig január 1-jétől módosul néhány családsegítő támogatás. Mivel azonban a valorizáció a létminimummal függ össze, az emelés évek óta elmaradt, és sajnos, számos állami juttatás összege 2017-ben sem fog változni, ezúttal is csak szinten tartják. Ugyanis, ha változik a létminimum összege, automatikusan emelkedik néhány támogatás is, ha az változatlan, a segélyekhez sem nyúlnak. A létminimum összegét július 1-jével módosítják, tavaly azonban az változatlan maradt. Ugyancsak a létminimum alapján számolják ki a minimális tartásdíjat és a szociális ösztöndíjat – ezek a támogatások is a 2016-os szinten maradnak. A létminimum összege 198,07 euró, s ennek megfelelően a szociális ügyi hivatalok januártól továbbra is 203,20 euró gyest és 23,52 euró családi pótlékot folyósítanak.

Májustól magasabb gyes

Jó hír a kisgyerekes szülőknek: a gyes 2017-ben mégiscsak emelkedni fog, de nem januártól, hanem csak májustól, éspedig 10 euróval. A gyermekgondozási segélyt utoljára 2014-ben valorizálták, 2017 májusától 213,20 euró lesz. A gyest a gyermek 3 éves koráig (egészségkárosodott esetében 6 éves koráig) fizetik. A szülő a gyermek 25 éves koráig jogosult családi pótlékra, és a család anyagi helyzetétől függetlenül mindenkinek egyformán folyósítják. Azok, akik nem érvényesíthetik az adóbónuszt, vagy az adóhivatal nem hagyta jóvá, kaphatnak 11,03 euró kiegészítő támogatást a családi pótlékhoz. Az adóalap nem adóköteles része a mindenkori létminimum 19,2-szerese, vagyis marad a 3803,33 euró.

Anyasági támogatás

További családsegítő intézkedés az anyasági támogatás emelése, de erre is csak májustól kerül sor. A kormány betartotta az egy évvel ezelőtt tett ígéretét – 2015 szeptemberében, amikor a parlament elfogadta, hogy az anyasági 2016. január 1-jétől a napi kivetési alap 65%-áról 70%-ra emelkedjen, a miniszterelnök azonnal kilátásba helyezte a további emelést, mondván: az anyasági akkora összeg lesz, amekkora a jogosult személy nettó bevétele volt az anyasági szabadság előtt. Ezzel összhangban a parlament 2016 decemberében jóváhagyta a vonatkozó törvény módosítását, és a kivetési alap 2017. május 1-jétől 75%-ra nő. A támogatás összege átlagban 518,80 euró lesz, ami 34,60 eurós emelést jelent. Az anyasági támogatást a Szociális Biztosító folyósítja, és a kismamák 34 hétig kapják, az összeget a kismama korábbi fizetése alapján számítják ki.

Aki nem gyest kér

Nem változik viszont a gyermekgondozási hozzájárulás összege, azt 2016-ban megemelték 50 euróval 280 euróra, 2017-ben marad ezen a szinten. Erre a segélyre a szülő akkor jogosult, ha a gyermek 3 éves kora előtt munkába áll, s gyermekét elhelyezi valamilyen intézményben (bölcsődében, óvodában), és az ezzel összefüggő költségeit térítheti a szociális ügyi hivatal. Aki igényel ilyen támogatást, annak leállítják a gyes folyósítását. Havonta legfeljebb 280 eurót hagyhatnak jóvá, és minden gyermek után kifizetik, ezzel szemben a gyes egyszerre csak egy gyerek után jár. Ha a bölcsőde vagy óvoda havi költségei magasabbak a gyes összegénél, a gyesnél jobban megéri gyermekgondozási hozzájárulást igényelni. Ha a gyermekről a nagyszülő gondoskodik, csak 41,10 euró hozzájárulást hagyhatnak jóvá. Ez esetben előnyösebb megtartani a gyest (203,20 euró). A gyermekgondozási hozzájárulást a gyeshez hasonlóan a szociális ügyi hivatal folyósítja, és a gyermek 3. életévéig, egészségkárosodott gyerek esetében 6 éves koráig jár.

Gondozói hozzájárulás

Némi emelésre számíthatnak azok is, akik súlyosan egészségkárosodott gyermeküket, házastársukat vagy szüleiket gondozzák. Januártól emelkedik a szociális ügyi hivataltól igényelhető hozzájárulás összege, valamint annak a bevételnek a határa, amelytől a támogatás nagysága függ. További fontos változás, hogy meghosszabbodik az az időszak, amíg az állam hozzájárul a gondozó nyugdíjbiztosításához. A régi szabályok szerint az állam legfeljebb 12 évig fizethette a biztosítást, mostantól nem létezik semmilyen határ: a gondozó személy addig lehet az állam biztosítottja, amíg arra szükség van. A támogatás pontos összege továbbra is a gondozott személy bevételétől függ, viszont a létminimum 1,4-szereséről (277,326 euró) az 1,7-szeresére (336,719 euró) módosult az a jövedelemhatár, mely felett a támogatást megkurtítják. Ez alól kivétel, ha valaki eltartott gyermekről gondoskodik – ilyen esetben a hozzájárulásból csak akkor faragnak le, ha a bevétele túllépi a létminimum 3-szorosát (594,27 euró).

Magasabb járulékterhek

Az önálló kereső tevékenységet folytató személyeknek januártól mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk, legkevesebb 5,90 euróval emelkednek a járulékterheik. A Szociális Biztosító adatai szerint a vállalkozók 73%-a a minimális és mindössze 0,43%-uk a maximális kivetési alapból fizeti a biztosítási díjat, mely összege mindig az év elején változik. Az előző évekhez hasonlóan az idén is nőtt a minimális kivetési alap, ami a legtöbb vállalkozó számára azt jelenti, hogy ezentúl a biztosítóba is többet fizet. Tavaly a minimális kivetési alap 429 euró volt, januártól 441,50 euró lesz. Ez azt jelenti, hogy a lehető legalacsonyabb társadalombiztosítási díj a tavalyi 142,20 euróról 146,35 euróra emelkedett. Jelentős mértékben változott a maximális kivetési alap: a havi átlagkereset 5-szöröséről a 7-szeresére emelkedett, vagyis a tavalyi 4290 euróról 6181 euróra nőtt. Ennek megfelelően a legmagasabb biztosítási díj 776 euróval emelkedett, azaz a korábbi 1422,13 euró helyett januártól 2048,99 euró. Aki a maximális kivetési alapból fizeti a járulékokat, évente 7025,04 euróval többet fog befizetni a biztosítóba. A járulékok összegét az év elején azoknak kell módosítaniuk, akik idáig 146,35 eurónál kevesebbet vezettek el. Az új összeget – a januárra vonatkozó biztosítási díjat – február 8-áig kell először az Szociális Biztosító számlájára átutalni.

Januárban – az átlagbérek alakulásától függően – szokott változni az egészségbiztosítási díj összege is. 2016-ban a minimális járulék 60,06 euró volt, 2017-től már 61,81 euró, illetve egészségkárosodott személy esetében a fele, azaz 30,90 euró. Az új összeget ez esetben is február 8-áig kell először átutalni. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?