<p>Saját tapasztalatom igazolja, hogy egy erős dohányos csak akkor tud leszokni a cigarettázásról, ha megváltoztatja életvitelét. Ha másképp fognak viselkedni, más szokásaik lesznek, mint akkor, amikor cigarettáztak, akkor a próbálkozásuk sikeres lesz.</p>
Leszokni a dohányról? Nem lehetetlen küldetés!
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Aki csak egy évig cigarettázott rendszeresen, s ebben a szenvedélyben örömét lelte, az már elfelejtheti, hogy egyik napról a másikra sikerül leszoknia róla. Akik le akarnak szokni, azoknak elsősorban arra a kérdésre kellene megtalálniuk a választ, hogy miért cigiztek, miért akarnak leszokni és milyen áron – nyilatkozta a Sme napilapnak Mário Straka pszichiáter.
Jómagam négy évig cigiztem, majd két évre sikerült leszoknom a dohányzásról, s aztán ismét elkezdtem. További közel két évig tartott, míg ismét elhatároztam, hogy végzek ezzel a rossz szokással. Egyik napról a másikra. Eldobtam az utolsó csikket, és míg a földre szállt, eldöntöttem, hogy befejeztem. Ennek már lassan négy éve. Nem használtam nikotinos tapaszokat, nem mentem el akupunktúrára és semmilyen más kezelést sem próbáltam ki. Talán szerencsém volt, hogy saját akaratom vett rá a leszokásra, de akadnak olyanok is, akiknek valamilyen segítségre van szükségük.
Mikorra lehet tiszta
a szervezetük?
Szervezetük már az első 24 óra után kezd megválni a nikotintól, néhány héten belül kitisztul a vérkeringésük, néhány év múlva 50 százalékkal csökken az esélye a tüdőrák és infarktus kialakulásának. Tíz évig is eltart, míg egy leszokott dohányos szervezete úgymond végleg megszabadul a cigaretta okozta szennyeződéstől és visszatér a normál, nem dohányzó emberek szervezetének szintjére.
Nem mindenki hagyatkozhat akaratára
A leszokásnak egyébként több módja van. Nikotintartalmú helyettesítő szereket is alkalmazhat. Használjon nikotinos tapaszt vagy rágógumit. A nikotin a dohánynak az az alkotóeleme, amely a függőség kialakulásáért felelős, ugyanakkor mégsem olyan ártalmas az egészségre, mint a kátrány vagy a többi méreganyag. A ragtapaszról vagy rágógumiról a szervezetbe jutó nikotin enyhíti a megvonásos tüneteket.
Akupunktúra mis segíthet, hiszen a fülbe szúrt tűk csökkentik a nikotinéhséget. S itt van például a hipnoterápia. Kizárólag szakképzett, orvosi diplomával rendelkező terapeuta segítségét szabad igénybe venni. A kezelés időtartama általában egy-öt ülés. (dp)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.