<p>Naponta használt berendezéseinknek a háromnegyede villamos energiát használ, ezért igencsak helyénvaló a kérdés: hogyan spóroljunk az árammal? Egy kis odafigyeléssel jelentős összeget spórolhatunk meg.</p>
Legyünk tudatos felhasználók
ÖSSZEFOGLALÓ
Sokat spórolhatunk a megfelelő berendezések kiválasztásával is – mielőtt elmegyünk a szaküzletbe, tájékozódjunk a televíziókészülékek, hűtőszekrények, mikrohullámú sütők, mosogatógépek, porszívók stb. teljesítménye és energiafogyasztása felől, hasonlítsuk össze az árakat, és az energiafelhasználás szempontjából állítsuk sorrendbe, melyik típusú a leghatékonyabb, és mérlegeljük, hogy a kezdeti nagyobb befektetés ellenére is végső soron melyiket éri meg inkább megvenni.
Ne hagyjuk készenléti módban a készülékeket
Egy háztartás energiafogyasztása jelentősen csökkenthető, ha megszabadul a fölösleges berendezésektől. A Greenpeace felmérése szerint ugyanis sokan csak divatból vásárolnak bizonyos készülékeket. Ugyancsak sokat spórolhatunk szokásaink megváltoztatásával. Sokan, amikor hazamennek, első dolguk felkapcsolni a villanyt, bekapcsolják a tévét, esetleg a számítógépet, közben a konyhában megmelegítik a vacsorát, kávét főznek, de a tévé továbbra is megy a háttérben, csak hogy ne legyen olyan nagy csönd a lakásban, és talán a villanyt is égve felejtették az előszobában. Kevesen tudatosítják, hogy a szórakoztató elektronikai cikkek – a tévé, a DVD-lejátszó, a házimozi stb. – akkor is áramot fogyasztanak, amikor nem használjuk őket: készenléti üzemmódjukban a fogyasztás elérheti a 25–30W-ot is. Sok kicsi sokra megy, úgyhogy a megoldás egy kapcsolóval ellátott elosztó, mely segítségével egy mozdulattal áramtalaníthatjuk berendezéseinket.
Számítógépünket csak akkor kapcsoljuk be, amikor szükségünk van rá! Ne használjunk képernyőkímélőt, mert az is áramot fogyaszt, hanem inkább úgy állítsuk be a monitort, hogy például 20 perc semmittevés után automatikusan kapcsoljon ki! Ugyancsak beállíthatjuk, hogy a notebook 90 perc elteltével magától kapcsoljon ki, ha nem használjuk.
A LED-égőkkel sokat spórolhatunk
Aki még klasszikus villanykörtéket használ, mielőbb cserélje ki takarékos égőre. A drágábbaknak hosszabb az élettartamuk, és érdemesebb minél nagyobb fényteljesítményűt beszerezni, a gyenge fény ugyanis rontja a szemet. Tévhit, hogy a villany le- és felkapcsolásával fogyasztjuk a legtöbb áramot, ezért gazdaságosabb egész idő alatt világítani. Így igenis sok eurót lehet megtakarítani, és manapság már olyan takarékos izzók kaphatóak, amelyeket nem teszi tönkre a gyakori kapcsolgatás, ugyanakkor akár 2 percig is eltarthat, mire elérik a teljes fényerőt. Szinte végtelen az élettartamuk a LED-égőknek, melyek a közelmúltban bukkantak fel a piacon. Nagyon erős fényt adnak, miközben csak pár wattos a fogyasztásuk.
A szárítógépet sokan fölösleges luxusnak tartják, ám ha valaki mégis igényt tart rá, vegyen külön mosógépet és külön szárítógépet – a kettő együtt gazdaságosabb, mint a szárítógépes mosógép. A hajszárítót sem kell feltétlenül a legmagasabb hőfokra állítani. Az alacsonyabb hőfokkal a szárítás egy picivel hosszabb ideig tart, de olcsóbb, és a hajat is jobban kíméli! Hajsütőből, hajvasalóból ajánlott a jobb minőségűt vásárolni – energiatakarékosabb és sok esetben könnyebb vele dolgozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.