Az állandó lakhely módosulása számos adminisztratív feladattal jár, a polgároknak a különböző intézményekkel szemben bejelentési kötelezettségük van, vagyis a címváltozásról számos hivatalt a lehető legrövidebb időn belül tájékoztatni kell.
Kit értesítsünk a lakcímváltozásról?
Az állandó lakhely módosulása számos adminisztratív feladattal jár, a polgároknak a különböző intézményekkel szemben bejelentési kötelezettségük van, vagyis a címváltozásról számos hivatalt a lehető legrövidebb időn belül tájékoztatni kell. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb hivatali teendőket.
1. Személyazonossági igazolvány
Ha változik az állandó lakhelyünk, legkésőbb a címváltozástól számított 30 napon belül új személyazonossági igazolványt kell kérnünk, ezt bármelyik járási rendőrkapitányságon megtehetjük. Abban az esetben, ha a lakhelybejelentő iroda össze van kötve a rendőrséggel, az új személyi intézésekor nincs szükség külön igazolásra az állandó lakhely változásáról. Az új okmányért 4,50 euró illetéket kell fizetni. 30 napon belül kiállítják, és ha a kérvényen megadja a mobilszámát, SMS-ben értesítik, mikor lehet átvenni.
2. Egészségbiztosító
A címváltozásról a biztosítót 8 napon belül kell értesíteni. Aki aktiválta biztosítójában az elektronikus szolgáltatásokat, az az interneten hozzáférhető elektronikus nyomtatvány kitöltésével is teljesítheti bejelentési kötelezettségét. A címváltozást az állandó lakhelyről szóló igazolással vagy az új személyit igénylő kérvénnyel támaszthatjuk alá.
3. Szociális Biztosító és a munkaadó
A címváltozásról haladéktalanul tájékoztatni kell a munkaadónkat, aki ezt az információt továbbítja a Szociális Biztosítóba (SP). Az egyéni vállalkozóknak saját maguknak kell felvenniük a kapcsolatot az SP-vel, a címváltozást 8 napon belül kell jelenteni a „Registračný list FO” elnevezésű nyomtatványon. Elektronikus úton is lehet intézkedni. Ha az elektronikus űrlapon nem szerepel elektronikus aláírás, akkor 3 napon belül személyesen is fel kell keresni a biztosítót, és alá kell írni. Az önkéntes biztosítással rendelkezőknek is 8 napon belül kell jelenteniük az esetleges címváltozást.
4. Járási hivatal –
telekkönyvi részleg
A kataszteri hivatalban akkor kell kérni az adatok módosítását, ha ingatlantulajdonosról van szó. Itt is van lehetőség elektronikus ügyintézésre, de ehhez hiteles elektronikus aláírásra van szükség, amit csak eID-kártyával tudunk létrehozni. Érdemes megvárni az új személyi igazolvány kiadását, s azzal igazolni az új címet. Ha még nincs új személyink, fel kell mutatni egy igazolást az állandó lakhely módosulásáról – eredeti példányra vagy közjegyző által hitelesített másolatra van szükség. A címváltozás miatt végzett adatmódosításért a kataszteri hivatalban nem kell illetéket fizetni.
5. Közlekedésrendészet
Az autótulajdonosoknak a címváltozást az illetékes közlekedésrendészeten 15 napon belül a gépjármű-nyilvántartásba is jelenteni kell, és új rendszámtáblát kap. Ha másik járásba költözött, a járművet az eredeti járásból nem kell kijelentenie. Az új lakhelye szerinti rendőrségen való regisztrálás során lehetővé kell tenni, hogy közvetlenül a járművön ellenőrizhessék a papírokban feltüntetett adatokat. Szükség van a kitöltött regisztrációs kérvényre, az eredeti forgalmi engedélyre vagy annak a 2. részére, a csipkártyás forgalmi engedély 1. részére, az eredeti rendszámtáblákra, a kötelező felelősségbiztosítás kifizetéséről szóló igazolásra. Fel kell mutatni az új állandó lakhelyet igazoló személyi igazolványt, cégek vagy vállalkozók esetében a vállalkozás új székhelyét tartalmazó cégjegyzékkivonatot, és ha valaki nem személyesen intézkedik, közjegyző által hitelesített felhatalmazást. Az illeték 33 euró. Ha ugyanazon a járáson belül változott a lakhelye, nincs szükség új rendszámtáblára, csak a forgalmi engedélyt cserélik ki, ami 12 euróba kerül. Intézkedni elektronikus úton is lehet, ám ehhez hiteles elektronikus aláírásra, vagyis eID kártyára van szükség.
6. Járási hivatal –
vállalkozói részleg
Az egyéni vállalkozóknak az állandó lakhely változásáról 15 napon belül az egyablakos ügyfélközpont szolgáltatásait igénybe véve személyesen vagy elektronikus úton a járási hivatal vállalkozói részlegét is tájékoztatni kell. Az elektronikus ügyintézéshez ez esetben is elektronikus személyazonossági igazolványra van szükség.
7. Munka-, szociális
és családügyi hivatal
A munkaügyi hivatalban az új személyi igazolvány vagy az azt igénylő kérvény felmutatásával igazolja a címváltozást. Először a régi lakhely szerint illetékes hivatalba kell elmenni. Ott jegyzőkönyvet vesznek fel, majd felszólítják az álláskeresőt, hogy vegye fel a kapcsolatot az új lakhelye szerint illetékes hivatallal. Ott is bejegyzik a címváltozást, majd tájékoztatják a kötelességeiről, hogy mikor és kinél kell majd jelentkeznie.
8. Egyéb intézmények
A címváltozásról tanácsos a lehető legrövidebb időn belül olyan intézményeket is értesíteni, mint a bankok, biztosítók, telefontársaságok, internetes szolgáltatók, orvosok, illetve mindazon társaságok, intézmények, akikkel szerződésben állunk, akiknek a szolgáltatásait igénybe vesszük. A változást tanácsos az új személyazonossági igazolvány kiállítása után jelenteni – elég azt felmutatni. Aki rendelkezik fegyvertartási engedéllyel, a rendőrség illetékes osztályával is fel kell vennie a kapcsolatot. Lakhelyváltozás miatt nem kell új útlevelet, sem jogosítványt intézni (kivéve a régi típusú, 2004. április 30. előtt kiadott „rózsaszínű“ jogosítványokat, azokon ugyanis szerepel a lakhely, az újakon viszont már nincs rajta a cím).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.