<p>Elem vagy akkumulátor nélkül működésképtelen lenne a mobil, a laptop, a számítógép, az elektromos csavarhúzó, vagy a gyermekeink elektronikus játéka. Egy kis gondoskodással növelhetik élettartamukat.</p>
Hogyan töltsük fel az akkumulátorokat?
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az elemeknek és akkumulátoroknak egyaránt megvan a kapacitásuk. Ez az adat pontosan meghatározza, mennyi energiát raktározhatunk el bennük. Minél magasabb a milliamperórában, (m)Ah-ban megadott érték, annál több energia rejlik az elemben, vagy akkumulátorban.
Míg ezt az adatot az elemek esetében a gyártó honlapján kell keresni, addig az akkumulátorokra rányomtatják.
Az akkumulátorok teljesítménye fokozatosan csökken, s idővel, több száz töltés után végül eléri a nullát. Azt, hogy milyen gyorsan mennek tönkre, a használattól és a töltés módjától is függ. Megfelelő taktikával még a gyártó által meghatározott értéknél is nagyobb teljesítményt tudnak elővarázsolni belőlük. Mint minden elektronikai termékre, az akkumulátorokra és elemekre is érvényes, hogy teljesítményük rohamosan emelkedik anélkül, hogy változna méretük. Ezért ha egy öregebb elektronikai berendezésbe új akkumulátort raknak, az egy feltöltésre jóval többet bírhat ki, mint az eredeti akkumulátorral.
Az akkumulátorok típusai
A nikkel-kadmium (NiCd) akkumulátor viszonylag régi fejlesztésű, kiforrott technológia, amelynek viszont több elfogadhatatlan hátránya is van. Ezek között az első, hogy az akkumulátorok mérgező fémeket tartalmaznak, amelyek nagyon károsak az egészségre. Hosszú életciklusuk és jó töltés-ürítési arányuk miatt voltak sikeresek, emellett jól bírják a nagy hőmérséklet-ingadozást is. Sorsukat a 2006. szeptember 26-án elfogadott, új Európai Unió Akkumulátor Direktíva pecsételte meg, amely előírta, hogy a NiCd akkumulátorokat már csak ott lehet használni, ahol helyettesítésük nem megoldható.
A nikkel-metál-hidrid (NiMH) akkumulátorokban nincsenek mérgező anyagok, és a nikkel-kadmiumokhoz képest több energiát is szolgáltatnak, cserébe viszont még hamarabb öregszenek. Velük gyakran találkozhatunk laptopokban és mobiltelefonokban is, és fontos lépcsőt jelentenek a lítium-alapú akkumulátorok felé.
A lítium-ionos (Li-ion) akkumulátorok a legdinamikusabban fejlődő típust képviselik. Kis tömeg mellett szolgáltatnak relatíve sok energiát, emellett élettartamuk is hosszú. Gyorsan tölthetők újra, és az önkisülésük is messze a legjobb, azaz a legkisebb. Maga a technológia nem túl biztonságos, de ezekbe az akkumulátorokba több biztonsági berendezést is beépítenek, így félnünk tőlük nem kell. Ha mégis nagyon melegszik, netán felrobban, az azt jelenti, hogy minimálisan 3 különböző elven működő biztonsági berendezés mondta fel egyszerre a szolgálatot. Ennek nagyon kicsi a valószínűsége.
Azt, hogy készülékünkben éppen melyik típus teljesít szolgálatot, egyszerű megtudni: rá van írva az adattáblájára!
Némelyiket elő kell készíteni
Míg az egyszeri használatú elemeket azonnal a vásárlás után használhatják, a többszöri feltöltésre alkalmas akkumulátorok egy kis gondoskodást igényelnek.
Ahhoz, hogy száz százalékos kapacitását igénybe tudják venni teljes élettartama alatt, legalább négyszer-ötször teljesen fel kell tölteni, majd le kell meríteni az akkumulátort.
Ez úgymond életre kelti az eladónál tárolt akkumulátorban rejlő vegyi anyagokat, amelyek megfelelő működési üzembe kapcsolnak.
Ezt a folyamatot azoknál az akkumulátoroknál lehet kihagyni, amelyeket a gyártó azonnali használatra jelölt. Ezek abszolút újdonságnak számítanak a piacon, feltöltve kerülnek árusításra.
A nagy meleg és
a hideg sem jó
Túl magas hőmérsékleten sokkal gyorsabban elhasználódik az akkumulátor, amely forróságban elveszíti kapacitásának egy részét. Ez főleg a Li-Ion akkumulátorokra érvényes. Ha lehet, kerüljék a magas hőmérsékletet ezekkel az akkumulátorokkal, s a berendezéseket tárolják hűsön.
Például bizonyított tény, hogy az ing zsebében hordott mobiltelefon akkuja sokkal gyorsabban elhasználódik, mint a nadrágzsebben hordott mobil akkuja. A 15–20 fok közötti szobahőmérséklet optimális, ha növelni akarják az akkumulátor élettartamát, akkor nem árt még csökkenteni a hőmérsékletet. Alacsonyabb hőmérsékleten az elemek sokkal megbízhatóbbak az akkuknál. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.