A munkaviszony megszűnése a legtöbb ember számára negatív élmény – az anyasági vagy gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyukák számára pedig kész tragédia lehet.
A munkaviszony megszűnése a legtöbb ember számára negatív élmény – az anyasági vagy gyermekgondozási szabadságról visszatérő anyukák számára pedig kész tragédia lehet. Összeállításunkban az elbocsátásokkal és az alkalmazottak jogaival összefüggő kérdésekre keressük a válaszokat.
„Négy évig voltam anyasági, majd gyermekgondozási szabadságon. Amint munkába álltam, a főnököm közölte, a munkahelyem megszűnik, s egyszerűen elküldtek” – emlékezett vissza az eperjesi származású Katalin. Hiába keresett, nem talált másik munkát, kétségbeesésében elvégezte a munkaügyi hivatal által ajánlott átképző tanfolyamot, s elkezdett szőni-fonni. A hivatal támogatásával beszerzett egy szövőgépet, próbált vállalkozni, de közben gondolt egyet, jelentkezett főiskolára, s levelező tagozaton képezte magát. „A szövés nem érdekelt, meg nem is volt nagy kereslet a munkám iránt. Jelenleg óvónőként dolgozom, s úgy érzem, a gyerekek közt végre megtaláltam a helyem” – tette hozzá.
Bátor hozzáállás
Mária tanítónő, neki is két gyereke van. Amikor jelezte felettesének, hogy szeptembertől számíthatnak rá, befejezi a gyermekgondozási szabadságot, kellemetlen meglepetésben volt része: állítólag nincs számára hely, legfeljebb félállásban tudják őt foglalkoztatni, de a legjobb az lenne, ha inkább másik állást keresne. „Nem hagytam magam, írtam a Nemzeti Munkaügyi Felügyelőségnek, s bár még választ nem kaptam, az igazgatónk ettől megijedt, s máris lett számomra hely” – részletezte Mária.
Jár végkielégítés
Sajnos, kevés olyan munkáltató van, akik készségesen visszafogadják az anyaságiról visszatérő anyukákat, nem szívesen alkalmaznak kisgyerekes édesanyákat. Számos nőnek kellemetlen meglepetésben lehet része. A gyes befejeződése után több lehetőség áll fenn. Az egyik, hogy tárt karokkal várják a több hónap vagy év után visszatérő alkalmazottat. Gyakoribb, hogy bár az alkalmazott vissza akar térni, hirtelen valamiféle átszervezésre hivatkozva a főnök közli: a munkahely megszűnt. Ebben az esetben azonban jár végkielégítés. Arra is van példa, hogy a munkaadó még a gyermekgondozási szabadság vége előtt felveszi a kapcsolatot régi alkalmazottjával, s próbál vele megegyezni a munkaviszony megszüntetéséről. Aki az eredeti helyére szeretne visszatérni, a főnöke viszont meg akar állapodni a munkaviszony felbontásáról, mindenképpen kérjen lelépőt! Ha pedig a munkaadó ebbe nem akar belemenni, utasítsa el a megállapodást, a munkaadó azt nem kényszerítheti rá.
„Amennyiben a munkaadó bizonyítani tudja, hogy felesleges munkaerőről van szó, s ez okból szünteti meg a munkahelyet, átszervezésre hivatkozva felbonthatja a munkaviszonyt. Ez esetben legkevesebb kéthavi végkielégítésre jogosult” – erősítette meg Iveta Matlovičová, a hnonline.sk szakértője.
A törvények jók
Šarlota Pufflerová emberjogi szekértő szerint Szlovákiában olyan munkajogi előírások vannak érvényben, hogy a gyakorlatban már nem szabadna előfordulni olyan eseteknek, hogy az anyaságiról visszatérő édesanya az eredeti beosztásánál alacsonyabb, rosszabbul jövedelmező pozícióba kerül, vagy elbocsátják. „Ilyen esetben a bíróságon sikerrel járna” – tette hozzá. A szülőnek nem kötelező 3 évig otthon maradnia, korábban is visszamehet dolgozni, ám erről időben – legalább egy hónappal a tervezett belépés előtt – írásban kell értesítenie munkaadóját. Amíg valaki otthon gondoskodik gyermekéről, munkajogilag védett, nem lehet elbocsátani, szerződését módosítani, a fizetését csökkenteni stb. Amint munkába állt, véget ér a védelmi idő, akár azonnal megkaphatja felmondását. Ha viszont a gyermek még nem töltötte be 3. életévét, s úgy dönt, inkább ismét gyesre megy, megteheti, s ez esetben a szülőre megint vonatkozik a védelmi idő.
Munkanélküli-segély
A dolgozónak a munkaviszony megszűnése után érdemes regisztráltatnia magát a munkaügyi hivatalban, ez anyagilag is megéri.
Aki nem megy el a hivatalba, az nem regisztrált munkanélkülinek számít, és ilyen esetben a kötelező egészségbiztosítást is fizetnie kell. Ha regisztráltatja magát a munkaügyi hivatalban – és amíg szerepel a nyilvántartásban –, az egészségügyi biztosítási járulékot az állam fizeti. Aki a munkaviszony megszűnésétől számított 7 napon belül megy a hivatalba, azt az elbocsátás napjától, azaz visszamenőleg beírják a jegyzékbe. Aki egy hétnél később jelentkezik, az a kérvény benyújtásának napjától kerül a listára.
A munkanélküli-segélyt a munkaügyi hivatalba való bejelentkezést követően kell kérni a Szociális Biztosítóban. Munkanélküli-segélyre az jogosult, akinek az elmúlt 3 évben legalább 2 évig volt társadalombiztosítása. A támogatást 6 hónapig folyósíthatják. A meghatározott időre szóló szerződés alapján dolgozóknak az elmúlt 4 évben legalább 2 évig kellett fizetnie a járulékokat, s akkor 4 hónapig számíthat a segélyre.
A gyermekgondozási szabadságról visszatért, s elbocsátott anyukának akkor jár segély, ha az anyasági szabadságot megelőző 3 évben legalább 2 évig volt társadalombiztosítása. A munkanélküli-segély pontos összegét az utóbbi három évben folyósított fizetés alapján számolják ki: az átlag bruttó bér 50 százaléka.
Aki nem talál megfelelő munkát, és munkanélküli-segélyt sem kap, igényelheti a szociális segélyt. A támogatás annak jár, akinek havi bevétele nem haladja meg a 198,09 eurót.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.