Felmondási időHa a kollektív szerződés vagy a cég valamilyen belső előírása nem szabályozza másképpen, a felmondási idő legalább 1 hónap. Legalább 2 hónap olyan alkalmazott esetében, aki 1–5 évig dolgozott, ha pedig hosszabb ideig volt a cégnél, a felmondási idő legalább 3 hónap.
ELBOCSÁTÁSI EGYSZEREGY
Felmondási idő
Ha a kollektív szerződés vagy a cég valamilyen belső előírása nem szabályozza másképpen, a felmondási idő legalább 1 hónap. Legalább 2 hónap olyan alkalmazott esetében, aki 1–5 évig dolgozott, ha pedig hosszabb ideig volt a cégnél, a felmondási idő legalább 3 hónap. A felmondási idő a felmondólevél kézhez vételétől számított következő hónap első napjával kezdődik.
Végkielégítés
A munkaadó köteles egyszeri rendkívüli anyagi támogatást – ún. végkielégítést – adni az elbocsátott személyeknek. A munkatörvénykönyv szerint ez legkevesebb az alkalmazott havi átlagbérének a kétszerese, ha viszont olyan személyről van szó, aki legalább öt évig dolgozott a cégnél, legalább 3 havi átlagfizetésének megfelelő lelépőre jogosult. Ha az alkalmazott nyújtja be a felmondását, a munkaadó nem köteles lelépőt fizetni. A munkáltató indokolt esetben – súlyos fegyelmi vétség esetén – azonnali hatállyal, felmondási idő nélkül is elküldheti alkalmazottait, és a próbaidőben lévőknek sem kell lelépőt adni.
Igazolás a munkaviszonyról
Akármilyen okból és körülmények között szűnik is meg a munkaviszony, a munkaadónak minden esetben ki kell állítania egy dokumentumot a munkaviszony megszüntetéséről, a cégnél töltött időről és a havi fizetésről – ezekre az igazolásokra szükség lehet a következő munkahelyen, a munkaügyi hivatalban, később pedig a nyugdíj intézésekor is. A munkaadó nem köteles, de a távozó alkalmazott kérésére kidolgozhat róla véleményt és ajánlást az esetleges új munkaadó számára.
Védekezési lehetőségek
Még mielőtt valaki aláírja a munkaviszony megszüntetéséről szóló dokumentumot, érdeklődjön a jogairól és a kötelességeiről! Ha vissza kell adni valamilyen munkaeszközt, számítógépet, szolgálati telefont stb., ügyeljen rá, hogy erről jegyzőkönyv készüljön, nehogy később bármivel is meggyanúsíthassák. Aki úgy érzi, a munkaadó igazságtalanul, sőt a törvénnyel ellentétesen járt el, védekezhet: először is a cég vezetésétől kérheti a hibák eltávolítását, amenynyiben erre nem megfelelően vagy egyáltalán nem reagálnak, a munkafelügyelőséghez vagy bírósághoz lehet fordulni, valamint az emberjogi biztostól is segítséget kérhet. Arra azonban fel kell készülnie, hogy a munkajogi perek hosszan elhúzódhatnak, és erre az időszakra valamilyen bevételt kell biztosítania magának. A munkaadó csak a jogerős bírósági döntés esetén kénytelen visszavenni korábbi munkahelyére.(sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.