Az a diák, akinek tavaly 1901,67 eurónál több adóköteles bevétele volt, kénytelen adóbevallást készíteni.
Diákok adóbevallása – 1901,67 euró a határ
Az a diák, akinek tavaly 1901,67 eurónál több adóköteles bevétele volt, kénytelen adóbevallást készíteni. Akinek ennél kevesebb jövedelme volt, ugyan nem köteles kitölteni a nyomtatványokat, ám megéri, hiszen visszakaphatja a fizetéséből levont adót.
A főiskolai tanulmányok mellett sokan dolgoznak, sőt, egyre több középiskolás is vállal alkalmi munkát. Van, aki csak több zsebpénzre vágyik. Van, akinek nincs más választása, mert a szűkös családi költségvetésből nem tudják őt támogatni, és saját magának kell előteremtenie a továbbtanulással összefüggő költségeket. Olyan is van, aki nincs rászorulva, ám értékes tapasztalatokat, már a tanulmányai alatt kellő gyakorlatot akar szerezni. Főleg a magasabb évfolyamokban lévő diákok igyekeznek állandó munkaviszonyt létesíteni. A fiatalok többsége alkalmi munkát vállal, megbízási szerződésre dolgozik, főleg a téli és a nyári szünetben próbálnak egy kis pluszjövedelemre szert tenni. A nyári hónapokban pedig sokan külföldön is vállalnak idénymunkát, és a külföldről származó bevételt szintén be kell vallani.
Külföldi bevétel
Aki tavaly rendes vagy megbízási szerződésre alkalmazottként dolgozott, február 15-éig megkérhette a munkaadóját, hogy végezze el helyette az éves adóelszámolást, s ha nem volt más bevétele, most nem kell adóbevallást kidolgoznia. „A diáknak be kell vallania a külföldi forrásból származó bevételét is. Ez esetben azonban nem kérhette meg a munkaadóját, hogy végezze el az adóelszámolást, és ha az összbevétele meghaladta az 1901,67 eurót, köteles adóbevallást kidolgozni” – tájékoztatott a központi adó- és vámhivatal.
Nyomtatványok
A többi alkalmazotthoz hasonlóan a diákok is 2 nyomtatvány közül választhatnak. Az A típusút az tölti ki, akinek csak munkaviszonyból származó bevétele volt. Aki viszont vállalkozott, bérbe adott valamilyen ingatlant vagy annak egy részét, eladott valamit, esetleg értékpapírokból, szerencsejátékból vagy más egyéb forrásból volt jövedelme, B típusú adóbevallást készít.
Mi adóköteles?
Mielőtt azonban valaki kitölti a megfelelő űrlapot, nem árt tisztázni, mely bevételeket kell figyelembe venni az adóbevallás elkészítésekor, és melyeket nem. A leggyakoribb jövedelmek közé, melyeket a diákoknak az adóbevallásban fel kell tüntetniük, tartozik az alkalmi munkából, a rendes munkaviszonyból, a megbízási szerződésre végzett munkáért kapott vagy a vállalkozásból származó összeg. Mentesül az adó alól például a tartásdíj, a szociális, ösztönző és doktoranduszi ösztöndíj, a szociális segélyek, a munkanélküli-segély, a rokkantsági nyugdíj, a súlyosan egészségkárosodott személyről való gondoskodásért kapott szociális hozzájárulás (személyi asszisztens), az egészségkárosodott személynek jóváhagyott anyagi hozzájárulás, a különböző kölcsönök és hitelek stb.
Adómentes összeg
A diákok is érvényesíthetik az adómentes minimumot. A 2017. évre vonatkozóan 3803,33 eurót lehet levonni a jövedelemből, s csak a maradékból kell adózni. Az egész évre vonatkozó adómentes rész akkor is érvényesíthető, ha valaki nem dolgozott egész évben, illetve nem volt egész évben jövedelme. Például ha egy diák csak a nyári szünetben vállalt idénymunkát, az nem jelenti azt, hogy csak erre a két hónapra érvényesítheti az adómentes minimum arányos részét. Az ilyen diák is jogosult az egész évi adómentes minimumra.
Ezt a tételt havonta is lehetett érvényesíteni, ez esetben erről szóló nyilatkozatot kellett aláírni a munkaadóval, de csak eggyel. Vagyis akinek több állása volt, több munkaszerződést is létesített, csak egyszer, egyetlen munkaadónál érvényesíthette a havi adómentes minimumot, és bár a másik vagy a többi munkaviszonyból származó jövedelme is alacsony volt, azokból már biztosan levontak 19%-os adóelőleget. „Az a diák, akinek 2017-ben 1901,67 eurónál kevesebb bevétele volt, s ebből a munkaadója levont adóelőleget, önként adóbevallást adhat le, s így adótúlfizetése keletkezhet. Az adóhivatal ezt visszaadhatja az adótúlfizetést igénylő kérvény alapján, mely az adóbevallás szerves részét képezi” – hívta fel a figyelmet az adóhivatal. Az állam saját magától nem ad vissza semmit, vagyis érdemes a nyomtatványokat kitölteni, mert az adótúlfizetés csak így igényelhető vissza – de csak akkor, ha 5 eurónál magasabb összegről van szó, az ennél kevesebb az államkasszában marad.
Igazolások
Az adóbevallás kitöltéséhez szükség van a munkaadó(k) igazolására arról, hogy tavaly mennyi volt a diák fizetése, és a bruttó bérből mennyi adót és járulékot vontak le. Ezt az igazolást mellékelni kell az adóbevalláshoz. Az űrlapon fel kell tünteti az összes munkáltató adatait. Aki tavaly több cégnél is dolgozott, előbb össze kell adnia, hogy összesen mennyit keresett, és a munkaadók összesen mennyi adót és járulékot vontak le.
Azok a diákok, akik már tanulmányaik közben családot alapítanak, gyerekük születik, ugyancsak érvényesíthetik az adóbónuszt vagy a házastársra vonatkozó adómentes részt.
A kitöltött űrlapokat a szükséges mellékletekkel együtt legkésőbb április 3-áig le kell adni a lakhely szerint illetékes adóhivatalban. Az űrlap postán is feladható, legkésőbb április 3-án. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.