Csicsai: az egyedi eseteket is meg lehet oldani

A csereföldek problémája sok olvasónkat foglalkoztatja. Sokan attól félnek, elveszítik földjüket. Összegyűjtöttünk néhány érdekes esetet, amelyeket továbbítottuk Csicsai Gábor földművelési államtitkárnak. Az alábbiakban az ő válaszait olvashatják.1.

A csereföldek problémája sok olvasónkat foglalkoztatja. Sokan attól félnek, elveszítik földjüket. Összegyűjtöttünk néhány érdekes esetet, amelyeket továbbítottuk Csicsai Gábor földművelési államtitkárnak. Az alábbiakban az ő válaszait olvashatják.

1. A családunk által megművelt földet még 1991-ben egy olyan szövetkezet mérte ki csereföldként, amelyik azóta már megszűnt. Az eredeti tulajdonosnak ez a szövetkezet fizetett bérleti díjat, mi nem fizettünk semmit. Miután a főbérlő megszűnt, az eredeti tulajdonos tőlünk próbálta behajtani a bérleti díjat, de mi nem voltunk hajlandók fizetni. Esetünkben érvényes a pótföld használatáról szóló szerződés, melyet az azóta megszűnt főbérlővel kötöttünk? Vagyis ha benyújtjuk február végéig a kérvényt a szerződés meghosszabbítására, van mit meghosszabbítani? Kényszeríthet most minket az eredeti tulajdonos, hogy a főbérlő helyett mégiscsak mi fizessünk neki bérleti díjat? Vagy egyszerűen elveszik tőlünk a csereföldet?

Az ön által említett február végei időpont kizárólag a vonatkozó törvény 12b paragrafusa esetén érvényes, tehát ha még létezik az eredeti szövetkezet, amelyik kimérte a csereföldet, illetve a tulajdonos, akinek kimérték. Mivel a TSZ megszűnt, ezt a paragrafust nem lehet alkalmazni.

A 12a paragrafus szerint kell újraregisztráltatni a pótföldhöz való jogot. Az eredeti tulajdonosnak nincs joga önöket a földbérlő helyett fizettetni, mivel önök gyakorlatilag az eredeti saját földjeik helyett kimért pótföldön gazdálkodnak. Tehát a pótföld használatára szóló szerződést albérleti szerződés formájában kell a jelenlegi földbérővel, a megszűnt TSZ helyett gazdálkodó szubjektummal megkötni a 12a paragrafus útmutatása szerint.

2. A bársonyos forradalom után a nagyszüleim eredeti terület helyett csereföldet kaptak, amit a családunk a mai napig megművel. Csakhogy azóta a nagyszüleim és az édesapám is meghaltak, az édesanyám nagyon beteg, nem tud intézkedni. A nagyapám az édesapámra, ő pedig a végrendeletében rám hagyta a földet. A csereföld használatáról szóló eredeti szerződésen a nagyszüleim neve szerepel. Ez gond lehet? Örökösként én is kérhetem a szerződés meghosszabbítását?

Jogos örökösként ön is kérheti a szerződés meghosszabbítását a 12a paragrafus szerint.

3. Az általam megművelt földet még a szüleimnek mérték ki pótföldként. Az édesapám 5 éve halott, az édesanyám tavaly hunyt el. A hagyatéki eljárás még nem zárult le, mert négyen vagyunk testvérek, ketten külföldön élnek, ritkán találkozunk, emiatt az ügyintézés is húzódik. Szeretném továbbra is megművelni a földet, melyen az utóbbi 10 évben is gyakorlatilag én gazdálkodtam, mert a szüleim már nem bírtak. Mit kell tennem, hogy ne vegyék vissza tőlünk a csereföldet?

Ebben az esetben is a 12a paragrafus szerint kell eljárni, miszerint mint jogos örökös, illetve feltételezhetően a saját testvéreitől bérel földet, használóként ön is kérheti a kimért pótföld újraigazolását a következő módon: írásban értesíti az örökösödést illető tényekről a főbérlőt, az adott kataszterben gazdálkodó nagy céget, hogy használni kívánja az eddig kimért pótföldet – azzal, hogy a tulajdonlapot, illetve testvéreitől a bérleti szerződést a hagyatéki eljárás lezárása után bemutatja. Egyben kéri az albérleti szerződés megkötését a szóban forgó területekre. Az albérleti szerződés megkötése után pedig beküldi a járási hivatalba regisztrációra.

4. A rendszerváltás után pótföldet kaptunk, melyet hosszú éveken keresztül műveltünk. Sajnos, megromlott az egészségi állapotunk, nem bírtunk dolgozni. A gyerekeink nem akarnak gazdálkodni, de az egyik unokám mezőgazdasággal akar foglalkozni, Nyitrára jár főiskolára, s ha befejezi, majd átveszi a gazdaságot, ám az csak 4-5 év múlva várható. Nem akartuk egy pillanatig se műveletlenül hagyni a földet, ezért kiadtuk bérlőnek. Állítólag ezt nem lett volna szabad. Ez igaz? Most elveszik tőlünk a csereföldet? Vagy meghosszabbítható a pótföld használatáról szóló eredeti szerződés? Ezt kinek kell kérnie: nekünk vagy annak, aki a földet jelenleg reálisan megműveli?

Mivel önök jogosultak a pótföldre, azt ugyanúgy joguk van bárkinek gazdálkodásra továbbadni. Az önök pótföldigénye továbbra is érvényes, senki se veszi el önöktől a csereföldet. Egyben javaslom a törvény által meghatározott módon a jelenlegi albérleti szerződés újraigazolását. Amennyiben még létezik a TSZ, amelyik kimérte a földet, akkor a 12b paragrafus alapján elegendő a járási hivatal honlapján megtalálható táblázatok kitöltése, majd a hivatalba való beküldése. Amennyiben az eredeti TSZ megszűnt, akkor a 12a paragrafus alapján kérjék az albérleti szerződés megújítását. Ezeket a lépéseket a jelenlegi albérlő is meglépheti, ugyanúgy jogosult erre. Egyébként javaslom, hogy bízzák meg az unokát, gyakorlatban is készüljön a jövő kihívásaira.

5. Az a föld, melyen gazdálkodok, eredetileg pótföld volt, az ismerősömnek az 1990-es évek elején mérték ki csereföldként. Mintegy 10 éve vettem bérbe tőle, mert már nem bírta megművelni a földet. Akitől bérbe vettem, 2 éve meghalt, mivel a gyerekei továbbra se akartak gazdálkodni, minden maradt a régiben, továbbra is én művelem a földet, a gyerekeinek fizetek bérleti díjat. Most elvehetik tőlem ezt a földet? Kinek kell kérnie az azóta megszűnt, régi szövetkezettel kötött eredeti szerződés meghosszabbítását? Az elhunyt ismerősöm gyerekeinek vagy nekem?

Az ismerősének kimért pótföldről szóló szerződés továbbra is érvényes. A tulajdonlapok feltételezhetően ma már a gyermekei nevén vannak. A szerződés meghosszabbítását kérvényezhetik akár a gyerekek, akár ön is. Az ön esetében a bérleti szerződéssel kell igazolni a gazdálkodói viszonyát a pótföldhöz. A pótföldet nem vehetik el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?