Az idei tanévben több pénz jut diákhitelekre

A főiskolásoknak gyakran munkát kell vállalniuk, lehetőségeket kell keresniük, hogyan biztosítsák a ta-nulmányaikkal összefüggő költségeket.

A főiskolásoknak gyakran munkát kell vállalniuk, lehetőségeket kell keresniük, hogyan biztosítsák a ta-nulmányaikkal összefüggő költségeket. Akiket a szüleik nem támogathatnak anyagi-lag, vagy akik nem jogosultak szociális ösztöndíjra, megpró-bálhatnak diákhitelt kérni.

Kollégium, albérlet, menza, könyvek, tömegközlekedés, diákélet – mindez nem kevés pénzbe kerül. Az oktatás, még az egyetemeken is, ugyan hivatalosan ingyenes, ám a tanulmányokkal összefüggő kiadások évente több ezer euróra rúghatnak. Nem mindenki olyan szerencsés, hogy a családja mindezt finanszírozni tudja, és az ösztöndíjat sem hagyják jóvá minden igénylőnek. Sokak számára a diákhitel jelenthet megoldást. A fiatalok a bankoktól és az államtól egyaránt vehetnek fel kölcsönt. Míg a kereskedelmi bankok 8–10 százalékos kamattal hiteleznek, az állam – a Művelődéstámogató Alap (FNPV) közvetítésével – jóval kedvezőbb feltételek mellett, különösebb bürokrácia és magas illetékek nélkül kölcsönöz a diákoknak.

Szabad felhasználás

A pénzt pedig gyakorlatilag bármire lehet költeni: senki nem firtatja, egyszerűen csak azt a célt szolgálja, hogy a fiataloknak legyen kezdőtőkéjük életük elindításához. Nem kötött felhasználású kölcsönről van szó, és az Európai Unió szabályaival összhangban külföldi diákok és a külföldi iskolák diákjai is igényelhetik. „A külföldi főiskolákon tanulóknak kötelező mellékletként a hitelkérelmükhöz kell csatolniuk az oktatási minisztérium határozatát arról, hogy a külföldi felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányok terjedelmükkel és színvonalukkal is megegyeznek a hasonló szlovákiai intézményekben nyújtott képzéssel. Az oktatási tárca a külföldi tanulmányok elbírálása céljából a www.minedu.sk weboldalon közzétette az elismert külföldi egyetemek listáját. E lista egyenértékű a fentebb említett minisztériumi határozattal, vagyis amennyiben az igénylő által látogatott iskola szerepel a listán, a diákhitel céljából nem kell külön bizonyítania, hogy Szlovákiában is elismert tanulmányokat folytat” – tájékoztatott a Művelődéstámogató Alap.

Alacsony kamatláb

A kamatláb idén nem változott, maradt 3%, viszont emelték a felvehető összeg felső határát. Az első- és másodfokú főiskolai tanulmányaikat végzők legfeljebb 2500 eurót kérhetnek, a doktoranduszok pedig maximum 5000 euróért folyamodhatnak. Tavaly a limit 2300 és 4500 euró volt. A doktoranduszok nemcsak diákként, hanem pedagógusként is benyújthatják hiteligényüket, de csak egyik fajtára jogosultak, a kettőt nem kombinálhatják a későbbiek folyamán sem.

A diákoknak a legelőnyösebb hitelt kétségkívül az állam nyújtja, a kereskedelmi bankokkal szemben azonban van egy óriási hátránya: csak az akadémiai év elején, ősszel lehet kérni. Ezzel szemben a bankoktól bármikor lehet hitelt felvenni. Ráadásul az FNPV-nek viszonylag szűkös költségvetésből kell gazdálkodnia, ami azt jelenti, hogy nem tudják az összes beérkező kérvényt jóváhagyni, ezzel szemben a kereskedelmi pénzintézetek szinte mindenkinek jóváhagyják a kölcsönt, aki teljesíti az adott feltételeket.

Idén több pénz van

A diákok képviselői évek óta kérték a Művelődéstámogató Alap büdzséjének a emelését, melynek tavaly mindössze 2,7 millió euró állt a rendelkezésére, miközben a diákok 10 millióval többet követeltek. Ha nem is 10 millióval, de az idén egy picivel többet fordítanak diákhitelekre: a 2018/2019-es tanévben 4 millió eurót oszthatnak szét, mégpedig két szakaszban. A szeptember 15-éig beérkezett hiteligényeket egymillió euróból igyekeznek kielégíteni, a nagyobb tételt pedig az október végéig beérkező kérvényekre fordítják. Vagyis aki lekéste a szeptemberi első fordulót, nem kell elkeserednie, próbálkozhat a másodikban. Diákhitelt egyébként is csak az vehet fel, aki már beiratkozott az adott felsőoktatási intézmény időszerű évfolyamába. Sokan csak októberben fognak beiratkozni, ők szeptemberben nem is pályázhattak a kölcsönre.

Előnyös feltételek

A diákhitel a tanulmányok alatt minden évben felvehető, s amíg iskolába jár valaki, nem kamatozik, s addig nem is kell visszafizetni. A törlesztést csak az iskola befejezése után kell elkezdeni, s mindenki eldöntheti, milyen futamidőt választ. Ugyanaz az igénylő legfeljebb hat diákhitelt vehet fel, azaz 6 akadémiai évben hagyhatnak jóvá valamilyen összeget számára. Amíg nem fejezi be tanulmányait, egyiket sem törleszti. A kölcsönök összeadódnak, s az iskola befejezése után egyszerre kell megkezdeni a törlesztést. Ha valaki például 6 évig tanul, és minden évben kölcsönkér 1000 eurót, tanulmányai befejezése után összesen 6000 eurós adóssága lesz. A havi törlesztési díj attól függ majd, milyen futamidőt választott, milyen volt az évközi infláció, és az adott évben milyen kamattal hagyták jóvá a hitelt. A pénzt legkevesebb 5, legfeljebb 10 éven belül kell visszaadni, de indokolt esetben lehet halasztást kérni. Például akinek közben gyermeke születik, az anyasági és gyermekgondozási szabadság alatt kérhet törlesztési haladékot. Amíg valaki anyasági támogatást vagy gyest kap, ebből a bevételéből nem törleszti a diákhitelt.

A baccalaureátusi tanulmányok befejezése után fel kell venni a kapcsolatot az FNPV-vel, és tájékoztatni kell, hogy a kérvényező folytatja-e tanulmányait. A tanulmányok befejezése után ugyanis el kellene kezdeni a kölcsön törlesztését, hacsak valamilyen okból nem hagytak jóvá halasztást. Aki a Bc. cím megszerzése után magiszteri vagy mérnöki képzésben vesz részt, a hitelt csak akkor kezdi el törleszteni, amikor teljesen befejezi a tanulmányait, de erről az alapot tájékoztatni kell.

A kölcsönt csak akkor hagyhatják jóvá, ha az igénylőért valaki kezességet vállal – legalább egy kezesre van szükség.

Előtörlesztés

Az iskola befejezése után az adós köteles a szerződésbe foglalt havi törlesztési összeget mindig a hónap 25. napjáig az FNPV számlájára átutalni, de van lehetőség arra is, hogy egyszerre egy nagyobb összeget előre törlesszen, sőt, akár az egész tartozását a meghatározott futamidő lejárta előtt egy összegben visszaadhatja. Előtörlesztés esetén a havi törlesztési díj 2%-ának megfelelő előtörlesztési illetéket számláznak – kivéve, ha júliusban akarja visszafizetni a kölcsönt. Ugyanis évente egyszer – júliusban – az adósnak jogában áll egyszerre egy nagyobb összeggel előre törleszteni, s ebben a hónapban ezért nem kell külön illetéket fizetni. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?