Április végéig dönthetünk adónkról

Adni mindig jó – a segítség-nyújtás egyik formája a 2%-os adófelajánlás is – ezzel a lehetőséggel április végéig élhetünk.

Adni mindig jó – a segítség-nyújtás egyik formája a 2%-os adófelajánlás is – ezzel a lehetőséggel április végéig élhetünk. Ez ráadásul nem a mi zsebünket terheli, és jelentős segítséget jelent civilszervezeteknek, alapítványoknak.

Az adófelajánlás a segítségnyújtás olyan módja, ami egy centünkbe se kerül, csak néhány nyomtatványt kell kitölteni. A lényege, hogy mindenki eldöntheti, mi legyen az egész évben befizetett adója 2%-ával. Vagyis nem plusz adóról van szó, hanem a természetes és a jogi személyek határozhatnak arról, hogy 2015-ös bevételeik alapján befizetett adójuk egy részét mire fordítsák: az is az államkasszába vándoroljon-e, vagy az állam helyett inkább valamilyen nonprofit szervezet számlájára utalják, s ez utóbbi esetben a polgár azt is kiválaszthatja, konkrétan ki kapja meg az összeget. Esetenként nagyon kevés pénzről van szó, de a nem haszonorientált, közhasznú tevékenységet megvalósító civil tömörüléseknek minden adomány jól jön. 3 eurónál kevesebbet nem is lehet felajánlani – vagyis ha az éves adóelszámolás során kiderült, hogy a befizetett adó 2 százaléka kevesebb 3 eurónál, nem élhetünk a támogatás lehetőségével.

Egyeseket az riaszt el, hogy túl sok papírmunkával, nyomtatványok kitöltésével jár. Nem árt azonban tudatosítani: aki dolgozik, az adót is fizet, és évente egyszer mindenképpen el kell számolnunk az adóval, s aki februárban/márciusban sikeresen abszolválta a kötelező éves adóelszámolást – vagy megkérte a munkaadóját februárban, hogy végezze el helyette –, vagy március végéig adóbevallást dolgozott ki, annak már az adófelajánlás sem okozhat gondot.

Kit támogathatunk?

Adónk egy részével támogathatunk alapítványt, kutyamenhelyet, nyugdíjas- vagy gyerekotthont, iskolát, táncegyüttest, sportegyesületet, énekkart, kórházat, baba-mama klubot, természetvédőket, hitközösségeket stb. – egyszóval bármilyen nonprofit szervezetet, amelyik e célból regisztráltatta magát. Idén összesen 13 412-en pályáznak az adónk 2%-ára. A teljes lista (a szervezetek adataival együtt) a www.rozhodni.sk és a www.dvepercenta.sk honlapokon böngészhető. Az utóbbi weboldalon megtalálható, hogy a szervezetek mekkora támogatásban részesültek az utóbbi években.

Projekttámogatás

Például a Pontis Alapítvány, mely évek óta a legjobban támogatott szervezetek közé tartozik, tavaly csaknem 1,7 millió eurót kapott, egy évvel korábban 3,4 milliót, 2013-ban pedig 2,6 millió eurót írt a számlájára. A szervezet az ország konkrét problémáira és szükségleteire reagáló projekteket valósít meg – például a hajléktalanokra és a rossz szociális körülmények között élőkre fókuszálnak, támogatják a foglalkoztatottságot és a művelődést, harcolnak a korrupció ellen, segítenek a sérülteknek, fogyatékkal élőknek. „Az elmúlt évben a 2%-os adófelajánlásból befolyt összeg 67,45 %-át, összesen 2 277 264,95 eurót más nonprofit szervezetek projektjeinek a támogatására fordítottunk. 25,81%-ot, azaz 871 321,76 eurót a saját programjainkra – például a Jó ország, Szív a gyerekeknek, Via Bona Slovakia, A mi városunk, Pro Bono ügyvédek stb. – költöttünk. Az adófelajánlásból szerzett pénz 6,72%-ából, ami 226 774,19 eurót jelent, a különböző pályázati felhívásokkal összefüggő kiadásokat fedeztük, és mindössze 0,03%-ot, mintegy ezer eurót tettek ki az alapítvány adminisztratív és üzemeltetési költségei“ – olvasható az alapítvány tájékoztatójában.

Harc a korrupció ellen

A Fair Play korrupcióellenes szervezet jóval kevesebb támogatásban részesült, ám a szerényebb keretből is sok hasznos programot tudtak megvalósítani. Számos korrupciós ügyet sikerült leleplezniük, ők szervezik a Fehér Holló Díjat (Biela vrana), különböző műszaki projekteken keresztül hozzájárultak az információk jobb terjedéséhez, oknyomozó tevékenységet folytatnak. A 2%-os adófelajánlásból 2014-ben 28 145 eurót és 2015-ben 21 300 eurót kaptak.

A betegek segítése

Egy másik szervezet, a Jó Angyal a Pontistól és a Fair Playtől teljesen eltérően használja fel az adófelajánlásból befolyt pénzt. Míg az utóbbiak projektekre, grantokra, saját tevékenységükre költik, az előbbi rászoruló egyéneknek, családoknak nyújt anyagi segítséget. Az összes beérkezett adományt – nemcsak a 2%-os adófelajánlásból származó összeget, hanem az év közben kapott egyéb ajándékokat is – az utolsó centig szétosztják a rászorulók között. 2015-ben a Jó Angyal az adófelajánlás révén 562 622,98 eurót kapott, amit a 2016. január 1. és 2016. december 31. közötti időszakban kell továbbítania a kiválasztott címzetteknek, azaz havonta 46 668,25 eurót kell szétosztani. „Olyan családokat támogatunk, ahol valamelyik családtag rákban vagy más súlyos betegségben szenved, s emiatt a család anyagi szükséghelyzetbe került. Célunk, hogy a rászorulók legalább 120 euró támogatásban részesüljenek havonta. A címzetteket onkológusok, szakorvosok, gyerekorvosok választják ki, akik ismerik az adott családok egészségügyi és szociális helyzetét“ – tájékoztatott a Jó Angyal. Az elmúlt hónapban a kisebb-nagyobb adományokból összesen 426 636 euró érkezett a szervezet számlájára, ebből márciusban 2 984 családnak folyósítottak fejenként 143 eurót. A szervezet honlapján nyomon követhető, hogy egy-egy jótékonykodó személy pénzadományát konkrétan ki kapta, s hogyan alakul a család további sorsa.

Nem anonim

Ezentúl a 2%-os adófelajánlás révén megvalósított jótékonykodást is konkrét névhez lehet majd kötni. Egészen mostanáig az adományozók teljes mértékben anonimitásba burkolództak: az adóhivatalok az ugyanannak a címzettnek felajánlott összegeket egyszerre, egy tételben utalták át, így a megajándékozott szervezet nem igazán tudta beazonosítani, pontosan kitől mekkora támogatásban részesült. Idén először van lehetőség arra, hogy ne névtelenül jótékonykodjunk, hanem a címzett be tudja majd azonosítani, kitől kapott adományt. „Ha a polgár az adófelajánlásról szóló nyilatkozatban beleegyezését adja, hogy az adóhivatal tájékoztassa a megajándékozott szervezetet arról, hogy tőle származik a támogatás, akkor az adóhivatal a címzettel közli az adományozó nevét és címét, ha pedig jogi személyről van szó, a vállalkozás nevét és székhelyét” – tájékoztatott Patrícia Macíková, a vám- és pénzügyőrség szóvivője. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?