A temetéshez támogatás jár

<p>Az egyik legszomorúbb pillanat mindenki életében, amikor elveszíti közeli hozzátartozóját. Sokan a bánat miatt nem tudnak gyakorlatiasan gondolkodni, s megfeledkezhetnek a temetés előtti és utáni teendőkről. Összeállításunkban a haláláleset utáni hivatali ügyintézéssel foglalkozunk.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Mindenki tisztában van azzal, hogy az élet véges, a halál elkerülhetetlen. A közeli hozzátartozók halála mindenkit megvisel, ilyen lelki állapotban hajlamosak vagyunk megfeledkezni bizonyos hivatali teendőkről. Sokan meglepődnek, a temetés előtt és után mennyi papírmunka van, milyen sok hivatalt kell viszonylag rövid időn belül felkeresni. Napjainkban már a temetkezési vállalatok is sok feladatot magukra vállalnak, az ügyfél igénye szerint szinte mindent hajlandók elintézni. A temetés megszervezésén kívül azonban vannak egyéb teendők is, melyekre oda kell figyelni.

Kórházban vagy otthon

Az ügyintézés szempontjából sem mindegy, hogy az elhunyt hol és milyen körülmények között távozott az élők sorából. Ha ez kórházban történt, az intézmény értesíti a hozzátartozókat a halál bekövetkeztéről, majd átviszik a testet a patológiai-anatómiai osztályra, szükség esetén elvégzik a boncolást, s előkészítik a testet az átadásra a család által kiválasztott temetkezési vállalatnak.

Ha otthon hal meg valaki, orvost kell hívni, aki megvizsgálja a testet, erről jegyzőkönyvet készít, kételyek esetén kihívja a rendőrséget, majd elintézi a test átszállítását az illetékes patológiai-anatómiai osztályra, ahol szükség esetén elvégzik a boncolást. Utána értesítik a hozzátartozókat, hogy az általuk kijelölt temetkezési vállalat mikor veheti át a testet.

Halál külföldön

Ha a halál nem kórházban, és nem is otthon következik be, hasonlóan kell eljárni, mintha a szeretett személy otthon halt volna meg.

Ha valaki külföldön távozik az élők sorából, értesíteni kell az utazási iroda ügyintézőjét, esetleg a szállodát, s fel kell venni a kapcsolatot a biztosítóval is, amellyel utasbiztosítása volt. Ez esetben is fontos, hogy orvos vizsgálja meg a testet, szükség esetén rendőrt is lehet hívni. Az elhunytat a külföldi kórház patológiai részlegére szállítják, és az ügyintézés idejére ott marad. Azonnal tájékoztatni kell a nagykövetséget is. Hasonlóan kell eljárni akkor is, ha az érintett személy nem utazási irodán keresztül tartózkodott külföldön, hanem szolgálati úton volt, vagy magánemberként utazott külföldre. A testet külföldön is el lehet temetni, de a hozzátartozók dönthetnek a hamvasztás mellett is – a hamvak hazahozatala egyszerűbb feladat. A legdrágább megoldás a test hazaszállítása. Ehhez speciális útlevelet kell kiállítani, és a szállítást kizárólag az azzal megbízott temetkezési vállalat végezheti. Egyszerűbb és olcsóbb az ügyintézés, ha az illetőnek volt utasbiztosítása, mert a biztosító a hozzátartozóknak az anyanyelvükön adhat tanácsokat, sőt sok mindent el is intézhet helyettük. A temetkezési vállalat kiválasztása az első feladat, mely a halál bekövetkezte után a hozzátartozókra vár. A kórház hivatalosan nem ajánlhat, nem választhat ki céget.

Boncolás

Ha boncolást rendelnek el, az illetékes patológiai osztályra való szállítást csak az vállalhatja, akinek szerződése van az Egészségügyi Felügyeleti Hivatallal. A szállítás költségeit a kórházba és vissza a hivatal állja, ha viszont a temetés távolabb van, a különbözetet a hozzátartozók fizetik. Ha a halottvizsgálatot végző orvos boncolást rendel el, kell a hozzátartozók engedélye is. Elrendelni kizárólag a törvény által megadott esetekben lehet – például, ha ellenőrizni kell milyen betegségben hunyt el, helyes kezelést kapott-e. Nem lehet elrendelni a boncolást, ha az elhunyt ezt még halála előtt írásban elutasította – ugyanakkor ez alól kivétel, ha például bűncselekmény gyanúja merül fel.

Hozzájárulás a temetés költségeihez

A temetés költségeihez az állam is hozzájárul. A támogatást anyagi és szociális helyzettől függetlenül bárki igényelheti, de feltétel, hogy ő biztosítsa a temetést, és Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkezzen. Feltétel az elhunyt szlovákiai állandó lakhelye is, ha csak átmeneti lakhelye volt, akkor eltemetni is itt kell, különben az állam nem járul hozzá a költségekhez.

A hozzájárulást írásban kell kérni az elhunyt utolsó lakhelye szerinti szociális ügyi hivatalban. Az ott kapott nyomtatványt az anyakönyvi hivatalnak és a temetkezési vállalatnak is láttamoznia kell. A kérvényhez mellékelni kell a halotti bizonyítványt, a koporsó kifizetését igazoló számlát, valamint a hozzájárulást igénylő személy személyazonossági igazolványának a másolatát. A hozzájárulás összege 79,67 euró. A támogatást a temetéstől számított egy éven belül kell igényelni. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?