„Vettem egy régi házat és telket, és egy idő után rájöttem, hogy a szomszédok az udvaromon átvezető átjárót használják bejáratnak a telkükre, pedig nekik is van saját bejáratuk. Lakatot tettem az ajtóra, de ők levágták, sőt rám hívták a rendőrséget“ – panaszkodott Adriana.
A szomszédok a telkemre járnak – hogyan lehet ezt megoldani?
A vázolt birtokháborítás lehetősége például szolgalmi jogból, szerződésből, a korábbi földtulajdonos hozzájárulásából stb. eredhet. Meg kell jegyezni, hogy a Polgári Törvénykönyv kifejezetten előírja a szomszédos földterület tulajdonosainak azt a kötelezettséget, hogy szükséges ideig és mértékben lehetővé kell tenniük a földterületükre való lépést vagy a rajta lévő épületekhez való hozzáférést, amennyiben a szomszédos földterület és az épületek fenntartása és kezelése ezt szükségszerűen megköveteli. Ha a földterületre való bejutás mértéke vagy intenzitása ezt megkívánja, akkor szolgalmi jogot kell létesíteni, vagy az áthaladásról szerződésben kell rendelkezni.
Ha az építmény tulajdonosa máshogy nem tud a saját ingatlanára jutni, akkor első lépésként meg kell próbálni tárgyalni a szomszéddal, és javaslatot kell tenni egy szolgalmi jogot létrehozó írásbeli megállapodásra. A telektulajdonos is kezdeményezheti ezt a lépést az épülethez való hozzáférés érdekében.
Ennek a megállapodásnak a tárgya a szomszédos telken való áthaladási és útjog, tehát megállapodás alapján lehetővé válik az épülethez való hozzáférést.
Ha azonban a telektulajdonos nem járul hozzá a szolgalmi jog létesítéséhez, vagy ha ebben az esetben a szolgalmi jogra nincs szükség, mert az épület tulajdonosának saját bejárata (megközelítése) van, akkor írásban kell kérni a szomszédokat, hogy tartózkodjanak a telektulajdonos jogaiba való beavatkozástól.
Nem zárható ki azonban, hogy a szomszédok bírósági kereset útján közvetlenül a bíróságtól próbálják majd elérni a szolgalmi jog megadását. A Polgári Törvénykönyv szerint, ha egy épület tulajdonosa egyben nem tulajdonosa is a szomszédos teleknek, és a tulajdonosnak az épülethez való hozzáférése más módon nem biztosítható, a bíróság az épület tulajdonosának kérelmére a kérvényező javára a szomszédos telekkel kapcsolatos útjogból álló szolgalomról dönthet. A fent említett törvényi feltételek egyike tehát az, hogy az épülethez való hozzáférés más módon nem biztosítható, csak egy harmadik fél szomszédos földterületén keresztül. Ezeket és más törvényi feltételeket a kérelmezőnek kell tudnia bizonyítani.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.