Sok szülő komoly dilemma előtt áll, nem tudja eldönteni, gyermeke már beiskolázható-e, illetve milyen alapiskolát válasszon számára.
„A gyermek anyanyelvén sajátítsa el az írás-olvasás alapjait”
Sok szülő komoly dilemma előtt áll, nem tudja eldönteni, gyermeke már beiskolázható-e, illetve milyen alapiskolát válasszon számára. A beíratá-sok kapcsán Morvay Katalint, a pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium igazgatóját kérdeztük.
Milyen szempontok alapján tanácsos az alapiskolát kiválasztani?
Az iskola közel legyen – nem érdemes a kisgyermeket és magunkat sem azzal terhelni, hogy feleslegesen több órát utazgassunk. Az iskola környéke biztonságos legyen, ha lehet, legyen zöld terület és tiszta levegő! Az iskola honlapján elérhető általában a pedagógiai program, mindig pozitívum, ha elsősorban nem a rend és fegyelem, hanem valamilyen pedagógiai érték áll a középpontban. Ugyancsak fontos, hogy milyen az intézmény vezetője, illetve milyen a leendő tanító néni. A szlovákiai magyarok esetében pedig az elsődleges szempont az, hogy a gyermek anyanyelvén, tehát magyarul sajátítsa el az írás-olvasás-számolás alapjait, anyanyelvén ismerkedjen meg az alapfogalmakkal. Ebben az esetben nem az iskola közelsége a mérlegelendő, hanem az iskola tanítási nyelve.
A vegyes házasságban élők komoly dilemma előtt állnak: szlovák, magyar vagy más iskolába írassák-e a gyermeküket? Mi szól a magyar iskolák mellett?
A magyar tanítási nyelvű iskolák mellett egyértelműen az szól, hogy a gyermek anyanyelvén tanul. A magyar mellett párhuzamosan a szlovák és az angol nyelv elsajátításának feltétele is adott, tehát a tanuló párhuzamosan három nyelvet, három kultúrát megismer. A fonematikus hallás – amely megkülönbözteti a rövid és hosszú hangzókat, a zöngés-zöngétlen hangzásokat stb. – akkor tud legjobban differenciálódni, ha mindez az anyanyelven történik. Ha ez a folyamat nem, vagy csak részlegesen jön létre, sok esetben később tanulási zavarokat, mint írás-, olvasászavar stb. okozhat. Ha ezt az optimális nyelvi fejlődést más nyelvi hatás éri, ahol a gyermek csak sejti, hogy mi történik, vagy nem is érti, ez személyiségfejlődésére is komoly kihatással van. Elbizonytalanítja, félszeggé teszi, időszakos némaságba menekülhet, izolálja magát stb.
Aki később meggondolja magát, a tanév kezdetéig még átírathatja gyermekét?
Aki a beíratás után gondolja meg magát az iskolaválasztással kapcsolatban, beírathatja gyermekét egy másik iskolába, de erről azt az iskolát, ahova elsőként íratta iskolaköteles gyermekét, legkésőbb 2018. augusztus végéig írásban kell értesítenie.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.