A bankváltás 2 hónapig is tarthat

<p>A pénzintézeteknek egyre több új és kedvezőbb ajánlatuk van, a www.FinancnaHitparada.sk tanácsadó weboldal célja pedig ezek összehasonlítása. Így próbálnak segíteni a bankok világában kevésbé jártas embereknek, hogy mindenki a saját igényeinek megfelelő terméket tudjon választani. A bank-, illetve számlaváltással kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésekre Tomáš Legerský, a portál igazgatója válaszol.</p>

B. SZENTGÁLI ANIKÓ

Számlaváltás esetén az embereknek mire kell ügyelniük? Melyek azok a hibák, melyeket a leggyakrabban vétenek?

Számlaváltáskor leginkább arra kell vigyázni, hogy az egész folyamat józan ésszel, higgadt fejjel történjen. Az emberek gyakran ingerülten reagálnak, ha valami vagy valaki a bankban felbosszantja őket. Ennek hatására elhamarkodottan cselekedhetnek, ami fölösleges bonyodalmakat eredményezhet. Első lépésként ki kell választani a megfelelő bankot és az új szolgáltatáscsomagot. Nem árt előre összeírni, az ügyfél leggyakrabban milyen tranzakciókat szokott lebonyolítani – például milyen állandó átutalási parancsokra van szüksége, hányszor fizet kártyával, csak a saját vagy idegen bankautomatából is szokott-e pénzt kivenni stb. Utána össze kell hasonlítani az időszerűen kínált csomagokat, hogy az új szogláltatáscsomag az ügyfél által rendszeresen használt tranzakciókból a lehető legtöbbet magába foglalja. Az egyes termékeket, csomagokat, ajánlatokat otthon is kényelmesen összehasonlíthatjuk a különböző internetes oldalak, például a mi weboldalunk segítségével is, konkrétan a www.financnahitparada.sk/bezne-ucty/ címen. Ezt követően az ügyfél új számlát nyithat, majd kérhet ún. egyszerűsített számlaátvitelt. Az erre vonatkozó kérvény leadható a régi bankban, de az újban is, ha valaki valamilyen okból el akarja kerülni a személyes ügyintézést régi bankjával. Ez esetben azonban számolni kell azzal, hogy a számlaátvitelről szóló kérvényen lévő aláírást hitelesíteni kell.

Mi lesz a régi bankszámláról teljesített beszedési, rendszeres átutalási megbízásokkal, a bankszámlához kapcsolódó banki szerződésekkel?

Ezekről sem szabad elfeledkezni – a számlára rendszeresen érkező összegekre és a számláról megvalósított átutalási megbízásokra egyaránt gondolni kell. Az utóbbiakról az új bankban készíthetünk egy listát, és a megadott adatok alapján a régi bankszámláról teljesített valamennyi csoportos beszedési, rendszeres átutalási megbízás úgy kerül át az új számlavezetőnél megnyitott számlára, hogy ez nem a számlatulajdonos feladata, hanem a kiválasztott pénzintézet elintézi. Vagyis az új bank helyettünk megszünteti a régi megbízásokat, és létrehozza az újakat.

Ez ingyenes vagy fizetni kell érte?

Mindig számítani kell bizonyos illetékre, ha meg akarunk szüntetni valamilyen átutalási megbízást, inkasszót, bankkártyát, számlát – ilyen esetben a régi bankban időszerűen érvényes illetéket kell kifizetni. Az egyik bank a honlapján arra is figyelmeztet, hogy 2014. február 1-jétől, a SEPA inkasszó bevezetésétől az inkasszó címzettjét az ügyfél köteles tájékoztatni a számlaszám megváltoztatásáról, illetve az inkasszó címzettjét fel kell hatalmaznia a SEPA inkasszó végrehajtására. Amíg az ügyfél ezt nem teszi meg, addig a SEPA inkasszók nem valósulnak meg, az ügyfél addig nem fogja teljesíteni például a közüzemi díjakra jogosult szolgáltatókkal szembeni kötelezettségeit, azaz nem téríti a számláit. Sokkal előnyösebb a régi megbízásokat az internetbanking segítségével megszüntetni, és azok alapján egyszerűen kialakítani az újakat. Ugyancsak problémák adódhatnak a régi számlára rendszeresen átutalt összegekkel, főleg ha az ügyfélnek több forrásból van bevétele. Vigyázzunk rá, hogy ne felejtsük el a számlaszám módosításáról tájékoztatni az összes érintett intézményt. Ugyancsak gondolni kell arra, hogy a régi banknak vissza kell adni a bankkártyát. Ez megtehető személyesen bármelyik kirendeltségen, de a kártyát ajánlott levélben is visszaküldheti.

Az új bank kiválasztásakor milyen szempontokat érdemes szem előtt tartani?

Elsősorban azt ajánlanám, hogy mindenki alaposan hasonlítsa össze az intézményeket, azok kínálatát. Mint említettem, érdemes összeírni, hogy az ügyfél például az elmúlt három hónapban leggyakrabban milyen tranzakciókat valósított meg, és ez alapján össze kell hasonlítani a konkurens bankok árjegyzékét. Nem szabad elfeledkezni a különböző árengedményekről, kedvezményekről sem, melyeket a bankok aktív számlahasználat esetén nyújtanak – olcsóbb vagy teljesen ingyenes számlavezetéssel kecsegtethetnek, megjutalmazhatják a kártyahasználatot, ingyen lehet pénzt kivenni a bankautomatákból, sms üzenetet küldenek számlamozgás esetén stb.

Mibe kerül a bankváltás?

A folyamat önmagában díjmentes, viszont a régi számla és szolgáltatáscsomag megszüntetéséért fizetni kell, ha az ügyfél a számla megnyitásától számított 1 éven belül akarja felszámolni. 1 év után már ez is díjmentes, ezért az ügyfél számára fontos szempont, mikor érdemes bankot váltani. Az egyes pénzintézetek illetéket kérhetnek a bankkártya, az átutalási megbízások megszüntetéséért, sőt a számlán maradt összeg átviteléért is. A konkrét illeték nagysága a régi bank árjegyzékétől függ. Mindenképpen vigyázzunk arra, hogy a régi számlán elég pénz maradjon az esetleges költségek fedezésére, nehogy az illetékek miatt tartozás alakuljon ki. Negatív egyenleg esetében a régi bank nem szünteti meg a számlát. A fölösleges bonyodalmak elkerülése végett inkább hagyjunk több pénzt a régi számlán, mely megszüntetése akár 2 hónapig is eltarthat, s utána a maradékot átutalják az új számlára. Nem javaslom ezt a folyamatot fölöslegesen gyorsítani, mert a kapkodásnak az lehet a vége, hogy az ügyfél megfeledkezik valamilyen átutalási megbízásról, amiből kellemetlenségei adódhatnak.

Sokan élnek az internetbanking lehetőségeivel. Bankot és számlát is lehet online váltani, azaz csak a számítogép mellől anélkül, hogy személyesen felkeressük a bankot?

Ilyen esetben szükség van az ügyfél hitelesített aláírására. A számlaváltásról szóló kérvényen az aláírást a régi bank alkalmazottja és az anyakönyvezető, közjegyző egyaránt hitelesítheti. Az ügyfelek akkor szokták ezt a megoldást választani, ha valamilyen okból már nem akarják felkeresni a régi bankjukat.

Ha valaki nem elégedett a bank ügyintézésével, hová fordulhat?

Arra az esetre, ha valaki elégedetlen a bankok szolgáltatásaival, létrehozták a banki ombudsman intézményét. Ezenkívül az adott bankban is írásos panaszt lehet benyújtani, amire kötelességük reagálni.

Az ügyfél az új mellett megtarthatja a régi számláját is? Ha pedig valaki megszokta a régi számlaszámát, az új bankba a számlaszám is átvihető?

Az ügyfél mindig megtarthatja a régi számláját, s közben egy másik bankban nyithat újat, éppen csak arra kell vigyáznia, hogy az egyes számlákon mindig elég pénz legyen az esetleges illetékek fedezésére. Az ugyanis nagyon kellemetlen, ha valaki az illetékek és a hiányzó fedezet miatt kerül mínuszba. A jövőben például ez kedvezőtlen hatással lehet egy esetleges hitelkérelemre. Ami a számlaszámot illeti, azt nem lehet átvinni. Minden egyes számlához mindig egy új, egyedi számot rendelnek, ezért a régi bankból nem lehetséges a számlaszámot átvinni az új bankba.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?