Tíz-húsz százalékkal is emelni kell a béreket

béremelés

A nagy és kis cégeknél is minimum 10, de inkább 15 százalékos béremelést kell adniuk a munkáltatóknak, ha meg akarják tartani az dolgozóikat - írja a 24.hu.  

Majdnem 20 százalékkal emelkednek a legkisebb bérek az idén: 200 ezer forintra nő a minimálbér és 260 ezer forintra a bérminimum. Az eddigi bértárgyalások, megállapodások alapján az látszik, hogy ezen felül is szükséges a 10, inkább 15 százalékos béremelés.  

Ahol van szakszervezet, ott is nagyon kevés egyelőre a bérmegállapodás – mondta el a 24.hu megkeresésére a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) alelnöke, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége elnöke, Székely Tamás.  

Elmondta: sok helyen nagyon messze van még egymástól a munkáltató bérajánlása és a szakszervezet elvárása. Akadnak munkáltatók, még a gyógyszeriparban is, amelyek még a várható inflációnak megfelelő, 5,1 százalékos emelést sem akarják megadni. Székely elhúzódó bértárgyalásokra számít, de leszögezte: ha júniusig is kell várni a megállapodásra, a szakszervezet ragaszkodik ahhoz, hogy január elsejéig visszamenőleges legyen a béremelés. 

A Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke, László Zoltán arról számolt be az eddigi bérmegállapodások alapján, hogy a munkaerő létszáma, képzettsége, megszerzése és megtartása felértékelődött. Az eddigi bérmegállapodásokban 12–18 százalék közötti emelést sikerült elérni, de jelentősek az eltérések az átlag mögött.  

Hozzátette: a legalacsonyabb emelés ezen belül 6,5 százalékos volt, ami szerinte túl kevés: nem gondolta át a helyzetét az adott cég, és évközben valószínűleg korrigálnia kell. A legnagyobb emelés egy logisztikai cégnél 27 százalékos bérfejlesztésről szólt. 

Ugyanakkor a közép- és mikrovállalkozásoknál csak akkor fog menni a béremelés, a egyúttal árat is emelnek – mondta a 24.hu megkeresésére az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke. Németh László a visszajelzések alapján úgy látja, mivel a lakosság nehezen fizeti meg a szolgáltatások árát, nehéz lesz a legkisebb vállalkozásoknak elfogadtatniuk az infláció mellett a költségek emelkedését, így a béremelést is. A mikrovállalkozások lesznek a legnehezebb helyzetben a béremelések kigazdálkodásánál, különösen a jelentős anyagár-növekedések mellett.  

Az ötnél több embert alkalmazó kisfoglalkoztatóknál a garantált bérminimum kigazdálkodása lesz komoly teher, illetve az, hogy amennyivel emelkedik a garantált bérminimum, annyival emelni kell az ennél magasabb béren lévők keresetét is. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?