Gyakori az erőszak

Az iskolai deviáns viselkedésnek sok fajtája ismert, ezek nemcsak típusukban, de mértékükben is különböznek egymástól. Némelyik csupán rendbontásnak minősül, ahhoz azonban elég, hogy a pedagógust kihozza sodrából, válaszlépésre késztetve őt. Vegyünk sorra néhányat közülük.

Az iskolai deviáns viselkedésnek sok fajtája ismert, ezek nemcsak típusukban, de mértékükben is különböznek egymástól. Némelyik csupán rendbontásnak minősül, ahhoz azonban elég, hogy a pedagógust kihozza sodrából, válaszlépésre késztetve őt. Vegyünk sorra néhányat közülük. Enyhébb fokú iskolai rendbontásnak minősül egyebek mellett a késés. A tanár többféleképpen reagálhat rá: kiküldheti a tanítási órára későn érkezőt, esetleg nem foglalkozik a késéssel. Az óra alatti, nem megengedett beszélgetések szintén nagyon sok tanárnak jelentenek gondot. Általában két lehetőség közül választanak ilyenkor a pedagógusok. A tanár tehet úgy, mintha nem venné észre a közbeszólásokat és a zavaró magánbeszélgetéseket. A diáknak ez még kedvére is lehet, mivel tudja, a pedagógus forr a dühtől csak éppen leplezni igyekszik tehetetlenségét. A másik módszere a nevelőknek, hogy idegesen reagálnak a gyerekek viselkedésére és megpróbálják kiabálással rendre utasítani a felbolydult osztályt. Az órák alatti levelezés szintén az enyhébb rendbontások közé tartozik. A tanárok a tapasztalatok alapján ezt a problémát sem tudják igazán hatékonyan kezelni. Hajlamosak ugyanis arra, hogy elolvassák az elkobzott levélkét, ezzel pedig nemcsak a diákot, hanem önmagukat is megalázzák. Vannak olyan gyerekek, akik folyamatosan az áldozat szerepébe kényszerítik a gyengébb társaikat. Mikor a pedagógus figyelmének hiányát tapasztalják, azonnal kötözködni kezdenek. A deviáns viselkedés súlyosabb esetei közé tartozik az erőszak alkalmazása. Míg a kisebb gyerekek között a fizikai erőszak sokkal gyakrabban fordul elő, gondoljunk itt a verekedésekre, a tettlegességig fajuló összeszólalkozásokra, a kamaszok körében a test-test elleni erőszak már ritkábban figyelhető meg. Az esetek többségében arról van szó, hogy gyengébb akaratú társaikat olyan tettekre kényszerítik, amelyeket azok önmaguktól sohasem tennének meg. A deviáns viselkedés kiváltója néha maga az életkor, középiskolások esetében a kamaszkor biztosítja az alapot a társadalom által negatívan megbélyegzett magatartási módokhoz. Egy kamasz különösen nagy jelentőséget tulajdonít saját egojának, minél szélesebb körben szeretné nyilvánvalóvá tenni, hogy számára a szabályok csupán névleges korlátozások rendszerét jelentik, éppen ezért átlépheti őket. A szabályok semmibe vételének legszembetűnőbb megnyilvánulási formája az iskolákban egyebek közt a lopás. A gyerek lophat azért, hogy kárpótolja magát az elégtelen szeretetért, melyben részesül. Lophat azért, mert szeretné magára felhívni a figyelmet, miközben egyáltalán nincs szüksége az eltulajdonított holmira. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?