<p>Mintegy másfél évvel ezelőtt Szlovákiában is megjelentek az ingatlanalapok. Ennek a befektetési szektornak a kisbefektetők által is hozzáférhető formájára már régóta szükség volt. Az ilyen jellegű alapok Csehországban vagy Magyarországon már sokkal korábban kereskedelmi forgalomba kerültek. 2007 tavaszán az ingatlanszektor az egyik legjövedelmezőbb befektetési lehetőség volt, mind globálisan, mind Szlovákiában. Néhány hónap múlva azonban éppen ez a szektor lett a pénzügyi, majd az abból kinövő gazdasági válság oka.</p>
Válság: megéri befektetnünk az ingatlanalapokba?
A problémákat maguk az ingatlanalapok is megérezték. Európában a legnagyobb gondba a német alapok kerültek, egy időre fel kellett függeszteni a kifizetéseket is a befektetők által visszaváltott jegyekre. Három héttel ezelőtt a magyarországi ingatlanalapok is likviditási gondba kerültek, két hétre szintén beszüntették a kifizetést, ugyanis nem volt elég készpénz az igények kielégítésére.
Ott a problémának volt egy sajátos oka is: a befektetők ugyan nem csalatkoztak az ingatlanalapokban, a lekötött betétek esetében azonban az igen magasra emelt kamatok lényegesen jobb alternatívát kínáltak. Felmerülhet a kérdés, tényleg jó befektetésnek számít jelenleg a négy szlovák ingatlanalap?
A helyi ingatlanpiac teljesen más helyzetben van, mint az amerikai vagy a nyugat-európai. Ez igaz a pénzpiaci helyzetre is. Itt nincs válság, a negatív tendenciák kívülről gyűrűznek be. Mindez természetesen itt is némi visszaeséshez vezet, a lakóingatlanok eladása már érezhetően nehezebb. Az ingatlanalapok esetében mindez azonban kevésbé látszik meg. Ezek portfóliója szélesebb. Nagyrészt kereskedelmi és irodai ingatlanokból állnak, amelyeket a válság lényegesen kisebb mértékben érint. Az alapok átlagos hozamát figyelembe véve pedig egyáltalán nincs ok az aggodalomra.
Bár az eredményességben nagy a szórás, éves szinten mindegyik pozitív tartományban van. Működésük speciális szabályozás alá esik, magasabb a minimális befektethető összeg, tovább kell várni a kifizetésre. Van közöttük olyan, amely egyelőre nem váltja vissza a befektetési jegyeket, így kilépni sem lehet. Mindent összevetve, bár a válság itt is érezhető, az ágazat hosszú távon tartósan vonzó lesz. (Horbulák Zsolt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.