Pozsony. Tavaly óta a Szlovák Statisztikai Hivatalnak nagyon sok a dolga. Nem elég, hogy 2001-ben esedékes volt a tízévenkénti népszámlálás, emellett megszervezte az eddig példátlan mezőgazdasági összeírást, március vége óta pedig folyik a kis- és középvállalkozások összeírása is.
Újabb országos felmérés indult
Schill István: A vállalkozók esetében főként azt kell megállapítani, hogy valójában hányan is aktívak azok közül, akik szerepelnek a nyilvántartásban. Somogyi Tibor felvételeSchill István, a hivatal alelnöke szerint a népszámláláson kívül a másik két nagy összeírás már az európai uniós csatlakozás előkészítésének a része. Ehhez ugyanis szükséges a nyilvántartás rendbetétele. A mezőgazdasági összeírással kapcsolatban a statisztikán kívül az uniós támogatási rendszer miatt is szükség volt a hazai teljesítmény felmérésére. A vállalkozók esetében pedig főként azt kell megállapítani, hogy valójában hányan is aktívak azok közül, akik szerepelnek a nyilvántartásban. Létezik ugyan a 360 ezer vállalkozásról hivatalos lista, de gyakran megtörténik, hogy valaki abbahagyja a tevékenységét, de ezt nem jelenti be. A hivatal előzetes becslése szerint mintegy 122 ezer olyan középvállalkozó, kisvállalkozó és egyéni vállalkozó van, akiről eddig egyetlen megbízható regiszterben sincsenek friss adatok, illetve az elmúlt években nem kerültek kapcsolatba valamilyen statisztikai felméréssel.
Ez a felmérés úgy történik, hogy az érintetteket első lépésben levélben szólítják meg. Aki visszaküldi a kérdőívet, ezzel le is tudja az összeírást. Aki viszont nem válaszol, azt júniusig felkeresi a kétszáz kérdezőbiztos egyike, hogy a helyszínen mérje fel a valós állapotokat. A statisztikai hivatal célja, hogy 97 százalékos pontossággal felmérje a helyzetet. Egyébként a kérdőív nem olyan összetett, mint a farmerek esetében. Schill István szerint alapadatokat kérnek, mint például a tevékenység, a munkatársak vagy az üzemegységek száma.
A feldolgozás eredménye részévé válik az egész uniós nyilvántartásnak, ezért is fontos, hogy megbízható adatok álljanak a rendelkezésre. Ehhez a Phare programtól kaptak segítséget, Pozsonyban pedig spanyol és osztrák szakértők segítik a munkát.
A vállalkozások felmérése során az adatvédelem sem annyira kényes kérdés. Ezek a típusú adatok ugyanis a cégnyilvántartásban is szerepelek és ma már bárki számára az interneten is hozzáférhetők. A statisztikai hivatal csak pontosítja azokat, illetve képes lesz regionális szintű feldolgozásukra. Ez is nagyon fontos hozadéka lesz a mostani cenzusnak. Az uniós pályázatok során ugyanis elsőrendű szempont az egyes régiók gazdasági helyzete. Nálunk viszont eddig ezt legfeljebb kerületi szinten tudták számítani. A felmérésnek köszönhetően viszont például azt is tudni fogjuk, hogy hol vannak az adott cégek kihelyezett üzemei, nagyon fontos adat a regionális gazdasági erő szempontjából Schill István szerint az is, hogy az új adatok birtokában ezentúl járási szinten is szolgáltathatnak majd regionális statisztikát.
A cenzusnak köszönhetően a vállalkozók adminisztratív terhei is csökkennek, Peter Mach, a hivatal elnöke szerint ezentúl kevésbé lesz szükségük arra, hogy a gazdasági adatokat közvetlenül a vállalkozóktól, illetve a vállalatoktól szerezzék be. Schill István pedig elmondta, hogy az adatokat a jövőben ún. mikrocenzusok formájában frissítik majd. Ennek során egy kiválasztott mintát vizsgálnak és így következtetnek a változásokra.
Mivel az ilyen nagy kiterjedésű akció esetén megtörténik, hogy az érintettek felvilágosítást szeretnének kapni hivatalos helyről, közöljük a statisztikai hivatal elérhetőségeit: Internet: www.statistics.sk (Cenzus malých a stredných podnikov 2002), email: [email protected], illetve munkaidőben telefonon a . 02/502 36 732 –as számon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.