Többségünk bankban tartja a pénzét

Pozsony. Többségünk még mindig élelmiszerre, valamint villany-, gáz- és vízdíjakra költi havi bevételeinek egy jelentős részét. A statisztikai hivatal elemzése szerint havi kiadásainknak ez a két tétel átlagosan a 15-20 százalékát teszi ki.

Pozsony. Többségünk még mindig élelmiszerre, valamint villany-, gáz- és vízdíjakra költi havi bevételeinek egy jelentős részét. A statisztikai hivatal elemzése szerint havi kiadásainknak ez a két tétel átlagosan a 15-20 százalékát teszi ki.

Tavaly ugyan a lakosság átlagos bevételei mintegy 6 százalékkal emelkedtek, az ezzel párhuzamos áremelkedés azonban erősen behatárolta a vásárlási lehetőségeinket. Mivel béreinkhez képest az élelmiszerárak rendkívül magasak, nem marad elég pénzünk a megtakarításokra.

Ha mégis sikerül valamit megtakarítani, akkor a szlovák lakosság nagy része a pénzét még mindig a bankok folyószámláin tartja. A lakossági betétek összege a hazai bankokban tavaly elérte a 375,9 milliárd koronát, ami alig 3,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Ezzel szemben a pénzügyi szolgáltatóknál elhelyezett pénzösszeg 174 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, elérve a 38,4 milliárd koronát. Növelte népszerűségét az életbiztosítás is. Erre 11 százalékkal többet, vagyis mintegy 17,3 milliárd koronát költöttünk, míg a járulékos nyugdíj-biztosítókban 13 milliárd koronánk volt. Ez utóbbi népszerűsége az elmúlt évben 73 százalékkal nőtt.

Sokan azonban nemcsak hogy nem tudnak félretenni, de a bevételeik sem elegendők az igényeik kielégítéséhez. Ezért Szlovákiában is egyre többen folyamodnak hitelhez. A bankok által folyósított kölcsönök összege az elmúlt időszakban jelentősen nőtt, és 2003 végére már elérte a 85 milliárd koronát.

Ennek az összegnek a nagy részét azonban még mindig a lakáskölcsönök teszik ki. Jelzáloghitelre a hazai pénzintézetek a tavalyi évben 25,2 milliárd koronát fordítottak. Ez utóbbi hitelezési forma népszerűségét jelzi, hogy a folyósított összeg 117 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A valódi fogyasztói hitelek a 9 milliárd koronát sem érik el. Részletfizetéses társaságaink, a pénzügyi elemzők szerint, tavaly mintegy 11-13 milliárd koronányi hitelt nyújtottak, ez azonban mára tovább nőtt. (n, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?