Tízből hét beadvány hibás, idegeskednek a hivatalnokok és az ügyfelek

Pozsony/Nyitra/Kassa.

Pozsony/Nyitra/Kassa. A telekkönyvi hivatalok munkatársai rossz néven veszik azokat az állításokat, hogy miattuk lassú az ügyintézés a kataszterben, az irodák hiányos műszaki felszereltsége, személyi kiépítettsége miatt tart hónapokig – de van rá példa, hogy évekig is –, amíg egy-egy beadványról döntés születik és a tulajdonjog átruházásának ténye bejegyzésre kerül. A legnagyobb a késés Pozsonyban, a Zsolnai és a Besztercebányai kerületben, a legkevesebb határidőn túli lezáratlan ügy pedig a Kassai és a Nyitrai kerületben van.

„A hosszú ügyintézés mögött elsősorban a rosszul megfogalmazott, hibás vagy hiányos szerződéseket kell látni” – mutatott rá az egyik telekkönyvi hivatal jogásza. Tapasztalatai szerint az ilyen szerződések főleg 1993 után növekedtek érezthetően. „Ha a szerződés minden, a törvény által megszabott feltételnek eleget tesz, úgy például a jelzálogszerződéseket 5-7 napon belül elintézzük, a lakásalap irányában történő bejegyzéseknek pedig maximum 10 nap alatt eleget tudunk tenni. Ám ha a szerződés hibás vagy hiányos, úgy az ügyintézést meg kell szakítani, a beadványt megjegyzésekkel vissza kell adni, s az üggyel azután kezdhetünk el ismét foglalkozni, hogy a felek a hibákat eltávolították, a hiányos adatokat pótolták. Tíz beadványból hatot-hetet kétszer, háromszor is kézbe kell vennünk” – fogalmazott hírforrásunk, ugyanakkor rámutatott a hibás beadványok rémisztő arányára.

Dunaszerdahelyen és a Kassai kerületben viszont ellenkező az arány. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a szerződések többségét szakértők, azaz jogászok, ügyvédek, ingatlanközvetítők fogalmazzák – tájékoztatott Takács Szilvia, a dunaszerdahelyi telekkönyvi igazgatóság jogi osztályának vezetője, de hasonlóan vélekedett a kassai kerületi kataszteri hivatal jogi szakértője, Rudolf Nagy is (sokan nehezményezték, hogy az új törvény tervezetéből kimaradt egy rendelkezés: szerződéseket csak szakértők írhatnak.) Dunaszerdahelyen például megvárásra is elkészítik a tulajdonlap-kivonatot, máshol erre 1-2 hetes várakozási időt kérnek. Három évvel ezelőtt még a komáromi kataszteri hivatalban is jegyeztek olyan ügyeket, amelyek elintézése 24 hónapig húzódott. Mára a lemaradás 3 hónapra mérséklődött. Nem mindenütt történt ilyen előrelépés – az egyik pozsonyi telekkönyvben még tavaly is regisztráltak egy 33 hónapig elhúzódó ügyet. Sokszor tapasztalták, hogy a jelzáloghitelt folyósító bankoktól, sőt még a lakásfejlesztési alaptól is – főleg az alap megalakulása utáni első években – kaptak szép számmal olyan szerződéseket, beadványokat, amelyeket vissza kellett adni. „Remélhetőleg a bankok magánosítása után e téren is történik változás” – jegyezte meg az egyik fővároson kívüli telekkönyvi hivatal munkatársa.

Vidéken leginkább jogászok, szakemberek hiányára panaszkodnak, de kellene több korszerű számítógép és működő fénymásoló is. Az átállással kapcsolatos leggyakoribb panasz az volt, hogy nincs mire fénymásolniuk. A hivatalnokok egyelőre korainak tartják a januártól hatályos, a telekkönyveknek a járási és kerületi hivatalok hatásköréből való kikerülését eredményező és a gyorsabb ügyintézés elősegítését célzó jogszabály véleményezését. „Legalább két-három hónapnak kell eltelnie ahhoz, hogy tapasztaljuk a törvény pozitívumait és gyengéit” – fejtegették Kassán és Komáromban is. Sokan megjegyezték: megnehezíti munkájukat, hogy a törvénytárban nem az egész módosított jogszabály jelenik meg, hanem csak az új paragrafusok a korábbi jogszabály rendelkezéseire utalgatva. Mellesleg ezt a rendszerváltás után nálunk is meghonosodott törvényalkotási gyakorlatot nem csupán a telekkönyvi hivatalok munkatársai kifogásolják. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?