<p>A Fico-kabinet igyekszik eltitkolni a lakosság előtt, hogy megérte-e kedvezményekben részesíteni a kassai acélmű amerikai tulajdonosait csak azért, hogy öt évig biztos ne adjanak túl a részesedésükön. A U. S. Steel a sajtóinformációk szerint ráadásul már keresi a lehetséges beruházót, és az elbocsátásoktól sem riadt vissza.</p>
Titkosították az acélműről szóló kormány-jelentést
Az előző Fico-kabinet még 2013 márciusában írta alá a kassai acélmű amerikai tulajdonosával, a U. S. Steellel azt a memorandumot, amely alapján a kormány energetikai és környezetvédelmi kedvezményeket biztosít a cégnek, cserébe a U. S. Steel pedig vállalta, hogy 2018-ig nem vonul ki az országból, és tartózkodik a tömeges elbocsátásoktól.
Rejtélyes titkolózás
Megérte támogatásban részesíteni az acélmű tulajdonosait? Többek között erre hivatott választ adni a gazdasági tárca által kidolgozott elemzés, amelyet a minisztérium most terjesztett a parlament gazdasági bizottsága elé. „Ebből ki kellene derülnie, hogy az államnak valóban megérte-e a támogatás vagy sem. Meglepetésünkre azonban a jelentést titkosították” – nyilatkozta Jana Kiššová, aki az SaS parlamenti képviselőjeként a gazdasági bizottságot vezeti. Szerinte ez azt jelenti, hogy a képviselők ugyan megismerkedhetnek a jelentés tartalmával, a bizottsági ülésről azonban az általuk készített jegyzeteket sem vihetik ki. Kiššová szerint ez esetben számukra is érthetetlen a titkolózás. Peter Žiga gazdasági miniszter szerint a cégnek nyújtott kedvezmények miatt az állam 2013 óta csak 10 millió eurótól esett el, cserébe azonban 697 millió euró folyt be az államkasszába. Kiššová szerint azonban a gazdasági tárca számításai eltúlzottak, a bevételekbe ugyanis az acélmű összes alkalmazottja által befizetett adót figyelembe vették, amit a memorandum nélkül is kifizettek volna.
Folytatódó elbocsátások
Hogy valóban megérte-e az államnak a támogatás, arról a lakosságnak így csak közvetett információi lehetnek. Ami biztos, hogy az amerikai tulajdonosok nem szegték meg a tömeges elbocsátásokkal kapcsolatos ígéreteiket. A sajtóhírek szerint ugyan folyamatosan csökkentették az alkalmazottak számát, egyszerre azonban mindig csak annyi munkást küldtek el, ami nem számított tömeges elbocsátásnak.
Keresik a vevőt
Ráadásul a gyár eladásával kapcsolatos, 2018 tavaszán lejáró ígéret közeledtével egyre több hír jelenik meg arról, hogy az amerikaiak a gyár eladását fontolgatják. A Sme napilap információi szerint nyáron az orosz Metalloinvest társaság és egy ismeretlen kínai cég vezetői is megtekintették,mostpedigegyújabbkínaicég, a CEFC neve is felmerült, amely régiónkban már nem ismeretlen. Résztulajdonos a J&T Finance Group társaságban és a cseh Slavia Praha futballklub is az övé. Az elemzők egyelőre azonban óvatosan nyilatkoznak. „A CEFC társaságnak nincs tapasztalata az acéliparral, így ha meg is venné a kassai acélművet, az csak spekulatív beruházás lenne, átszerveznék a céget, aztán igyekeznének túladni rajta” – nyilatkozta Boris Tomčiak, a Finlord elemzője. A U. S. Steel egyelőre nem kommentálja az esetleges eladással kapcsolatos híreszteléseket. „Korábban vállaltuk, hogy 2018-ig nem adunk túl a cégen, és mi azígéreteinket mindig betartjuk” – mondta Ján Bača, a kassai cég szóvivője.
(mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.