Tagságunk nem garancia a sikerre

London. Az EU-tagság önmagában nem garancia arra, hogy az új tagállamok felzárkóznak a jelenlegi uniós életszínvonalhoz, abban a gazdasági stabilitás olyan fontos elemei játsszák a főszerepet, mint a költségvetési fegyelem – áll a Financial Times elemzésében.

A brit üzleti napilap összeállításában azt írta: jelenleg mind a tíz csatlakozó ország szegényebb, mint az unió 15 mostani tagja közül 14. A kivétel – és a példa arra, hogy az EU-tagság nem eredményez automatikus felzárkózást – Görögország, amelynek fejenkénti hazai össztermék-értéke vásárlóerő-paritáson mérve 1986-ig magasabb volt, mint ĺrországé, és 1987-ig magasabb, mint Portugáliáé, de amely mára messze a legszegényebb uniós taggá vált. Andreasz Papandreu „felelőtlen kormányzása alatt” a görög gazdaság az EU-csatlakozás után több mint egy évtizedig még hanyatlott is a többi uniós tagéhoz képest. Görögország egészen 1996-ig a GDP-érték 10 százalékához közeli költségvetési hiányokat produkált, és a hazai össztermékhez arányított államadósság az 1986-os 48%-ról 1996-ra 111%-ra emelkedett.

ĺrország azonban már a 80-as években megállította „a költségvetési rothadást”, és az államadósság-ráta éppen ellenkező utat járt be, mint a görög: az 1987-es 112%-ról 2000-re 38%-ig csökkent. ĺrország példája is azonban azt mutatja, hogy az EU-tagság önmagában nem elégséges a konvergenciához. Az egy főre jutó ír GDP 1973-ban – amikor az ország belépett az akkori Közös Piacba – 52%-a volt a franciaországinak, és még 16 évvel később is csak a 60 százaléka. A fejenkénti összkibocsátási érték csak akkor – 80-as évek végén – „robbant”, és 1998-ban hagyta le az olaszországit, 2000-ben pedig a franciaországit. Az elemzés szerint ez is mutatja annak a nézetnek a téves mivoltát, miszerint az EU-költségvetésből átutalt pénzek jelentik a sikeres felzárkózás titkát. ĺrország a 90-es évek elején egymaga kapta az uniós strukturális alapok kiutalásainak 7%-át. Mégis, ha csak ezen múlott volna, nem tartott volna majdnem két évtizedig, mire az ír gazdaság a gyorsuló növekedés szakaszába jutott.

A növekedés gyorsasága a meghatározó abban, hogy a csatlakozó országok mennyi idő alatt zárkóznak fel a leggazdagabb jelenlegi országokhoz. Ha a GDP-érték reálnövekedésének üteme évente 2 százalékponttal haladja meg a franciaországit, akkor a leggazdagabb csatlakozó ország, Szlovénia 21 év alatt, a legszegényebb, Litvánia 57 év alatt érheti be az uniós átlagot. Ha a növekedési különbség csak 1 százalékpont, a felzárkózási idő 42, illetve 113 év.

A JP Morgan bank elemzői szerint a legnagyobb négy csatlakozó gazdaság – Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia – le fogja rohanni a jelenlegi 15 tagú unió importpiacát, főleg magas hozzáadottérték-tartalmú exporttal. Az elemzők felhívták a figyelmet, hogy a négyek részesedése részesedése a 15-ök importpiacából 2008 végéig el fogja érni a 15 százalékot. A JP Morgan szerint ennek az exportdinamikának az egyik fő eleme az lesz, hogy az euróövezet exportorientált közepes méretű cégei, amelyek olcsó munkaerőt keresnek, erőteljes működő-tőke-exportba kezdenek a négy új tagállam piacára, és a beruházások teremtette gyártókapacitások termékeit zömmel visszaexportálják a valutaunióba. A négy legnagyobb csatlakozó gazdaságba irányuló közvetlen külföldi tőkebefektetés értékét a londoniak az éves térségi GDP 3,5 százalékára jósolják a következő öt évre. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?