A fiatalok társadalomba való beilleszkedésének, szocializációjának egyik nagyon fontos mozzanata a pályaválasztás. Az egyén pályával való azonosulásának folyamata egyben része az egyén önmeghatározási folyamatának, amely az életút során állandó változásban van.
Sokoldalú ismeretekre van szükségük
# A fiatalok társadalomba való beilleszkedésének, szocializációjának egyik nagyon fontos mozzanata a pályaválasztás. Az egyén pályával való azonosulásának folyamata egyben része az egyén önmeghatározási folyamatának, amely az életút során állandó változásban van.
A pályaválasztás sok ismeretet és bizonyos érettséget feltételező, komplex feladat, nem csoda tehát, ha a serdülő- és ifjúkor feszültségekkel telített szakaszában gondot okozhat. A helyes pályaválasztási döntés az egyéni adottságok, indítékok és elgondolások, valamint az objektív tényezők: a választható lehetőségek és a pályakövetelmények optimális összeegyeztetése alapján jön létre. A mélyebben elemzett és átgondolt pályaválasztási problémák arra figyelmeztetnek, hogy a helyes pályaválasztási döntést csak a személyiségfejlődés egészével összefüggésben lehet meghoznunk, ezt viszont az az út határozza meg, amelyet a fiatal a pályaválasztás időszakáig megtett. A választott pályán való szakmai beilleszkedése, későbbi sikeressége is nagymértékben az addigi fejlődésétől függ. A helyes pályaválasztási döntés és a kívánatos személyiségfejlődés összefügg egymással, s ezt a pályaválasztás előkészítésekor szem előtt kell tartani. A 13-14 éves korukig megtett út nagyban befolyásolja a gyerekek munkához való viszonyát, önmaguk megítélését, a világról alkotott képüket, az egész belső érési folyamatukat. A felnőttkor küszöbén, a valósággal történő szembesüléskor felszínre kerülnek azok a megoldatlan problémák, azok a diszharmonikus jegyek, amelyek addig csendben megbújtak a felszín alatt.
A pályaválasztási tanácsadás a személyi adottságok feltárását, felismerését, felfedezését is feladatának tekinti. A pályafejlődés szerves része a személyiségfejlődés egészének, éppen ezért a pályaválasztási tanácsadás és a pályafejlesztési tevékenység is része a személyiségfejlesztés egészének. A pályaválasztási szaktanácsadásnak az a feladata, hogy egyénenként nyújtson segítséget a pályaválasztási, pályaadaptációs és pályakorrekciós problémák megoldásában. Elsősorban a pályaválasztási és pályaváltoztatási döntésekben nyújt segítséget. Hatékonysága szempontjából rendkívül lényeges, hogy ne maradjon elszigetelt a pályafejlődés folyamatától, hanem megtörténjék az eredmények visszacsatolása is. Az identitáskeresésnek kitüntetett korszaka a serdülő- és ifjúkor. Életének ebben a szakaszában az ember arra törekszik, hogy a korábbinál pontosabban, differenciáltabban fogalmazza meg önmagát, és keresse azt a speciális területet is, amelyben igazán kibontakozhat. Ugyanakkor fél a döntéstől, a véglegességtől, érzi a korai zárás veszélyét. Ebben a korszakban az én-koncepció megformálásának valamennyi összetevőjével egyszerre birkózik a fiatal. A pálya ennek csak egy részét alkotja, de egyben lehetőséget is ad az önmeghatározás folyamatának felgyorsítására.
Az önmehatározásnak része a miért éljek? és a hol tudom a céljaimat legjobban megvalósítani? kérdésekre adott válasz. A válasz folytatása annak a pályának vagy a pálya egy szűkebb tevékenységének megjelölése, amely konkrét tartalmakat és kereteket kínál a célok megvalósításához. A határozott pályacél az esetek legnagyobb százalékában nagy lendületet ad az addig sokszor szerteágazó képességek fejlődésének. Növekszik a teljesítmény, növekszik az önellenőrzés és a tudatos önfejlesztés. E korszak könyörtelenül kényszeríti a fiatalt olyan döntések meghozatalára, amelyek egy életre szóló rögzítéseket eredményeznek.
A személyiség és a pálya megfelelésének a választás idején szükséges szintje mellett fontos, hogy az erre épülő pályafejlődést elősegítsék a személyiség általánosabb tulajdonságai is. Ezek nem pályaspecifikumok, hanem bármely pálya sikeres megvalósításának alapvető feltételei. Meglétük hiánya rendkívül megnehezíti a pályavitel hosszú távú eredményességét még akkor is, ha a pálya speciális képesség- és személyiségháttere megvan.
A helyes pályaválasztási döntésnek egyik alapfeltétele, hogy a fiatalok a különféle pályákról sokoldalú és elmélyült ismeretekkel rendelkezzenek. A pályák követelményrendszerét ki kell egészíteni annak keresésével, hogy milyen lehetőséget nyújt egy-egy pálya a személyi adottságok, értelmi képességek, mozgásügyesség, személyiségbeli adottságok és törekvések kibontakoztatására, mit nyújt a pálya az ott dolgozók számára képességeik fejlesztése, érdeklődésük kielégítése, tevékenységigényük megvalósítása szempontjából.
A pályakövetelmények ismerete igen jelentős önismereti és önnevelési igényeket és szempontokat adhat a fiatalok számára. A személyiségében mindinkább kialakuló, öntudatosodó fiatal az önmagáról kialakított képet egybeveti pályakívánságaival, elképzeléseivel, vagy még inkább a választott pálya követelményeivel. Ennek megfelelően igyekszik formálni önmagát, és miközben személyi adottságaiban érettebbé, megfontoltabbá válik, egyben szakmai alkalmasságának és várható beválásának mértéke is fokozódik.
A nevelésnek nincsen nagyobb felelőssége, mint az életnek lendülő fiatalok számára utat mutatni és ezzel részt vállalni jövőjük formálásában.
A szerző pszichológus
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.