Ünnepek tájékán általában túlvásároljuk magunkat. Kenyérből, húsfélékből, zöldségből jól bespájzolunk, nehogy valamiből akár egy percig is hiányban szenvedjünk. Az ünnepek után pedig rendre a szemeges kukákba landol a felesleg, amelyet képtelenek voltunk elfogyasztani. Az alábbi írás az osztrákok szemetelési szokásait ecseteli, ám vélhetőleg a trendek nálunk is hasonlóak.
Sok élelmiszer kerül a szemétbe
Országos összesítésben háztartásonként 387 euró értékű élelmiszer jut ebek harmincadjára Ausztriában – derül ki abból a tanulmányból, amelyet a bécsi Földművelési Egyetem hulladékipari intézete készített többéves vizsgálódás eredményeként. A kutatók összesen kilenc tonna, az ország különböző részeiből származó hulladékot vizsgáltak át, hogy az összetételből bizonyos következtetéseket vonjanak le az osztrákok szemetelési szokásait illetően.
Kiderült, hogy országos szinten a szemét mintegy 10%-a részben lejárt szavatossági idejű, többnyire azonban még fogyasztható, eredeti csomagolású húsféleség, tejtermék, zöldség és gyümölcs. Az arány magasabb a városokban, mint a kisebb településeken, aminek az a magyarázata, hogy vidéken – ahol tulajdonképpen megtermelik – jóval nagyobb becsben tartják az élelmezési cikkeket.
Az intézet szintén drága mulatságnak tekinti a pazarlást, mivel kimutatása szerint a családok évente közel négyszáz eurós felesleges kiadásba verik így magukat.
A kutatók megállapították azt is, hogy a nagy élelmiszer-áruházak ugyancsak nagy mennyiségben szabadulnak meg azoktól az élelmiszerektől, amelyeket nem tudtak eladni, bár még fogyaszthatók. Naponta 45 kilónyi élelem kerül így a polcokról egyenesen a szemétbe, hogy aztán hulladékként hasznosítsák.
A kidobott termékeknek csupán töredékrésze jut el segélyszervezetekhez.
A tanulmány az osztrákok vásárlási szokásaira is rávilágít. Kiderült: egyre erősödik az az irányzat, hogy kész- vagy félkész termékeket keresnek – főleg a fiatalok –, akiknek nemigen marad idejük a főzőcskézésre. Sajtokból, felvágottakból, húsokból mind többen a csomagolt árukat részesítik előnyben.
Vidéken a lejárt szavatossági idejű termékek jelentős hányadát megetetik az állatokkal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.