Radikális pénzpiaci változások

Pozsony. Az év végén megszűnik a nem névre szóló bankkönyvek időszaka, 2004-től 15 százalékról 19-re nő a betéti kamatok utáni adó. Az uniós belépésünket követően pedig emelkedik a betétvédelem felső határa.

Az év végével befellegzik a nem névre szóló bankkönyveknek. Aki 2003 december végéig az anonim bankkönyvét nem „nevesíti”, vagy a rajta lévő összeget nem helyezi át más banki produktumra, az 2004-től veszteséggel számolhat. A szabályok értelmében ugyanis jövőre az anonim bankkönyveken nyugvó pénz már nem kamatozik. Ez az átmeneti állapot három évig, azaz 2007-ig tart, s aki addig sem rendezi a problémát, annak pénzét a bankkönyvét kezelő pénzintézet javára írják. A nem névre szóló bankkönyvek eltörlése egyrészt európai uniós követelmény, másrészt biztonsági okokat is szolgál – így szeretnék elejét venni a pénzmosásnak, a gyanús, név nélküli pénzmozgásoknak.

Egyébként nem jelentéktelen összegről, szeptemberi adatok szerint mintegy 9 milliárd koronáról van szó. Ez nem véletlen, hiszen korábban az anonim bankkönyv volt az egyik legelterjedtebb megtakarítási forma. Problémát jelent viszont, hogy az anonim bankkönyveken sokszor csak szimbolikus összeg található, ami a bankkönyv megsemmisítésekor éppen csak fedezné a kezelési költségeket. Regina Ovesny-Straka, a Szlovák Takarékpénztár vezérigazgatónője szerint az általuk nyilvántartott nem névre szóló bankkönyveken átlagosan 500 és 1000 korona közötti tétel szerepel. Egyébként az ügyintézés nem díjmentes, nálunk a bankkönyv felszámolása 50 és 200 korona közötti összegbe kerül, bár egyes esetekben, ha a pénzt a pénzintézet egy másik termékébe fektetjük, akkor lehet ingyenes is. Szlovákia 2004. május 1-től az Európai Unió tagja lesz. Ez a tény számos változást hoz az életünkbe, bár a változások mértéke talán éppen a pénzintézetek világában lesz a legkevésbé érezhető, mivel a jelenlegi bankrendszer is már az uniós szabályok szerint működik. Ennek dacára azért lesz módosulás, szerencsére ezek döntő többsége az ügyfeleket segíti.

Napjainkban a bankbetéteket a pénzintézet esetleges összeomlása ellen védi az állam, ez a védelem a mindenkori átlagkereset legfeljebb 40-szereséig terjed. Ez jelenleg mintegy 550 ezer koronának felel meg, igaz, a módosított betétvédelmi törvény értelmében csupán 90 százalék erejéig kártalanítanak. 2004 májusától viszont az uniós szabályoknak megfelelően az egységesen megállapított 20 ezer euró, mint a betétvédelem felső határa vonatkozik ránk is, ami átszámítva 800 ezer koronának felel meg. Ráadásul jelenleg csupán a természetes személyek betétjére vonatkozik a védelem, jövőre ez kiterjed a jogi személyekre is, leszámítva az állami intézmények, pénzügyi szervezetek számláit. 2004 májusától olcsóbbá válhatnak a külföldi (Európán belüli) pénzátutalások, ugyanis az EU irányelve szerint 12 500 euró (kb. 500 ezer korona) összegig az unión belüli átutalásokra mint hazai pénzügyi műveletekre kell tekinteni. A jövő évtől akadály nélkül nyithatunk külföldön számlát, ezzel párhuzamosan korlátozás nélkül vásárolhatunk és eladhatunk külföldön valutát, s ez a szabadság vonatkozik a pénzügyi befektetésekre és ingatlanvásárlásokra is. A hazai pénzpiacon pedig tovább éleződhet a küzdelem, ugyanis az uniós államok banklicenccel rendelkező társaságai a Szlovák Nemzeti Bank engedélye nélkül is vállalkozhatnak és kínálhatják szolgáltatásaikat nálunk. (só)

Egységes, 19 százalékos adóteher

Pozsony. Ha valaki fölösleges pénzét bankban akarja kamatoztatni esetleg értékpapír-vásárlását fontolgat, az még az idén kösse le a szabad pénzforrását, vegyen értékpapírt. Január elsejétől ugyanis változik, 15-ről 19 százalékra emelkedik a kamatadó. Az idén lekötött, befektetett pénz hozamára azonban még az idei adószabályok érvényesek, azaz a bevételt éves szinten 15 százalékos adóval terhelik, nem pedig 19 százalékossal. Rossz hír a lakás-takarékpénztárakban takarékoskodóknak, hogy az eddigi adómentesség számukra megszűnik, azaz megtakarításukat januártól 19 százalékos adóval terhelik, függetlenül attól, hogy a takarékossági szerződést mikor kötötték. (Eddig adómentes volt a kamat és az állami prémium is.) Vonatkozik a 19 százalékos adóteher az életbiztosítási kötvényekből eredő hozamokra is. (P)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?