Pozsonyba jön az OTP Bank java?

Budapest. Külföldre viszi legnyereségesebb üzletágait az OTP Bank, ha a leendő Gyurcsány-kormány kiemelten adóztatná meg a banki nyereséget. A bank vezérigazgatója szerint az állam a 16-ról 24%-ra emelendő adóval a bankszektorral fizettetné meg rossz és drága működését.

Külföldre viszi legnyereségesebb üzletágait az OTP Bank, ha az állam kiemelten adóztatná a banki nyereséget. Ezzel ellentámadást indított az OTP a pénzügyminisztérium 24 százalékos banki nyereségadó-terve ellen. A legnagyobb magyar pénzintézet közleménye szerint az állam a nagy hatékonysággal üzemelő bankszektorral akarja megfizettetni saját gazdaságtalan működésének terheit. Az elmúlt tíz évben az OTP „termelékenysége ötszörösére, hatékonysága negyvenszeresére nőtt”, áll a bank közleményében. Ezzel szemben folyamatosan nő az államkassza hiánya, és nem csökken a foglalkoztatottak száma sem, így az államigazgatás hatékonysága csökken. A megemelt nyereségadó terheit a bank üzletfeleire lesz kénytelen átterhelni, figyelmeztet a közlemény. A Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató szerint egy „ötletbörzének köszönhető új sarc” miatt a bank akár külföldre is viheti legnyereségesebb üzletágait. A Népszabadságnak adott interjújában Csányi a Magyarországnál jóval olcsóbb Szlovákiát jelölte meg a bank kártyaüzletágának és ügyfélszolgálatának lehetséges új helyeként.

Az OTP heves támadása máris hatással volt a pénzügyminisztériumra. A bank közleményére reagálva a minisztérium sajtóosztályának vezetője még kiállt eredeti álláspontjuk mellett, Draskovics Tibor viszont egy zárt ajtók mögötti összejövetelen már felvetette más, a bankok nyereségét direkten nem érintő javaslatok elfogadásának lehetőségét is. Ezzel szemben egy centit sem akar visszalépni a bankadó tervéből Gyurcsány Ferenc. A kormány nem fogja sem átdolgozni, sem visszavonni a pénzügyi vállalkozások nyereségadójának 16-ról 24%-ra történő emeléséről szóló döntését – nyilatkozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt, aki keményebbnek látszik az ügyben, mint a pénzügyminiszter, aki hajlandó tárgyalni a tervezett többletadóról. Gyurcsány közölte: egyáltalán nem lepte meg a bankszféra rendkívül heves reakciója, hiszen senki sem szereti, ha éppen az ő adóterheit növelik. A magyar pénzintézetek éves össznyeresége meghaladja a 200 milliárd forintot, a többletadó pedig 30 milliárdot venne ki a zsebükből. A miniszterelnök-jelölt szerint a bankoknak nem csak a saját nyereségükért kell aggódniuk, hanem az ország fejlődéséért is.

A miniszterelnök-jelölt szerint Csányi Sándor hiába fenyegetőzik, mivel „nem eszik olyan forrón a kását”. Mint mondta, a sokszereplős magyar pénzpiacon senki sem fogja önként feladni az eddig megszerzett pozícióit, ráadásul az éles verseny miatt hosszú távon nem lehet az ügyfelek terhére növelni a különböző banki szolgáltatások költségeit. A miniszterelnök-jelölt hangsúlyozta: a bankok extraprofitját elsősorban éppen az a lakástámogatási rendszer biztosítja, amely mögött az állam, végső soron az adófizetők állnak, így a pénzintézeteknek erkölcsi kötelességük is, hogy az eddiginél nagyobb terheket vállaljanak a magyar társadalom érdekében. A kormány mindenesetre teli bukszába akar mélyen nyúlni, hiszen a pénzügyi felügyelet szerint a bankszektor adózás előtti eredménye az első félévben 167,6 milliárd forintot tett ki, ami 40%-kal haladta meg 2003 első hat hónapjának profitját.

Csányi Sándor, az OTP elnöke szerint a társaságiadó-emelésének ez a módszere ismeretlen Európában, hozzátéve: a 16%-os társasági adó valóban nem magas, de a bankok más országoktól eltérően iparűzési adót is fizetnek. Arra, hogy az állami lakáshitelezés utáni extraprofit emelte-e meg ugrásszerűen a bankok nyereségét, Csányi azt válaszolta, ez csak részben igaz. Bankcsoportjának tapasztalata szerint a pénzintézetek által kapott egyszeri jutalék valóban profitnövelő, de a törlesztés első évei után egyre nő a kockázat.

A bankszektor nyereségének 45%-át adja az OTP-csoport, így nyilvánvalóan őket érinti a legérzékenyebben az intézkedés, hiszen több mint tízmilliárd forinttal csökkenti az adózott nyereségét. Csányi nem ért egyet azzal, hogy a pénzintézet kimagasló eredményét pusztán a lakáshitelezésnek köszönheti. Elmondta, több sikeres akvizíción túl számos új kezdeményezés, üzletág járult hozzá a folyamatosan javuló eredményekhez, továbbá az is, hogy évről évre kisebb létszámmal állnak ügyfeleik rendelkezésére. Idén is ezer embertől válik meg a bankcsoport.

„Egy menedzserrel szemben a részvényesek alapvető követelménye, hogy maximálja az adózás utáni profitot – mondta az OTP elnök-vezérigazgatója -, elképzelhető tehát, hogy néhány tevékenységet a jövőben nem Magyarországon végeztetünk el. Lehetséges, hogy a bankcsoport legnagyobb nyereséget hozó tevékenységeit olyan országba viszi, ahol a haszonból a legkevesebbet vonják el. ĺgy például a kártyatársaságot az ügyfélszolgálattal egyetemben Szlovákiában működteti majd, hiszen a szomszédos országban számottevően kisebb az adó, s alacsonyabb a munkabér. Ma már a források kihelyezése sem okoz gondot.” (N-g, I)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?