Pénzügyi botrány a tejiparban

Róma. Az olasz tejipari mamutvállalat, a Parmalat összeomlása után újabb könyvelési botrányokra lehet számítani. Az „európai Enron“ alapítóját már letartóztatták, de ez még csak a kezdet.

A 65 éves Tanzi, a multinacionális tejipari cég alapítója nagy valószínűséggel manipulálta a könyvelést, és sok millió euró értékben utalt át saját számláira egyes összegeketTASR felvétel Szombat este Milánóban letartóztatták Calisto Tanzit, a Parmalat alapítóját és első emberét. A letartóztatásra az után került sor, hogy a pármai csődbíróság szombaton hivatalosan deklarálta a Parmalat fizetésképtelenségét, magyarán a társaság csődjét. Ugyancsak a témához kapcsolódott az a korábbi hír, miszerint az olasz központi bank elnöke cáfolta, hogy a Parmalat-botrány miatt lemondani készülne. A La Repubblica című olasz napilapban Antonio Fazio visszautasította azokat a vádakat, hogy felelős volna az olasz tejipari óriás csődjéért, a pénzügyi ellenőrzések általános lazaságáért, de elismerte, hogy szigorítani kell az óriáscégek pénzügyi mérlegeinek vizsgálatát.

A Le Monde francia lap szerint immár húsz embert érintenek a nyomozóhatóságok vizsgálatai Olaszországban, a tejipari cégcsoport ügyeivel kapcsolatban. A gyanúsítottak között van Tanzi testvére, továbbá fia, Stefano, és a korábbi pénzügyi igazgatók a Parmalatnál: Fausto Tonna, Alberto Ferraris és Luciano Del Soldato. Ugyancsak képbe került néhány könyvvizsgáló, sőt egyes bankok illetékesei is. A 65 éves Tanzi, a multinacionális tejipari cég alapítója december 22. óta áll az olasz pénzügyi hatóságok érdeklődésének középpontjában. Mint ismeretes, a Parmalat könyveiben legalább 7 milliárd eurós hiányra bukkantak, a milánói és pármai szakhatóságok megfeszített erővel vizsgálják a máris „Európa Enronjaként” emlegetett ügyet. A Le Monde szerint egyébként nagy valószínűséggel Tanzi manipulálta a könyvelést, és sok millió euró értékben utalt át saját számláira egyes összegeket. A Corriere della Sera olasz lap értesülései szerint akár 500 millió euróról is szó lehet.

Olaszországban a Parmalat-ügy kapcsán egy pénzügyi felügyeleti szuperhatóság létrehozását szorgalmazzák. A társaság jelenleg több mint 35 ezer embert foglalkoztat a világ 30 országában. Az olasz kormány segítséget ígért a munkahelyek megmentése érdekében. Ezért kérte az Európai Uniót, hogy hirdessen válsághelyzetet az olasz tejiparban, mert akkor az állam segítséget adhatna a gyakorlatilag csődbe jutott Parmalatnak. A római kabinet egyébként a több mint ezer főt foglalkoztató nagyvállalatok csődvédelmére (egymilliárd eurós adósságállomány felett) vonatkozó rendeletet fogadott el még múlt keddi, karácsony előtti utolsó ülésén. Az olasz kormányülésről kiszivárgott hírek szerint a következő hetekben több konkrét lépés is várható az immár csődbe jutott, cégcsoport támogatására. A Parmalat részvényárfolyama időközben összeomlottak a tőzsdén, a társaság hivatalosan is elismert tiszta adóssága legkevesebb hétmilliárd euróra tehető.

A Parmalat nehézségei november végén kerültek az olasz lapok címoldalára, akkor a Kajmán-szigetek kétes alapjaiba való kalandor beruházások kapcsán. A mai napig keresik a csaknem félmilliárd eurós befektetés nyomait az Epicurum elnevezésű alap kapcsán, míg az elmúlt napokban derült ki, hogy a Bonlat Parmalat-érdekeltség tavalyi mérlegét is meghamisították, miután a Bank of America közleményben tudatta: e cégnek nincs számlája nála, nemhogy csaknem négymilliárd eurós aktívumot mutatna, mint azt egy a mérlegkészítésnél felhasznált állítólagos bankdokumentum igazolná.

A társaság december közepén késéssel ugyan, de banksegítséggel visszafizette 150 millió eurós kötvényeit, de aztán ismét sűrűsödni kezdtek a felhők a cég felett, s így végül be kellett jelenteni a fizetésképtelenséget. Számos banknak és befektetési alapnak úszik a pénze a Parmalattal, nem is beszélve ötezer tejtermeléssel foglalkozó olasz magángazdáról, akiket lehetetlen helyzetbe hozhat a Parmalat csődje. Az élelmiszergyártó csődje a banktartozások révén is valóságos lavinát indíthat el Olaszországban, s ezért Enrico Bondi elnök-vezérigazgató még a keddi kormányülés előtt Antonio Marzano ipari és Giulio Tremonti pénzügyminiszterekkel is külön megbeszélést folytatott. A Parmalat élére a múlt héten Enrico Bondi személyében új elnök-vezérigazgató került, miután lemondott posztjáról a cég alapítója, a 65 éves Calisto Tanzi, aki négy évtizedig állt a cég élén. (MTI, F, s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?