Orbán a Déli Áramlatot választja

<p>Budapest. Magyarország az erőltetett keleti nyitással egyre több borsot tör az Európai Unió orra alá, folyamatos engedményeket téve Oroszországnak. A legújabb tervek szerint Magyarország az Európai Uniót megkerülve segítene az oroszoknak abban, hogy az általuk favorizált Déli Áramlat gázvezetéket megépíthessék.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A Déli Áramlat csővezeték – amely a Fekete-tenger alatt szállítana orosz földgázt Bulgárián keresztül Délkelet-Európába, és onnan tovább Magyarországra – építésével egyetlen, ámde annál nagyobb gond van: az Európai Unió a közre-működő uniós országokban az orosz–ukrán konfliktus és az uniós jogszabályok megsértése miatt lefújta a projektet.

A magyar kormány azonban, nem tett le a vezetékről, és a vezeték építése kapcsán érkező sok milliárd rubelről. „A Déli Áramlat magyarországi szakaszának építése 6 hónapon belül megindulhat, és a tervek szerint 2017-re át is adnánk a vezetéket” – nyilatkozta Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója a Napi Gazdaságnak. Rogán Antal fideszes politikusnak ugyanis sikerült egy módosító indítványt benyújtania az általa vezetett parlamenti gazdasági bizottságban párttársa, Mengyi Roland gáztörvényt módosító beadványához, amellyel el lehet érni, hogy szállítási rendszerüzemeltetési engedély nélkül is építhessenek gázvezetékeket gázipari cégek, mivel így több szabály alól ki tudnának bújni.

A gázipari cégek ugyanis a jelenlegi szabályok szerint nem kezdhetnek csak úgy, ötletszerűen vezetéképítésbe nemzetközi jóváhagyás nélkül, a különböző nemzeti fejlesztési terveket ugyanis összehangolják és ellenőrzik. A törvény szerint a rendszer-üzemeltető csak a jóváhagyott 10 éves fejlesztési tervben szereplő fejlesztéseket kezdheti meg, sőt, ha a tervet elfogadták már köteles is a beruházást végrehajtani. Ez azért van, mert a nagy gázszállító vezetékek mindig határokon átívelő, drága, és a geopolitikai helyzetet formáló projektek, fontos, hogy meglegyen a megfelelő összehangoltság az egyes országok között.

Ha azonban elfogadják a gazdasági bizottság módosítóját, az azt jelentené, hogy Magyarországon nemcsak rendszer-üzemeltető építhet vezetéket, hanem bármilyen gázipari cég, amely a magyar Energiahivataltól erre aktuálisan engedélyt kap. Vagyis az ilyen vezetéképítés kívül esne a különböző nemzetközi koordinációs testületek hatókörén. A módosító javaslat nem nevesíti, de mostanában egyetlen szállítóvezeték terve van napirenden, ezt pedig úgy hívják, hogy Déli Áramlat. A kormánypárti politikusok így lényegében lehetővé tennék, hogy az uniót és a nemzetközi egyeztetést megkerülve Magyarország megkezdje a földgázvezeték építését. (MTI, SITA, Ng.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?