Nyugati kőolaj a Barátságon át?

Prága/Pozsony. Szlovákia a Barátság kőolajvezeték kétirányúsításáról tárgyal Csehországgal, az olajvezetéken keresztül így nemcsak Oroszországból áramolhatna hozzánk az olaj, hanem Nyugat-Európából is. Ennek köszönhetően hatékonyabban védhetnénk ki az orosz olajszállítások akadozását.

Új tartalommal töltik meg a Barátságot. Ideális esetben nyugati irányból is érkezhet hozzánk kőolajSITA-felvétel) „A Barátság kőolajvezeték kétirányúvá tétele műszakilag megoldható, miközben a német ingolstadti vezeték kapacitásának a növelése sem jelenthet problémát” – nyilatkozta Tomáš Bartovský, a cseh ipari tárca szóvivője az E15 gazdasági lapnak. Az Ingolstadt-Kralupy-Litvínov kőolajvezeték (IKL) Csehországot köti össze Németországgal. A csehek 1996-től ezen a vezetéken kapnak nyugati irányból kőolajat, ezzel csökkent függésük az orosz kőolajtól, amely a Barátság kőolajvezetéken jut Közép-Európába. Az IKL és a Barátság éves maximum szállítókapacitása egyenként mintegy 10 millió tonna. Az utóbbi vezetéken Csehország éves kőolajszükségletének mintegy kétharmadát szerzi be, az Ingolstadt-Kralupy-Litvínov vezetéken mintegy egyharmadát. Az IKL a németországi Ingolstadtban az Alpokon túli kőolajvezetékkel (TAL) kapcsolódik össze, amely Triesztből szállít olajat.

„Az olajvezeték kétirányúsítása több tízmillió koronába kerülne, és a szlovák felet már tájékoztattuk arról, hogy a kiadásokat ők állnának” – nyilatkozta Jaroslav Pantůček, a Barátság kőolajvezeték csehországi szakaszát felügyelő Mero társaság igazgatója. A helyzetet bonyolítja, hogy Szlovákiának a már említett Alpokon túli kőolajvezetéket felügyelő társasággal is meg kellene egyeznie. Az E15 információi szerint Szlovákia ez utóbbival még nem kezdte meg a tárgyalásokat.

Szlovákiának létérdeke, hogy alternatív olajforrások után nézzen, hiszen mindeddig szinte száz százalékban csak az oroszokra hagyatkozhatott. Oroszország az elmúlt időszakban ugyanakkor mindent megtett azért, hogy a minimumra csökkentse a Barátság kőolajvezetéken keresztül szállított olaj mennyiségét, a vezeték elöregedettségén kívül ugyanis egyre több problémát okoz Ukrajna is, amelyen keresztül az európai olajszállítások nagy részét biztosítják. Az oroszok már jövőre két új vezetéket is beindítanak, amelyek a Barátságnak jelentenek majd konkurenciát. A gazdasági elemzők többsége így biztosra veszi, hogy a Barátságon keresztül a jövőben kevesebb olaj érkezhet Európába, sokan azt sem zárják ki, hogy az elöregedett vezetéket teljes mértékben leállítják. Ezzel szemben az Ingolstadt-Kralupy-Litvínov kőolajvezeték kapacitása Csehország felé meghaladja a 10 millió tonnát, miközben mindeddig évente alig 2,5 millió tonnányi olajat szállítottak rajta.

A csehországi szállítások mellett Szlovákia a jövőben az Adria kőolajvezetéket is nagyobb mértékben venné igénybe. Az 1976 és 1979 között épült, napi 100 ezer hordónyi (1 hordó 159 liter) nyersolajat szállítani képes 760 kilométeres Adria-vezeték Ipolyságnál kötődik rá a Barátság-kőolajvezetékre. Ez a vezeték némileg csökkenti a függőséget az orosz energiahordozóktól, a több lábon állás érdekében ráadásul a MOL-Slovnaft csoport számára hamarosan rendelkezésre állhat a Bécs melletti Schwechatot (OMV) Pozsonnyal (Slovnaft) összekötő olajvezeték is. (mi, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?