Pozsony. Március 22-én volt a víz világnapja.
Növekedik az üdítők forgalma
Pozsony. Március 22-én volt a víz világnapja. Ennek alkalmából Soft Drink Forum elnevezéssel nemzetközi konferenciát rendeztek Pozsonyban, amelyen körbejárták a víz fogyasztásának kérdését, az alkoholmentes üdítők gyártásának problémakörét, végezetül az üdítőkkel kapcsolatos hulladék anyagok újrahasznosításának problémáját.
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A víz világnapja alkalmából pénteken az országszerte terjesztett szórólapokból kitűnik: egy átlagos ember élete során mintegy 40 ezer liter folyadékot fogyaszt el, a napi ajánlott folyadékmennyiség legalább 2 litert tesz ki, ennek jelentős részét szerencsés esetben alkoholmentes formában fogyasszuk el. Szlovákiában az elmúlt években örvendetesen felfutott az alkoholmentes üdítők gyártása; ebben az ágazatban az utóbbi öt évben 4,2 milliárd koronás összberuházást eszközöltek, az elkövetkező két évben pedig további 800 millió korona invesztíció várható. Az ágazat mintegy 2500 főt foglalkoztat, ám közvetve még további 25 ezer munkahelyet teremt. Az 1995 és 2000 közötti időszakban nálunk mintegy 25 literrel nőtt az egy főre jutó évi ásványvíz és üdítő fogyasztása – ismertette az adatokat Ivan Štefanec, az Üdítőital és Ásványvíz Előállítók Szlovákiai Szövetségének elnöke.
A nagyobb italfogyasztás automatikusan nagyobb környezetszenynyezéssel jár, hiszen a csomagolóiparnak köszönhetően az üdítők elfogyasztását követően nagy menynyiségű göngyöleg kerül a szemétbe. Ezt kivédendő, SLICPEN elnevezéssel és az üdítőgyártók hathatós támogatásával tavaly egy kísérleti projektum kezdődött, amelynek keretében Pozsony Ružinov részében, Szakolcán, Ólublón és Erdőhát néhány községében, összesen 31 települést és mintegy 140 ezer főt bevonva elkezdődött az üdítők utáni göngyöleganyagok elkülönített begyűjtése. A program kivitelezői szerint az akció sikerrel járt, a települések minden tonna hulladék után 300 koronát kaptak. Ebben az évben a programot további településekre, például Érsekújvárra is kiterjesztik, s immár 220 ezer főt vonnak be. A kezdeményezők szerint ez a megoldás sokkal eredményesebb, mint a hasonló célt szolgáló állami Reciklációs Alap, amely a szakértők szerint feneketlen zsáknak bizonyult, mivel az alapba befolyó pénz felhasználása nem áttekinthető. Ezért azt javasolják, hogy a pénzt közvetlenül az önkormányzatok kapják, ugyanis így esetleg némileg lefaragható az idén aggasztóan megdrágult szemétdíj összege. (shz)
Az ásványvíz fogyasztása
1996 113,5
1997 115,8
1998 119,7
1999 135,1
2000 139
Az adatok literben értendők
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.