<p>Jövőre még mélyebbre kell nyúlniuk a zsebükbe azoknak, akik családi ház építésére adják a fejüket. A cement és a transzportbeton gyártói már jelezték, hogy képtelenek fenntartani a jelenlegi árakat, ezek így jövőre biztosan nőnek. Az ok: az ágazatban működő cégek már csak a minőségen takarékoskodhatnának, amit a többségük elutasít.</p>
Nőnek az építkezés költségei
„A gyártási költségek és az adóterhek növekedése miatt az általunk gyártott cement ára jövőre biztosan nő. Az áremelés pontos mértékét még e hónapban bejelentjük, előzetesen azonban elmondható, hogy egy számjegyűnél nagyobb drágulás nem várható” – nyilatkozta Patrik Polakovič, a legnagyobb szlovákiai cementgyártó, a Holcim Slovensko Rt. kereskedelmi igazgatója. Szerinte a mostani drágulás nem dobja meg nagyobb mértékben az építkezés árát. „Ha az építkezők körültekintően választják ki az építőanyagokat, a végösszeg akár még alacsonyabb is lehet” – állítja Polakovič, megjegyezve, hogy az építőanyagok ára az építkezés teljes költségeinek egyébként is csak a 20–30 százalékát teszi ki. Drágulással számolnak jövőre a transzportbeton, vagyis azon betonkeverék-gyártó is, amit üzemben állítanak elő, betonkeverő teherautóval szállítják a felhasználás helyére, és készre kevert állapotban adják át a megrendelőnek. „A transzportbetont gyártó cégek többsége veszteséggel üzemel, és már minden olyan lehetőséget kihasználtak, amivel csökkenthetnék a költségeiket. Nem zárhatjuk ki azt sem, hogy egyes cégek ma már a minőség kárára próbálják meg fenntartani az áraikat” – figyelmeztet Milan Rohlíček, a Transzportbetongyártók Szlovákiai Szövetségének (SAVT) elnöke. Az ágazatot rendkívül súlyosan érintette a gazdasági válság, a csökkenő építkezési kedv miatt ugyanis 2008 és 2012 között csaknem a felével esett vissza a transzportbeton iránti kereslet. Ha a cégek fenn akartak maradni, kénytelenek voltak árat csökkenteni, ami egyes esetekben a 40 százalékot is elérte. Mindez persze a gazdálkodásukra is kihatott. „A 20 alkalmazottnál többet foglalkoztató cégek ebben a szegmensben csak tavaly több mint 7 millió eurós veszteséget halmoztak fel” – mondta Rohlíček. A jelenlegi gyártásukat emiatt már csak a korábbi években felhalmozott nyereségükből képesek finanszírozni, ami hosszabb távon fenntarthatatlan. „Ha nem változnak az árak, egyes cégek már csak a minőség csökkentésével lesznek képesek fennmaradni” – állítja Rohlíček. Ezzel azonban a cégek saját maguk alatt vágnák a fát, a felmérések szerint ugyanis az alacsony árak mellett az emberek többsége ma már a minőséget is megköveteli. A STEM/MARK társaság legfrissebb felmérése szerint a megkérdezettek 82 százaléka számára a minőség számít az egyik legfontosabb kritériumnak, amiért több mint a 90 százalékuk akár nagyobb összeget is hajlandó kifizetni. A felmérés azonban arra is fényt derített, hogy az építkezők többsége egyáltalán nincs megelégedve az építőipari cégek által végzett munka minőségével. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.