<p>A jelenleg hatályos büntetések nem riasztják el a kereskedőket attól, hogy az üzletekben ne áruljanak lejárt szavatosságú, silány minőségű élelmiszert – állítja Simon Zsolt, a Híd alelnöke, volt földművelési miniszter.</p>
Nem félnek a kereskedők a pénzbüntetésektől
Ľubomír Jahnátek, az agrártárca vezetője tavaly tavasszal módosította az élelmiszerekről szóló törvényt, nagyobb büntetésekkel sújtva az élelmiszerek árusításával való visszaéléseket. A legmagasabb büntetési tétel 5 millió euró lett. Ez alapján 446 esetben szabtak ki büntetést, amely összesítve is alig haladta meg a 470 ezer eurót.
A jogerős határozatok szerint az átlagos büntetés 1075 euróra, a legmagasabb pedig 50 ezer euróra rúgott. Pár nappal ezelőtt ráadásul életbe lépett a szaktárca módosítása, amely mérsékelte a sorozatban elkövetett mulasztások miatti büntetések mértékét. „Minek az olyan büntetés, amit nem szabnak ki, amelyiknek nincs elrettentő ereje?” – teszi fel a kérdést Simon, aki szerint a jelenlegi megoldás csupán arra szolgál, hogy Jahnátek zengzetes sajtótájékoztatókat tartson, de a vásárlók a pultokon továbbra is lejárt szavatosságú áruval, rothadt zöldséggel és gyümölccsel szembesülnek.
A megoldás Simon szerint az lenne, ha a vásárlókat friss információkkal látnák el, hiszen a bevasalhatatlanul magas büntetések nem vezetnek sehova. „Az üzletek bejáratánál elhelyezett szégyentáblák tájékoztathatnák a vásárlókat arról, hogy az ellenőrök az adott boltban milyen hiányosságot tapasztaltak, esetleg arról is, ha mindent rendben találtak” – vallja Simon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.