Ne folyassuk feleslegesen a pénzünket

Környezetvédelmi és gazdasági szempontból egyaránt fontos és egyre nagyobb jelentőségű feladat napjainkban az ivóvíz-megtakarítás és ivóvízpótlás. Szlovákiában még nem alakult ki jelentősebb vízhiány, mégis vannak korlátozások a minőségileg kifogástalan ivóvízkészlet felhasználásában.

Környezetvédelmi és gazdasági szempontból egyaránt fontos és egyre nagyobb jelentőségű feladat napjainkban az ivóvíz-megtakarítás és ivóvízpótlás. Szlovákiában még nem alakult ki jelentősebb vízhiány, mégis vannak korlátozások a minőségileg kifogástalan ivóvízkészlet felhasználásában. Ennek oka elsősorban a talajvíz fokozódó szennyeződése. A kommunális, a mezőgazdasági és az ipari termelés olyan nagy mértékben szennyezi trágyával, növényvédő és egyéb vegyszerekkel vízbázisunkat, hogy egyre nagyobb nehézségekkel kell megküzdeni az ivóvíz-ellátásban. Épp ezért nem mindegy, hogyan gazdálkodunk a vízzel, amelynek az ára jövőre újra magasabbra szökik.

A háztartásban az egyik legvízigényesebb tevékenység a mosogatás. Ha kevés piszkos edényünk van, akkor a leghatékonyabb megoldásnak a kézi mosogatás számít. Semmiképp sem azonban a folyó víz alatti. Folyóvizes mosogatásnál ugyanis 40-50 liter víz is elfogy, míg állóvizes mosogatás esetén (ugyanannyi edényhez) elég 20 liter is. Ha több piszkos edénnyel kel megküzdenünk érdemes géppel mosnunk. A mosogatógépek energiaszükséglete azonban erősen függ a berakott mosogatandó mennyiségtől. Ezért több étkezés edényét, esetleg több nap edényét kell összegyűjteni, hogy teljes töltést tudjunk gazdaságosan mosogatni.

Ha közelebbről megvizsgáljuk az ivóvíz-felhasználást, kiderül, hogy gyakran olyan célokra használjuk, amelyekre tulajdonképpen kár elpazarolni. A napi vízfogyasztás csaknem felét a WC-öblítés, a mosás és az öntözés teszi ki. E területeken be lehetne vezetni az ún. háztartási víz felhasználását. Olyan vízről van itt szó, melynek minősége nem éri el az ivóvízét, de a fenti célokra alkalmas és használata nem jár egészségügyi veszélyekkel. A háztartási vizet azonban csak akkor kellene bevezetni, amikor az említett takarékossági intézkedések már megvalósultak. Háztartási vízként alkalmazható pl. a tetőkre hulló esővíz. Minél jobban megközelíti a felfogott esővíz mennyisége a tényleges vízszükségletet, annál hatékonyabban hasznosítható. (t, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?