Nagy pénz forog a nagy fociban

London. A Deloitte könyvvizsgáló és tanácsadó cég legfrissebb, éves futballpiaci körképe szerint az európai futballpiac növekszik, és javul az Európa öt nagy (angol, német, olasz, spanyol, francia) labdarúgó-ligájában szereplő csapatok pénzügyi helyzete is.

Manchester United-Chelsea rangadó az angol élvonalbeli bajnokságban. Ha jó a játék, jönnek a szponzorok, dől a pénz.TASR/AFP-képA Deloitte társaság az európai futballpiac tavalyi 9%-os növekedését a következőképp kommentálta: az öt nagy ligában (angol, német, olasz, spanyol, francia bajnokság) tapasztalható árbevétel-növekedés, valamint a sikeres németországi világbajnokság is hozzájárult ahhoz, hogy az európai futballpiac értéke 12,6 milliárd euróra nőtt 2006-ban. Változatlanul az angol bajnokság (Premier League) klubcsapatai teljesítenek a legjobban, mind az árbevétel (2 milliárd euró), mind a nyereségesség (200 millió euró) szempontjából. A következő szezonban a Premier League klubjainak összesített árbevételét az új közvetítési szerződések 2,5 milliárd euró fölé fogják röpíteni. Ugyanakkor az olasz labdarúgás nehézségei, bundabotrányai miatt a Premier League és a Serie A (az olasz első osztály) bevételei közti különbség akár az 1 milliárd eurót is elérheti a 2007/08-as idényben, miközben az 1995/96-os idényben még egy szinten állt a két bajnokság (450-500 millió euró). Ráadásul az átlagos mérkőzésenkénti nézőszám Olaszországban a korábbi 30 ezerről már 20 ezer alá esett, ami a legalacsonyabb érték az öt nagy bajnokság között.

Dan Jones, a Deloitte Sportüzlet Munkacsoportjának partnere hozzátette: „A pénzek elosztása továbbra is kihívást fog jelenteni. Bár ennek kezelése nem könnyű feladat, a mindenki számára elfogadható egyensúly megteremtése létfontosságú, hogy a sportág továbbra is vonzó maradhasson a szurkolók, a tévétársaságok, a szponzorok és a befektetők számára egyaránt.” Az idei év nyári átigazolási időszakára és a következő idényre előretekintve Paul Rawnsley, a Sport Üzletági Csoport igazgatója így nyilatkozott: továbbra is arra bátorítjuk az európai klubokat, hogy megfelelően megállapított és strukturált, teljesítmény-alapú bérezési rendszert vezessenek be, ami nem csak a pályán elért gyenge eredmények esetén védi meg a vállalkozást, de arra is alkalmas, hogy győzelmek esetére motivációt biztosítson a játékosoknak, és a menedzsmentnek. A 2007. évi éves futballpiaci körkép további fontos megállapítása, 2006-ban az öt nagy bajnokság összesített árbevétele az európai futballpiac 12,6 milliárd eurós forgalmának 53%-át (6,67 milliárd eurót) tette ki. A 2005/06-os idényben az angol Premier League csapatok érték el a világon a legmagasabb árbevételt (2 milliárd euró) és nyereségességet (200 millió euró). A következő idényben még tovább fogják növelni az olasz Serie A klubcsapatokkal (összesen 1,4 milliárd euró árbevétel) szemben már eddig is meglévő előnyüket. Az öt nagy többi tagjának összbevétele: Németország (1,2 milliárd euró), Spanyolország (1,2 milliárd euró) és Franciaország (0,9 milliárd euró).

Az UEFA Bajnokok Ligája 0,6 milliárd euró forgalmat ért el a központilag kezelt közvetítési és szponzorálási szerződésekből, amelyből 437 millió eurót (72%) osztottak szét a csoportmérkőzések után versenyben maradt 32 klubcsapat között. A francia Ligue 1 (a francia első osztály) klubjai könyvelhették el a legnagyobb emelkedést (31%, ami 200 millió eurónak felel meg), amellyel összes árbevételük 900 millió euróra növekedett, elsősorban a közvetítési jogokra vonatkozó új szerződéseknek köszönhetően. A bevételeket tekintve a Real Madrid és a Barcelona vezet nyolc angol csapat előtt az első tíz legjobb pénzügyi eredménnyel bíró európai csapat között.

Az öt nagy liga után a holland Eredivisie generálja a legnagyobb forgalmat az első osztályú nemzeti bajnokságok közül (355 millió euró a 2005/06-os évadban). Ez azonban elmarad az angol másodosztály, a Football League Championship összesített forgalmától, amely ugyanezen időszakban 460 millió eurót tett ki. (PP, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?