<p>Azonosbruttó fizetés mellett az egyéni vállalkozó akár39százalékkal, az egyszemélyes kft.-tműködtető személy pedig32százalékkalmagasabbnettó jövedelemhez juthat, mint egy alkalmazott – derült ki a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) elemzéséből.</p>
Mindenki egyéni vállalkozó lesz?
A Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) kiszámította, ha a 2008 első negyedévi, ún. szuperbruttó átlagbérből, azaz 27 639 koronából indulunk ki, akkor az alkalmazott csak 15 899 koronát, az egyéni vállalkozó 22 141 koronát, az egyszemélyes kft.-t működtető pedig 21 040koronát kap kézhez – a jelentős eltérés az adórendszer különbözőségével magyarázható. Róbert Kičina, a PAS első embere közölte: „Maradjunk a 2008 első negyedévi havi bruttó átlagbérnél, s ezt az összeget 40 éves munkaviszonyra vetítsük ki, akkor a különböző adószabályok miatt az egyéni vállalkozó (például a 40%-os átalányadó révén)5milliókoronával(165969, 50 euró), a kft.-t működtető személy pedig 4,1 millió koronával nagyobb bevételhez jut, mint egy egyébként ugyanakkor bruttó bérből élő alkalmazott.”Ajárulékok és a kötelező nyugdíjbiztosítás döntően a munkavállalót terheli, míg például egy kft.-t működtető személynek ilyen kiadással nem kell számolnia. A vállalkozói szövetség számításai során azt is figyelembe vette, hogy az egyéni vállalkozó és a kft.-működtető némi pénzt öregségi nyugdíjára is félre tesz, vagyis a munkaviszony végénmindhárom kategóriabeli személy megközelítőleg azonos nyugdíjban részesül. A képhez hozzátartozik, hogy az alkalmazottnak bizonyos biztonságot nyújt a munkaadója, hiszen a kisvállalkozónak nincs fizetett szabadsága, nem térítik meg utazási költségeit, a táppénze is alacsonyabb. Mégis, mindent egybevetve Róbert Kičina szerint egyre több szakma képviselője váltja ki vállalkozói engedélyét, ami a Szociális Biztosító számára a kisebb járulékbefizetés miatt pénzkiesést jelent. „A jelenlegi szabályok nem kedveznek a munkavállalóknak, mert lehetővé teszi a spekulációt, amelyből az egyén ugyan profitálhat, ám a társadalom veszíthet” – foglalta össze Kičina. Szerinte az esélyegyenlőség érdekében növelni kellene az adókivetési alapot, míg az adókulcsokat mérsékelhetnék. További problémát jelent az a tény, hogy az egyéni vállalkozók sokszor minimálbérből adóznak, ezért egy-két évtized múltán kiderülhet, több tízezrencsupán a puszta létfenntartáshoz elegendő nyugdíjrajogosultak. (shz, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.