Pozsony. Amiről eddig csak a valószínűség szintjén beszéltünk, az mostanra már bizonyossággá vált, a 2003-ban jelentős áremelések köszönnek ránk. Nem kivétel ez alól a villamos energia ára sem, amelynek drágulása megközelítheti akár a 18 százalékot is.
Milyen tényezők befolyásolják az árképzést?
Szlovákiában a villamos energia ára két elválaszthatatlan összetevőből áll. A tarifa egyik része az állandó havi díj – ez fedi az ún. állandó költségeket – ami az energia előállítására, szállítására; továbbá a beruházási költségekre, az erőművek, a hálózatok, a transzformációs állomások építésére, karbantartására szánt kiadásokat fedi. A második részét az elfogyasztott energiáért fizetjük, amit a villanyóránkról rendszeresen leolvasnak (kilowattórában, kWó), ezt többek között a fűtőanyagért fizetjük, amit az energia előállításához felhasználtak (pl. szén, urán, stb.). Természetesen a nagyfogyasztók – ipar, nagy kórházak, hotelek – vagy nagyobb mezőgazdasági társaságok számára az elfogyasztott energia díja még több összetevőből áll. Ennek a kategóriának a tarifarendszere modern, megfelelő struktúrájú. A kisvállalkozók, háztartások részére viszont a meglévő díjszabási rendszert a szakemberek nem tartják megfelelőnek.
A már említett költségeken kívül az árképzésnél figyelembe kell még venni többek között a teljes gyártási, szállítási folyamat során kép-ződő energiaveszteséget vagy a környezetvédelmi berendezésekre fordított költségeket, a veszélyes hulladék elhelyezését, és még sorolhatnánk. Az energiaárakat tehát a felsorolt tényezők alapján kalkulálják ki. Az energiaiparnak viszont figyelembe kell venni a fejlesztés szükségességét, további az új energiaforrások kiépítését, mivel a hosszú távú felmérések azt mutatják, hogy az energiafogyasztás Szlovákiában is folyamatosan növekszik, s a jövőben még magasabb lesz. A növekvő igényt új erőművek építésével vagy behozatallal lehet kielégíteni. Ha új erőművek építése mellett döntünk, gondosan mérlegelni kell az építendő erőmű fajtáját (klasszikus hőerőmű, atomerőmű vagy vízi erőmű). Ezenfelül meg kell határozni az új energiaforrás optimális teljesítményét. Miért? Mert minden döntés közvetlenül befolyásolja a jövőbeni energiaárakat. Természetesen tekintettel kell lenni az elsődleges tüzelőanyag hozzáférhetőségére is, a környezetvédelmi szempontokra, az ország energiaellátásának függetlenségére és még sok más szempontra. Az új erő-művek építésének terve mellett gyakran szóba kerül az is, hogy a kis- és nagyfogyasztók takarékos energiafogyasztása feleslegessé tehetné az új erőművek építését.
Az energiaárakat több tényező is befolyásolja. Figyelembe véve a tényt, hogy az áram nem raktározható, az erőműveknek minden pillanatban olyan teljesítményt kell biztosítani, amely kielégíti az aktuális fogyasztást – az iparban, a szolgáltatásokban, a közlekedésben, a háztartásokban és egyben az erőmű saját fogyasztását. Az erőművek az áramot különböző ráfordítással termelik, s ezek működtetésének optimális összhangja szintén hatással van az árakra. Az energiaárakat korábban a pénzügyminisztérium hagyta jóvá, ám 2003-tól az energiaárakról a hálózati ágazatok szabályozásának hivatala lesz hivatott dönteni (ÚRSO), ez figyel arra, hogy az energetikai társaságok minél alacsonyabb ráfordítással termeljék és szállítsák az áramot, s a költségráfordítás összhangban legyen a kiszabott árakkal. (kert)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.