A gyakorlókonyhában készült aznapi ebédet több osztály is megkóstolhatta (A szerző felvétele)
Betekintés kaphattak a szülők a Dunaszerdahelyi Egyesített Iskola mindennapjaiba a szerdára meghirdetett nyílt napon. Az intézményben működő Készségfejlesztő Iskola konyhai kisegítő szakirány tantárgyait is megismerhették.
A Dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskolával egy épületben működő Egyesített Iskola három évvel ezelőtt költözött ide, de már most felmerült bennük, hogy talán ezt is kinövik, hiszen az intézmény szolgáltatásainak népszerűsége egyre nő. A szerdára meghirdetett nyílt napon az érdeklődők megismerhették az iskola működését, az idegenvezetés során betekinthettek a gyerekek mindennapjaiba, a foglalkozások menetébe és a napirendjükbe is, ami a nyílt napon is ugyanaz volt, mint akármelyik másikon.
Támogatás az önálló életkezdéshez
Az iskola igazgatója, Katona Szabina elmondta, hogy az intézmény berkein belül már több mint 25 éve létezik készségfejlesztés, a már hat éve működő konyhai kisegítő szakirányukon pedig a mindennapi élethez szükséges önellátó tevékenységeket sajátíthatják el a tanulók. Az készségfejlesztő iskolában speciális nevelési igényű gyermekek tanulnak, akik megfelelő oktatást és képzést kapnak az egyszerű munkafeladatok ellátására, biztosítják az életkezdéshez való felkészülést. Az intézményben az oktatás magyar nyelven folyik, de jönnek tanulók szlovák iskolából is .
A helyi gyerekek mellett messzebbről is érkeznek hozzánk, többek között Nádszegről és Gútáról is, nagy az érdeklődés a készségfejlesztésre. Költözésünkkor elkészítettük a földszinten egy gyakorlókonyhát, ahol heti egy alkalommal minden évfolyam főz és a konyhai ismeretek elsajátítása mellett háztartási ismereteket is tanulnak
– osztotta meg lapunkkal Katona Szabina. Hozzátette, hogy az intézmény egyezményes, fő célja a gyermek önálló életkezdéséhez elengedhetetlen ismeretek elsajátítása. E fő cél lebeg az itt dolgozó speciális pedagógusok előtt is, akik a már több mint egy éve nyílt speciális óvodájukban, az általános iskolában és a szakirányokon dolgoznak. Az intézményben 29 oktató foglalkozik az ide járó 81 gyermekkel.
![A világos termekben serény munka folyt, volt ahol színeztek és ragasztottak, és volt, ahol matematikai, vagy szöveges feladatokat oldottak meg a tanulók (A szerző felvétele) A világos termekben serény munka folyt, volt ahol színeztek és ragasztottak, és volt, ahol matematikai, vagy szöveges feladatokat oldottak meg a tanulók (A szerző felvétele)](/sites/default/files/styles/image_scaled_w800/public/image_entities/2025-02/img_20250205_105536.jpg.webp?itok=e3UN12XF)
A készségfejlesztés az első
Látogatásunkkor az osztályokban a gyógypedagógusok és pedagógiai asszisztensek instrukciói mellett komoly munka folyt, a termek falairól visszaköszönő munkák és a felfüggesztett díszek, kézműves munkák pedig kreativitásról és nagy kézügyességről árulkodtak. Az egyik osztályban szöveges feladatokat oldottak meg, melyeket kellékek segítségével szemléltettek, a következőben festettek és ragasztottak, az azutániban éppen egy matematikai feladat közepén jártak és volt egy speciális, úgynevezett relax terem, egy „Snoezelen” is, ahol egyéni képzés folyt, az onnan kiáradó csend és nyugalom a betekintőkre is nagy befolyást gyakorolt.
![Az intézményben 29 oktató foglalkozik az ide járó 81 gyermekkel (A szerző felvétele) Az intézményben 29 oktató foglalkozik az ide járó 81 gyermekkel (A szerző felvétele)](/sites/default/files/styles/image_scaled_w800/public/image_entities/2025-02/img_20250205_111829.jpg.webp?itok=bjMXJbb6)
A megtanultakat otthon is hasznosítják
A gyakorló konyhában már reggel óta serény munka folyt. Az előző napi megbeszélést, a hozzávalók összeírását és a bevásárlást követően szerda reggel kezdték el az alapanyagok előkészítését, a hámoztak, vágtak és aprítottak. A jelenlévő öt diákot két pedagógus felügyelte, akik megerősítették, hogy ezeken a foglalkozásokon nagyon sok hasznos tudnivalót elsajátítanak a gyerekek.
Volt például egy tanulónk, akit otthon nagyon féltettek és sok évig nem bíztak rá semmiféle háztartási munkát. Nálunk megtanulta, hogy hogyan kell az eszközökkel bánni és a szülők is belátták, hogy már hamarabb is adhattak volna a kezébe dolgokat. Sokan sajnálják, amikor elballagnak, az alapokat ugyanis itt biztosan megtanulják, a konyhai feladatok mellett, a takarítást, a mosást, a vasalást, a portörlést és a porszívózást is
– mondta el Magyar Edit, az ételt készítő osztály pedagógusa. A szerdai menü gulyásleves volt virslivel és sonkás, sajtos sült tészta. Arra is odafigyelnek, hogy ne keletkezzen felesleges konyhai hulladék, így a maradék fél liter tejből összedobtak egy palacsintatésztát, amiből egy remek desszert lett a két fogás után. Az ízletes menüből végül több osztály is megebédelt, kiegészítő feladatként pedig a hozzávalók egyes kártyáit kellett kirakniuk a konyhaasztalon.
Igyekszünk szezonális menüt összeállítani, tartottunk már Márton-napot, húsvétkor húsvéti menü van, volt már egészségnap is, amikor az egészséges ételekkel ismertettük meg a gyerekeket. Fontosak még a hagyományok megismertetése, hamvazószerdán például kerüljük a húst és húsmentes menüt készítünk
– tette hozzá az oktató.
![Kártyákkal rakták ki az egyes ételek hozzávalóit (A szerző felvétele) Kártyákkal rakták ki az egyes ételek hozzávalóit (A szerző felvétele)](/sites/default/files/styles/image_scaled_w800/public/image_entities/2025-02/img_20250205_105921.jpg.webp?itok=773YHuDW)
A tanúsítvány segíti az elhelyezkedést
A három évig tartó konyhai kisegítő szakirány elvégzésével a tanulók ugyan nem szereznek szakmunkás bizonyítványt, hanem az iskola elvégzésével egy tanúsítványt kapnak, amely egy adott területen, felelős személy felügyelete alatt feljogosítja őket kiegészítő munka elvégzésére. Annak ellenére azonban, hogy önállóan nem végezhetik a munkát, mégis fontos elismerése ez tanulmányaiknak. Az iskola vezetése bízik abban, hogy az elhelyezkedni kívánó speciális nevelési igényű tanulóknak ez a tanúsítvány később, a munkakeresésnél nagy segítségükre lesz.
![A megmaradt tejet egy remek palacsintatésztához használták fel (A szerző felvétele) A megmaradt tejet egy remek palacsintatésztához használták fel (A szerző felvétele)](/sites/default/files/styles/image_scaled_w800/public/image_entities/2025-02/img_20250205_105858.jpg.webp?itok=gB7dVTk_)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.