Megváltozott a módszer

Pozsony. Januártól új módszerrel számítják ki az egészségbiztosítási pénztárnak fizetett illetéket. Emiatt elsősorban a kisebb vállalkozók fizetnek majd többet a pénztárba az ideihez képest.

Pozsony. Januártól új módszerrel számítják ki az egészségbiztosítási pénztárnak fizetett illetéket. Emiatt elsősorban a kisebb vállalkozók fizetnek majd többet a pénztárba az ideihez képest. Idén a biztosítás kiszámításához szükséges kivetési alapot külön határozták meg, így a minimális kivetési alap 3 ezer korona, a maximális pedig 32 ezer korona volt. Az új törvény szerint azonban a kivetési alap alsó határa a minimálbér lesz, ami jelenleg 6050 korona. A felső határ ezzel szemben az átlagbér háromszorosa lesz, ami jelenleg 42 095 koronának felel meg. Mindazoknak, akik nem dolgoznak, eddig az állami költségvetésben határozták meg a kivetési alapjukat, jövőre azonban számukra ez már az átlagbér 4 százaléka lesz. Az új módszer elsősorban a kisebb vállalkozókat sújtja, akik így nagyobb összeget lesznek kénytelenek kifizetni. A nyugdíjasok, a gyerekek és a szülési szabadságon lévőkért az állam fizet majd közvetlenül az egészségbiztosítók számlájára. Januártól bevezetik az éves elszámolást is, miközben az elszámolást ugyanabban a terminusban kell majd beadni, mint az adóbevallást. Az alkalmazottak helyett ezt a munkáltató végzi el. Minden biztosítottnak havi előleget kell fizetnie. Ha ezt három hónapon keresztül elmulasztja, akkor csak az alapvető egészségügyi ellátásra lesz joga, míg a többi kivizsgálást és gyógykezelést a saját pénztárcájából kell majd fizetnie. A biztosításnál az alkalmazottak a kivetési alap 4%-át fizetik, míg az egészségkárosult alkalmazottak esetében ez 2%, amihez a munkáltató az előbbiek esetében az alap 10, az utóbbiaknál pedig az 5%-át fizeti hozzá. A magánvállalkozók az alap 14%-ának megfelelő összeget fizetnek, ha valamilyen egészségkárosodásuk van, akkor csak 7%-ot. Ha nem vagyunk alkalmazásban, nincs magánvállalkozásunk és nincs egyéb bevételünk sem, akkor a biztosítást az állam fizeti helyettünk. Ugyanígy az állam fizet azok helyett is, akik ugyan alkalmazottak, de nem fizetnek jövedelemadót. A biztosítást banki átutalással, postai szelvényen vagy személyesen a biztosítóban is kifizethetjük. Ha a biztosítást nem fizetjük ki időben, az Egészségbiztosítási Felügyelet akár 100 ezer koronás büntetést is kiszabhat számunkra. Ugyanilyen büntetéssel számolhatunk azonban akkor is, ha rosszul számítottuk ki a biztosítást vagy nem végeztük el az éves elszámolást. Az egészségügyi tárca szerint az új egészségbiztosítási törvény nagyobb mozgásteret nyújt majd a biztosítóknak a követeléseik behajtásánál. Hogy a biztosítást megfelelően osztják-e el a biztosítók között, azt az Egészségbiztosítási Felügyelet ellenőrzi. Külön szabályozza az új törvény a külföldi gyógykezelést is. Eszerint ha külföldön betegszünk meg, a biztosítónk ugyanúgy fizet utánunk, mint ha a megbetegedés vagy baleset Szlovákiában történt volna. (s, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?