Médiabirodalmak ádáz csatája

Berlin. A múlt heti piaci várakozásoknak megfelelően fizetésképtelenséget jelentett be tegnap a német Kirch médiacsoport. Piaci várakozás szerint vagyonát azonban német bankok és kiadók veszik át, megakadályozva az agresszívnek minősített külföldi vetélytársak térhódítását.

Leo Kirch médiamágnás savanyú képet vág. Nem csoda, hiszen az öt évtized alatt felépített cégcsoportja most darabokra hull. Reuters-felvételA kormány segítséget helyezett kilátásba a több ezer munkahely megmentése végett. A Leo Kirch médiamágnás által öt évtized alatt felépített cégcsoport alaptevékenységét végző KirchMedia, amelyre a csődbejelentés vonatkozik, kiterjedt filmforgalmazási és sportjogokat vásárolt – köztük a Forma-1, a labdarúgó-világbajnokság és a német labdarúgó-bajnokság közvetítési jogait –, emellett a ProSiebenSat.1-et, a legnagyobb német kereskedelmi tévécsoportot is ellenőrzi, és övé a Premiere fizetőstévé-hálózat ellenőrző része is. A Kirchre a drága, de kevés hozadékkal járó cégfelvásárlások 6,5 milliárd eurós adóssághegyet raktak, s a válság kényes politikai felhangtól sem mentes: a megoldási módok némelyike megnyithatja az utat az olasz jobboldali kormányfő, Silvio Berlusconi médiabirodalmának behatolása előtt a legnagyobb európai médiapiacra, Németországba. A Kirch-birodalom jövőbeni sorsáról szóló tárgyalásokon nemrég ott volt ugyanis a Kirch Media GmbH-ban 4,76 százalékot birtokló, igen nagy étvágyú Finivest-Mediaset (az olasz médiacézár-miniszterelnök Silvio Berlusconi érdekeltsége), illetve a 2,48 százalékot tulajdonló, az ausztrál-amerikai Rupert Murdoch által irányított News Corporation is. Állítólag Berlusconi és Murdoch komoly összegeket is hajlandó lenne az „ügybe” invesztálni, amennyiben persze sikerülne magával Kirchhel, a hitelező bankokkal, illetve a többi részvényessel (például a Lehman Brothers befektetési bankkal, illetve a szaúdi Al-valed Bin Talal herceggel) megegyezni.

A Springer ugyanakkor akár keresztül is húzhatja Berlusconi és Murdoch számítását. A KirchMedia ugyanis 767 millió euróval tartozik a lapkiadónak (ennyit ért a ProSiebenSat.1 Media AG 11,5 százaléka, amelyet a Springer eladott Kirchnek), amely ezen összeg elengedése fejében akár kisebbségi részesedést is szerezhet a KirchMediában. ĺgy viszont a bankokkal összefogva (akiknek korábban 25 százalékos részesedést ígért Kirch) ki tudná „cselezni” a többieket.

A fő hitelező bankok – a Bayerische Landesbank, a Hypovereinsbank, a Commerzbank és DZ Bank – hírek szerint most „német megoldásról” tárgyalnak a csoporttal, amely elejét venné a külföldi partnerek és vetélytársak, főleg a Rupert Murdoch vezette News Corp. és a Berlusconi-féle olasz Mediaset hódításának. A ProSiebenSat.1 már a hétvégén közölte, hogy őt nem fogja közvetlenül érinteni a fizetésképtelenség bejelentése. A tévéérdekeltség papírja mindazonáltal hétfő délután 4,78 százalékos veszteséggel 10,95 euróra süllyedt a frankfurti tőzsdén.

A Kirch csődjét elemzők szerint alaposan megszenvedhetik a cégnek hitelező német bankok is, amelyeket nemrég a Philipp Holzmann AG építőipari csoport és a Fairchild Dornier repülőgépgyár összeomlása is megviselt. A HVB bankcsoport, amelynek 460 millió eurós kinnlevősége van a Kirchnél, hétfőn 3,3 százalékkal 38,43 euróra esett Frankfurtban; ez a részvény volt a legnagyobb súly az irányadó DAX-30-as indexen, amely 14 óra után 90 pontos, 1,8 százalékos veszteséggel 5170 ponton járt. A Kircht 250 millió euróval hitelező Commerzbank 4,68 százalékkal 19,35 euróra esett.

A Kirch-birodalom esetleges bukásának nem elhanyagolható következményei lehetnének a sport területén is. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) 1996-ban ugyanis 2,6 milliárd dollárért Kirchnek és a svájci ISL marketingügynökségnek adta el a 2002-es és a 2006-os világbajnokság közvetítési jogát (az ISL időközben tönkrement, nem kevés fejfájást okozva a FIFA-nak). Az üzlet nyereséges: a nyári koreai-japán vb közvetítéséért már 1,64 milliárd svájci frankot kasszírozott a Kirch, míg 1,11 milliárd frankot fizetett. Ugyancsak Kirché a német labdarúgó-bajnokság közvetítési joga is: tavaly kapta meg azt négy évre 1,53 milliárd euróért. Ez viszont azt jelenti, hogy ha a cég fizetésképtelen lesz, sok csapat csődbe juthat, mivel bevételeik jó része a közvetítésből származik. Gerhard Schröder német kancellár tegnap – részletek nélkül – azt mondta, hogy a kormány „szükség esetén” közbe tud lépni a Kirchnél veszélybe került 10 ezer munkahely megvédésére. Berlini sajtóértekezletén a miniszterelnök azonban azt is mondta, hogy a kabinet nem akar részt venni a csődgondnokok által felépítendő mentési mechanizmus közvetlen kidolgozásában. Schröder közölte, hogy elvben nincs ellene a külföldi részvételnek a német gazdaságban, és nem tartaná aggályosnak, ha a Murdoch-cég nagyobb részhez jutna a német fizetőtévé-piacon, de a Berlusconi vezette Mediaset nagyobb mértékű tulajdonszerzése szerinte „nem lenne problémamentes”. (mti, mh)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?