Vaján. Két évvel ezelőtt, a Vajáni Hőerőműben tízmilliárd korona értékű beruházásba kezdtek. A fejlesztés lényege, hogy az eddig csupán az Egyesült Államokban kipróbált fűtőanyagégetési technológiával fokozottabban kiszűrjék a káros illóanyagok levegőbe jutását, csökkentve ezzel a környezetszennyezést.
Magánosítás előtti korszerűsítés
Vaján. Két évvel ezelőtt, a Vajáni Hőerőműben tízmilliárd korona értékű beruházásba kezdtek. A fejlesztés lényege, hogy az eddig csupán az Egyesült Államokban kipróbált fűtőanyagégetési technológiával fokozottabban kiszűrjék a káros illóanyagok levegőbe jutását, csökkentve ezzel a környezetszennyezést. Arról, hogy hol tartanak ma a munkálatok, az erőmű igazgatóját, Milan Fedorco mérnök-igazgatót kérdeztük. Két évvel ezelőtt lépett hatályba a légköri szennyeződést szabályozó új törvény. Mennyiben sikerült megvalósítani az ezzel összefüggő rekonstrukciós munkákat? „A környezetvédelemről szóló törvénynyel összhangban módosult a Szlovák Villamos Művek Rt. Vajáni Hőerőműjének felújítási programja. A II-es erőműben már elvégeztük a 21, 22, 23 és 24-es blokkok nitráttalanítását, s ebből kifolyólag a földgázra üzemelő erőmű tartja a törvényben megszabott ökológiai normahatárt a szennyezőanyagok kibocsátását illetően. Hasonlóképpen befejeztük az 1-es és 2-es blokkok kéntelenítését az I-es erőműben. Szerelés szempontjából felújítottuk az 5-ös és 6-os blokkot az I-es erőműben, melyek próbaüzemelése jelenleg folyik. Az I-es erőmű 3-as és 4-es blokkja, valamint a II-es erőmű 25-ös és 26-os blokkjai ugyan nem teljesítik a törvényben meghatározott paramétereket, azonban üzemeltetésük 2006. december 31-ig engedélyezett.” A rekonstrukció nem foglalja magában a 3-as és 4-es blokkok felújítását, holott ezek egyrészt nem felelnek meg az ökológiai előírásoknak, másrészt, üzemeltetésük fölöttébb költséges. „A Szlovák Villamos Művek Rt. 2010-ig szóló fejlesztési programja 2006-ig számol az említett blokkok üzemeltetésével. A további lépésekről ennek keretében dönt az rt igazgatótanácsa. Jelenleg már készülnek a döntést elősegítő tanulmányok” – mondta az igazgató. A hőerőmű tervezett privatizációjával kapcsolatban egyfajta feszültség érezhető a dolgozók között, hogy vajon ki veszíti el munkahelyét. Ezzel kapcsolatban Milan Fedorco azt mondta: „A környező államok tapasztalatai azt mutatják, hogy az elektroenergetika privatizációs folyamata és az elektromos energia szabadpiaci értékesítése egyfajta nyomást jelent a magasabb munkatermelékenységre. Ez viszont azt eredményezni, hogy az új kihívás minden bizonnyal hatással lesz az ágazat foglalkoztatottságára, ezen belül a vajáni erőműre is. A hatás jelenleg ugyan nem mutatható ki számokban, ám a szakmai becsléseknek nem feltétlenül kell egybeesniük a majdani realitásokkal.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.