<div>Annyit ér, mint halottnak a szenteltvíz – nagyjából így kommentálják a szlovákiai szakemberek az Európai Unió legújabb intézkedését, amely szerint szeptember végén búcsút intünk a cukorgyártásra korábban kiszabott kvótarendszernek, valamint a cukorrépára vonatkozó minimálárnak.</div>
Liberalizálják az Európai Unió cukorpiacát
Pozsony |
Az európai cukorpiac liberalizálása a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) szerint a gyakorlatban azt jelenti, hogy valamennyi uniós ország annyi cukrot állít elő, amennyit jónak lát. A probléma ezzel kapcsolatban csupán az, hogy időközben sikerült szinte teljesen leépíteni a szlovákiai cukorgyártást, ami leginkább az ország déli régióinak jelentett súlyos érvágást. A mostani liberalizáció az érintettek szerint így leginkább csak az olyan nagy országoknak jelent előnyt, mint Németország vagy Franciaország. Azonban nem mindenki ilyen borúlátó. „Hiszünk abban, hogy a piac liberalizálásában helytállunk” – mondja Michal Abelovič, a hőlaki (Trenčianska Teplá) cukorgyár igazgatótanácsának az elnöke. A jelenleg hatályban levő kvótarendszer szerint Szlovákiában 112 319,5 tonnányi cukor állítható elő. „A jelzett kvóta feletti mennyiséget a vegyiparban kell hasznosítani, vagy pedig az EU-n kívüli országok piacaira exportálni” – jelezte Jana Holéciová, az SPPK szóvivője. A Szlovákiai Cukorgyártók Társasága már korábban felvetette, hogy a 2016–2017-es kampány idején Szlovákiában rekordmennyiségű cukrot, mintegy 215–220 ezer tonnát állíthatnának elő. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.