Washington. Az amerikai kormányzat először ismerte el, hogy a gazdaság hivatalosan recesszióban van. Alan Greenspan, a Federal Reserve elnöke bizakodó. A kongresszus gazdasági bizottsága előtt mondott szavai azonban eladói hullámot váltott ki a tőzsdéken.
Ki tudja, meddig tart még?
„Egyesek azt mondják, hogy recesszióban vagyunk. Amikor az adatok megjelennek, azt hiszem, hogy már a második negatív növekedésű negyedév lesz mögöttünk” – idézték a Fehér Ház gazdasági tanácsadóinak vezetőjét, Lawrence Lindseyt. A bevett elmélet szerint „hivatalos” a recesszió akkor, ha két egymást követő negyedévben visszaesik a GDP. Több amerikai kormányférfiú, közte Paul O’Neill pénzügyminiszter még nemrég is azt állította, hogy a harmadik negyedév ugyan bizonyára visszaesést hozott, de a negyedik negyedévben szerény GDP-növekedés várható.
Tíz éve ez az első visszaesés az Egyesült Államokban. A legutóbbi 1990 júliusától 1991 márciusáig tartott, és elég korlátozott volt. Az amerikai gazdaság a szeptember 11-i terrortámadás előtt is már majdnem egy éve lassult, a második negyedév 0,3 százalékos GDP bővülése – az előző év második negyedéhez képest – gyakorlatilag stagnálást jelzett. Közgazdászok általában 1 százalékos GDP-csökkenést jósolnak a harmadik és a negyedik negyedévről, mielőtt, várhatóan jövő év elején, újra beköszönt a fellendülés, a kormány ösztönző intézkedései és a Fed kamatcsökkentéseinek hatására.
A kormány és a kongresszus közt most vitatott gazdaságélénkítő terv mindenekelőtt adókönnyítéseket tartalmaz – a kormány 60 milliárd dollár értékű adócsökkentést javasolt a törvényhozásnak –, és jövőre 1-1,25 százalékpontot tehet hozzá a gazdasági növekedéshez – mondta Lawrence Lindsey. A képviselőházban inkább 100 milliárd dollárt érő adócsökkentésre hajlanak. A vita eltarthat néhány hétig, mert a demokrata párt a közkiadásokat is növelni szeretné néhány téren, de ezt a republikánusok ellenzik, csakúgy, mint a Fehér Ház.
Az élénkítő program a kongresszusban már megszavazott 55 milliárd dollárnyi állami segítséghez csatlakozik majd. Ez utóbbi összegből 40 milliárd dollár azonnal segély, egyebek között New York újjáépítésére, és 15 milliárd dollárt kapnak az amerikai légitársaságok a terrortámadás következményeinek enyhítésére.
Alan Greenspan Federal Reserve (Fed) elnöke a kongresszus gazdasági bizottsága előtt azt mondta, hogy nehéz megjósolni – a szeptember 11-i események miatt – milyen fejlemények várhatók az amerikai gazdaságban az elkövetkező hónapokban, de kifejezte reményét, hogy a visszaesés egyszeri és átmeneti lesz, a növekedést hosszú távon nem fenyegeti veszély. „A fellendülés útja göröngyös, sokban függ a fogyasztók és az üzletemberek viselkedésétől.” Mint mondta, az események visszavetették az amerikai fogyasztók és az üzleti szektor költekezését, ezért intézkedett a kamat többszöri mérsékléséről a FED. Greenspan szerint a társadalom alapjai továbbra is szilárdak, bízik abban, hogy az ország fellendül, a gazdaság már kezd magához térni a merénylethullám hatásaiból.
A terror utáni sokkhatás elsősorban a fogyasztói piacokon érződött. Az amerikai gazdaság megélénkülésének jelei Greenspan szerint már augusztusban kezdtek jelentkezni és nem volt ez másképp szeptember elején sem. A gyors technológiai fejlődés és termelékenység-növekedés kilátásai hosszabb látra alig romlottak. „A tragédia sokkhatása az üzleti élet kockázatait és költségeit is növelték, többet kell áldozni a biztonságra. Ez olyan többletkiadással jár, ami nem növeli a termelékenységet és az amerikai életszínvonalat sem” – jegyezte meg a FED elnöke. Hozzátette: a majd csak eztán rendelkezésre álló adatokból lehet tisztább képet nyerni arról, miként is formálják tovább a gazdasági kilátásokat az események hatásai.
Greenspan beszéde előtt még 1 százalék körüli nyereséggel mozogtak a vezető mutatók a tőzsdén. A Fed elnökének szavai eladói hullámot váltott ki a tőzsdéken. Körülbelül ezzel egyidőben jelent meg a hír, hogy az amerikai Képviselőházban 29 embert fertőzött meg a lépfene. Több mint 1,4 milliárd részvény cserélt gazdát a NYSE-en, ami 14 százalékkal haladja meg a az átlagos forgalmat. Az AOL Time Warner 8, az EMC részvények 16 százalékkal értékelődtek le, mindkét vállalat a várakozásoknál nagyobb harmadik negyedéves veszteségről számolt be. Az Intel és IBM kurzusa is erősen visszaesett a negatív hírek hatására. A többi technológiai részvénytől is szabadultak a befektetők. A Cisco, a Sun Microsystems, az Oracle és a Juniper 8 százalékkal lett olcsóbb. A Siebel Systems a kereskedés után is folytatta esését. Szintén esett az Apple Computer és az AMD papírok árfolyama is, mindként vállalt a piaczárást követően tette közzé gyorsjelentését. (MTI, ün, tf)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.