Ki segít a kis- és középvállalkozón?

Pozsony. A szlovákiai vállalkozók részéről egyre nagyobb igény mutatkozik a folyószámlahitelek iránt. Ezeknek az a célja, hogy a vállalkozás időlegesen jelentkező finanszírozási igényét kiszolgálják. Az elmúlt időszakban a vállalkozók azonban egyéb hitelformákat sem vetnek meg.

Az volna az ideális, ha a kisvállalkozóknak nem kellene szépíteniük a helyzetüket ahhoz, hogy kedvező hitelfelvételhez jussanakPavel Funtál felvételeA folyószámla hitelszerződés aláírásával az ügyfél a hitelszerződésben rögzített időpontig és a hitelkeret összegének erejéig bármikor igénybe veheti a hitelt. A folyószámlahitel igénybevétele és törlesztése vállalkozásunk pénzforgalmi számláján automatikusan történik. A kamat megfizetése havonta, a zárlati elszámolások keretében esedékes. A kis- és a középvállalkozások körében ez a hitelforma a legnépszerűbb, egy-egy szerződésre átlagosan 8 millió koronát vesznek fel. A Tatra banka ennek köszönhetően például tavaly a kis- és középvállalkozók körében a hiteligénylés 22 százalékos növekedését érte el. Szlovákiának azonban van mit behoznia, hiszen Nyugat-Európában a vállalkozók könnyebben juthatnak hitelhez, mint a régiónkban.

A kis- és középvállalkozók érdeklődését a folyószámlahitelek iránt megerősítette az OTP és a Dexia banka is. Az OTP szerint ennek a hitelformának az az előnye, hogy nem kell terjedelmes dokumentációt benyújtanunk, hogy hozzájussunk. Ráadásul alacsonyabbak a kamatok és gyorsabb az átfutási idejük is. Egyre nagyobb az érdeklődés azonban a befektetési hitelek iránt is. Marta Krejcarová, a ČSOB szóvivője szerint a legtöbben a lakások felújítására kérnek hitelt, nagy az érdeklődés azonban a mezőgazdasági hitelek iránt is.

A hitelnyújtáson kívül a bankok egyéb speciális szolgáltatásokat is nyújtanak a vállalkozóknak. Ezeket azonban az elmúlt időszakban egyre inkább a leányvállalataikra ruházzák át. Elsősorban olyan szolgáltatásokat említhetünk, mint a lízing, a bankbiztosítás vagy a kereskedelmi tevékenységek finanszírozása. A három legnagyobb hazai pénzintézet, a Szlovák Takarékpénztár, az Általános Hitelbank és a Tatra banka a biztosítást és a lízinget a saját pénzügyi csoportján belül nyújtja.

Jana Lukáčová, a Ľudová banka szóvivője szerint a kis- és középvállalkozók szegmense hosszabb távon az egyik legígéretesebb célcsoportnak számít. Bankjuk ezért még az idei év másik felében szeretné bevezetni a bankhitelek versenytársát, a faktoringot. A hatalmas vállalati körbetartozás miatt állandó pénzszűkével küszködő kis és közepes vállalkozásoknak óriási lehetőség a villámgyors, ráadásul külön fedezetet sem kívánó pénzkölcsön. Nem kell többé várni a pénzre: akár egy napon belül hozzá lehet jutni a vevőtől a számla ellenértékének jó részéhez. A faktoring terén a ČSOB például már komoly piaci pozíciókkal bír.

Érdekes kínálattal lépett elő az OTP is. A bank az egészségügyben működő ügyfelek számára, egy lízingtársasággal együtt, a lízingrészletek finanszírozását vállalja. Az Istrobanka a kis- és középvállalkozók számára „Milliárdos segítség a vállalkozóknak“ néven kínálja a termékét, amelynek a segítségével a vállalkozók 2-50 millió koronás hitelhez juthatnak vállalkozásuk fejlesztéséhez. A Tatra banka a Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bankkal (SZRB) együttműködve gyors hiteleket kínál, amelyeket olyan vállalkozók is igénybe vehetnek, akiknek nincs megfelelő fedezetük. A Szlovák Kezes- és Fejlesztési Bank közben a rizikó 50 százalékát fedezi. A Tatra banka 10-12 éves futamidejű hiteleket is nyújt a vállalkozóknak projektfinanszírozásra. Ezeknél a finanszírozott termékek szolgáltatják a fedezetet.

Az elmúlt években jelentős segítséget nyújtottak a vállalkozóknak a Szlovák- Kezes és Fejlesztési Bank hitelcsomagjai is. A bank a kis- és középvállalkozóknak minimum 200 ezer koronás hitelt kínál, a futamidő legfeljebb 10 év a befektetések, és 3 év a cégek működési költségei esetén. A projektfinanszírozáshoz a pénzintézet általában 25 éves futamidőt tesz lehetővé. Ebből a programból hosszú távú kölcsönöket folyósítanak vízügyi beruházásokra, mint például víztisztító állomások, szennyvízcsatorna-hálózatok építésére, illetve felújítására. Alapvető követelmény, hogy a vállalkozás Szlovákiában legyen bejegyezve, s nem lehet semmilyen közadóssága az adó, vám, betegbiztosítás, szociális biztosítási illeték terén. Termékenként vannak egyéb követelmények is, így például az éves forgalom összege, az alkalmazottak száma, életképes, valós vállalkozói terv.

A bank POĽNOúver néven kínálja hitelét a mezőgazdaságban vállalkozók számára. Ez esetben a hitel felső határa nincs megszabva, a futamidő pedig legfeljebb három év. Előnye a hitel egy tételben való merítése, felvehetjük azonban a kölcsönt részletekre lebontva is. Öt évre szóló hitelszerződést köthetnek az őstermelők, amit minden évben meghosszabbíthatnak. A hitel felső határa számukra 15 millió korona, a futamidő pedig egy év. (S, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?